Inspirace

5 zásad pro vintage styl v současném interiéru

Od   | 

Pokud už nemůžete slyšet slovo minimalismus, pak právě vintage styl je to, co by vás mohlo zajímat. Pod tímto stylem si totiž můžete představit vše, co je historické, nebo klasické. Pojďme se spolu zaměřit na několik znaků, které interiér „vintage stylu“ vystihují.

Na začátku je také nutno vysvětlit, že vintage styl není retro. Najít mezi oběma styly hranici sice není jednoduché, ale zase ne nemožné. Pod stylem retro si představme výrobky navržené v 60. a 70. letech minulého století, a to zvláště ty s oblými tvary a výraznými barvami. Vintage jsou prvky neutrálních odstínů, na kterých může být patrná patina času. K vintage neodmyslitelně patří slovo kvalita. Tedy prvky, které časem zrají, získávají na hodnotě a obstály ve zkoušce času.  Co je tedy pro vintage interiér typické?

1. Kvalita

Vybírejte prvky, které ověřil čas. Tedy ty, jejichž tvar je stále půvabný, přestože byl navržen před desítkami let. Například židle od Charlese Eamse, nebo světla od Achille Castiglioni apod. Ke kvalitě velkou měrou přispívá i použitý materiál. K vintage neodmyslitelně patří kvalitní přírodní materiály, sedací nábytek s koženým čalouněním, bronzové a cínové doplňky, kamenné prvky (dlažba, mramorová deska stolu), masivní dřevo na podlaze a nábytek z něj.

2. Punc času

Na výrobcích ve vintage stylu může být patrný zub času. Ponechány mohou být nedokonalosti materiálu, někdy jsou dokonce doplněny uměle. Nová věc tak vypadá, jako by už v interiéru sloužila desítky let. Patří sem popraskaná glazura na doplňcích, nerovnosti ve dřevě nebo na koženém čalounění.

3. Barvičky

Vintage interiér by měl působit klidným dojmem, nepatří sem tedy výrazné syté barvy, které mysl burcují k akci. Zde máme především odpočívat. Vintage je klasika a k té patří neutrální odstíny, případně zemité tóny. Rozhodnete-li se pro barvičky, pak zařaďte bronzovou, cihlovou, zelenkavou… 

4.  Nábytek ve vintage stylu

Ve vintage interiéru se budete cítit pohodlně a uvolněně. Zpravidla tu je víc nábytku. Ten má oblé tvary a vychází z tradičního venkovského stylu. Pokoj zdobí rovněž hodně doplňků a více druhů světel. Najdeme tu kromě stropního světla i několik stolních i stojacích lamp. Velkou roli hraje textil.

5. Textil ve vintage interiéru 

Textil hraje velkou roli. Kromě záclon a závěsů je v pokoji použito mnoho polštářků, dek a plédů. Samozřejmostí jsou kusové koberce v nejrůznějších velikostech i dekorech. Vintage interiéru sluší tapety a barevné stěny. Dekor by měl být umírněný, nevtíravý a navozovat noblesní atmosféru.


1 Komentář

  1. Pingback: Bydlení ve stylu Provence - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login