Inspirace

Vintage styl v interiéru. Pusťte domů kouzlo starých časů

Od   | 

Vintage styl využívá staré prvky, které ale v sobě ukrývají kouzlo moderny. Výsledkem této kombinace je útulný a zároveň starobyle vypadající interiér, který působí elegantně i luxusně. Možná právě proto patří ke stále vyhledávaným stylům nejednoho domova.

Základním kamenem vintage interiéru jsou zemité neutrální barvy. Výborně ladí šedá, hnědá, béžová, bronzová nebo cihlová, které se dají kombinovat s pastelovými tóny (růžovou, zelenou a modrou). Domov zařízený v tomto stylu uklidňuje a působí velmi příjemně. Proto se nehodí křiklavé barvy, a to ani na doplňcích.

Vintage to jsou také kvalitní materiály: kůže, dřevo, kámen.

Kožené sedačky do vintage interiéru rozhodně patří

Základ vintage stylu – kvalitní materiály

Vintage styl neznamená hromadění starých věcí jakékoliv kvality. Naopak. Pamatujte, že v jednoduchosti je krása. Ideálním místem pro nákup jsou antikvariáty a starožitnictví. Koupíte ale i nové kousky, které se inspirují designem dob minulých. Mezi hodící se materiály, patří určitě kůže, mramor, masiv a další přírodní materiály.

Dřevěná podnož a kožené čalounění jsou typickými prvky pro vintage interiér, zdroj: Donate

Pořizujte prvky ze stejného období

Při zařizování vintage interiéru se snažte vyvarovat toho, abyste kombinovali příliš mnoho různých období. Protože každé mělo svá specifika, nevypadá to příliš dobře. Oblíbené jsou kousky z druhé poloviny 20. století.

Vintage styl

Vybavení, na kterém se podepsal čas

Je jasné, že moderna zde nemá místo. Do interiérů vybírejte věci, na kterých je vidět punc času a mají různé nedokonalosti způsobené opotřebením. Na novém nábytku se dnes vyrábí dokonce uměle. Koupíte si v obchodě něco, co vypadá, že je několik desítek let staré. Pokud byste raději něco původního, obejděte bleší trhy a navštivte prarodiče. Možná se budete divit, co najdete ukryté ve starých skříních, sklepech a půdách. Stačí jen drobnost, která přinese do vaší domácnosti skutečnou originalitu.

Kožené jídelní židle patří k masivnímu stolu, zdroj: Donate

Nábytek obvykle vychází z venkovského stylu a v jedné místnosti stojí klidně několik různých kousků, které na první pohled působí nesourodě, ale přitom tvoří dokonalý komplet. Jedna židlička může být v kůži, druhá celá dřevěná. Důležitou roli hrají textilní doplňky. Pořiďte hodně polštářků, přehozů a plédů v uklidňujících barvách.

Kuchyně ve stylu vintage

Styl vintage sluší i kuchyním, zdroj: Diesel

Popusťte uzdu fantazii

Nechte svou kreativitu a fantazii pracovat. Na zeď nalepte jemně dekorované tapety. Nebojte se ani proužků a krajek. Dobře vypadají vzory a přírodní nebo květinové motivy. Do oken pořiďte záclony a závěsy, na křesla rozložte polštářky a na podlahu měkké kusové koberce. Mějte kolem sebe věci, které pro vás mají určité kouzlo a nebojte se originality.

Každý vintage interiér je originál

Pravidla pro zařízení interiéru ve vintage stylu nejsou zavazující a nic není striktně dáno. Proto je každý domov naprostý originál a není příliš pravděpodobné, že by měl někdo další naprosto stejný vkus jako vy. Možná proto obliba vintage stále stoupá, pro nespočet možností a velmi volnou ruku při zařizování.

Celkovému vzezření napomáhá i vzhled místnosti. Optimální jsou industriální prostory, zdivo je vítáno.

Krov a tabulková okna jsou ve vintage stylu vítaným prvkem

Fotogalerie:

 

Pojďte s námi na lov…


You must be logged in to post a comment Login