Kuchyně

Je vinylová podlaha ideální volbou do kuchyně?

Od   | 

Vinylové podlahy jsou velkým hitem současnosti. A není se čemu divit. V interiéru vypadají skvěle, jsou neuvěřitelně praktické a přichází v široké paletě barev a dekorů. Jsou ale tou nejlepší podlahovou krytinou do kuchyně?

Vinyl můžete přilepit přímo k zemi. Zdroj: Forbo

Vinylová podlaha je kvalitní a její využití v domě je široké. Dokáže ale ustát specifický provoz v kuchyni? Určitě ano. Existují však také některé stinné stránky této volby. Proto si teď představíme důvody, proč je vinyl skvělou volbou do kuchyně, ale také si řekneme, na co si dát pozor.

Výhody vinylové podlahy

U vinylu můžeme jednoznačně začít jeho výhodami. Vějíř skvělých vlastností této podlahy je totiž doširoka rozevřen.

Můžete vybírat z mnoha barev a dekorů

Pokud vás vinylové podlahy zaujaly, možná je to proto, že vypadají skvěle a dokáží velmi zdařile imitovat dřevo ve všech jeho odstínech. Pokud máte obývací pokoj propojený s kuchyní, vinyl bude skvěle fungovat v obou prostorech. Díky širokému výběru barev i dekorů doplní totiž jakýkoliv interiér.

 

 

Je odolný proti vodě, tvorbě skvrn a snadno se udržuje

Kuchyň je velmi specifická. Každou chvíli zde dojde k nějaké nehodě a taková „nehoda“ pak nezřídka skončí na podlaze. U vinylové podlahy máte tu výhodu, že ať se vám rozlije sklenice vody nebo na zemi skončí omáčka, vše snadno odstraníte. Tím, že se na vinylové podlaze nedrží hluboké nečistoty, její údržba je jednoduchá a nevyžaduje příliš mnoho času. Stačí ji vysát nebo klasicky vytřít. Na rozdíl od dřeva nepotřebuje žádné speciální přípravky.

Vinylová podlaha je dostupná v mnoha designech. Skvěle tak podtrhne jakoukoliv kuchyň. Zdroj: Pixabay

Je příjemná a teplá

V kuchyni občas trávíme celé hodiny a jen málokdy vsedě. Proto je velmi podstatné, jakou podlahu máme pod nohama. Koberec je sice měkký, ale do kuchyně nepraktický. Dlažba je zase velmi chladná. Vinylová podlaha je v tomto ohledu jasným vítězem. Je totiž pod nohou nejen příjemná, ale ve srovnání s dlažbou také relativně měkká. Díky tomu dokáže tato krytina předejít nejedné nehodně. Pokud vám totiž upadne nádobí, je dost dobře možné, že se ihned nerozbije.

Vydrží dlouhá léta

Vinylová podlaha patří mezi velmi odolné podlahové krytiny a domácnost může zdobit po celá léta. Vydrží totiž i poměrně vysokou zátěž a rušný provoz domácnosti. Nevadí jí domácí mazlíčci a každodenní ruch se na ní nepodepíše ani po letech. I když si tedy vyberete nějakou z dražších variant, investice se vám jednoznačně vrátí.

Dokáže propojit interiér

Jen málokterá podlaha je tak všestranná, aby se dala použít do téměř všech místností. Vinyl takový ale je, a tak ho můžete použít ve všech pokojích. Díky tomu se vyhnete zbytečným přechodům mezi materiály. To je výhodné zejména v menších bytech, kde celistvá podlahová krytina opticky vytvoří větší dojem prostoru.

 

Hledáte industriální svítidla?

 

Nevýhody vinylové podlahy

I když se může tato podlaha zdát jako naprostá jednička, existují i věci, které pro ni představují problém.

Nesnese každý typ čištění

Než si řekneme víc, je třeba začít tím, že existují dva typy vinylové podlahy. Vybírat můžete buď z lepeného nebo takzvaného CLICK vinylu. V prvním případě se vinyl na podlahu lepí, zatímco v tom druhém případě do sebe jednotlivé díly zapadnou pomocí zámků. CLICK systém umožňuje standardní údržbu. Lepený vinyl ale může v určitém ohledu představovat problém. Pokud totiž chcete kuchyň opravdu čistou a rádi k její údržbě používáte parní čistič, tento způsob údržby je pro lepené podlahy krajně nevhodný a může je poškodit.

Nedokáže odolat všem nehodám

Skvrny z této podlahy dostanete hravě a pád na ni přežije i nějaký ten hrníček. Čemu ale vinylová podlaha nedokáže odolat, jsou ostré předměty. Střepy nebo nože představují pro podlahu fatální nebezpečí a dokáží ji zničit. Stejné riziko představují i hrany nábytku. Při přesouvání těžších spotřebičů buďte vždy opatrní. Nezoufejte ale, protože oprava je možná a celkem snadná. Pokud jste zvolili CLICK systém, pak se jednoduše vymění lamela za lamelu. Je-li podlaha přilepená k zemi záleží na jejím rozměru. Je-li podlahovina lepená z dílů, vyměníte kus za kus, je-li lepená z role, pak je možné poškozené místo vyříznout a vlepit novou krytinu. Spoj, ale bude vždy na první pohled patrný.

Vinylová podlaha může být v dílcích nebo v rolích. Zdroj: KPP

Vinylová podlaha v kuchyni má pro i proti, výhody ale jasně převažují. Vždy je důležité si uvědomit, že žádná podlahová krytina nesplní všechna vaše očekávání. Proto je třeba hledat takovou, která má pro danou místnost kladných vlastností nejvíce. A tou vinylová podlaha rozhodně je.

Fotogalerie:

 

Jak sladit obývák s kuchyní?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login