Rady a tipy

Víme, jak můžete ušetřit za vytápění plynovým kotlem v domácnosti

Od   | 

Každý si chce užívat teplo domova. Vytápění plynem je oblíbené už dlouho – je ekologické a snadno se reguluje. Bohužel jeho cena v posledních měsících hodně vzrostla. Chcete ušetřit za vytápění plynovým kotlem v domácnosti? Pak mrkněte na naše tipy.

Díky nové technologii se kotel umí automaticky přizpůsobit případné změně kvality plynu. Zdroj: Vaillant

Výměna starého kotle za nový

Plynový kotel nepatří ke spotřebičům, které můžete používat donekonečna. Pokud doma používáte opravdu starý plynový kotel, měli byste zvážit jeho výměnu za moderní, například kondenzační. Výměnou starého kotle za nový můžete snížit roční spotřebu plynu až o třetinu. Při výběru nového plynového kotle se poraďte s odborníkem.

Který plynový kotel vybrat?

 

Jak ušetřit za vytápění plynovým kotlem? Nezapomínejte na pravidelnou revizi

Před zahájením topné sezony byste neměli zapomenout na revizi plynového kotle, ale také celého otopného systému. Topenář by měl zkontrolovat, zda správně funguje nejen termostat, ale i všechny radiátory. Revizi neodkládejte až na topnou sezonu – jistě nechcete, aby se vám kotel poškodil a museli jste řešit rychlou opravu.

 

Zamyslete se také nad revizí komína – jeho znečištění může zhoršit odvod spalin a může být rizikem vzniku požáru.

 

Používejte termohlavice

Díky tomu, že radiátory osadíte termohlavicemi, můžete regulovat teplotu v jednotlivých místnostech. Ačkoliv bude počáteční investice trochu vyšší, na úsporách za plyn se vám to ale rychle vrátí. Nainstalováním vnitřního termostatu můžete ušetřit dalších 20 až 30 procent. Výměna je snadná. Vyměníte jen kus za kus.

Kotel můžete doplnit také o krbová kamna nebo krb. Váš domov pak bude hezky útulný. Zdroj: Pexels

Nepřetápějte zbytečně

Nejjednodušším způsobem, jak můžete ušetřit za vytápění plynovým kotlem, je udržování optimální teploty a nepřetápět. To nutně neznamená, že musíte mít doma zimu. Podle odborníků je vhodné udržovat v obytných místnostech (obývací pokoj) přes den teplotu mezi 20 až 21 stupni Celsia. V noci (tedy v ložnici) vám bude stačit méně – ideálních je 17 až 18 stupňů. Nejen, že vám nebude pod peřinou zima, ale navíc bude váš spánek kvalitnější. Na chodbě vám bude stačit 15°C, v koupelně by to mělo být 24°C. Nezapomínejte na to, že i o jeden stupeň nižší teplota znamená úsporu pár procent.

Přemístěte nábytek

Jste si jisti, že máte nábytek u sebe doma rozmístěn tak, aby nebránil proudění tepla od radiátorů směrem do místnosti? Pokud máte na výběr, nikdy nestavte větší kusy nábytku (jako třeba pohovku) přímo před topení. Nechte prostor před nimi volný.

Pomocí chytrých hlavic na radiátoru můžete navolit přesně teplotu a daný čas. Hlavice se jednoduše vymění za stávající. Zdroj: Viessmann

Používejte závěsy – správně

Pokud chcete zabránit průvanu, aby pronikal do bytu škvírami, měli byste si pořídit těžké látkové závěsy. Myslete však na to, aby látka nesahala až na podlahu a nezakrývala radiátory. Na topení nikdy nesušte ani prádlo, pokud to není bezpodmínečně nutné.

Používejte odrazovou folii

Za radiátory umístěte reflexní odrazovou folii. S její pomocí se teplo nebude „vsakovat“ do stěn, ale odrazí se zpět do prostoru. Pak bude stačit topit méně – takže ušetříte.

Krátké a intenzivní větrání

Čerstvý vzduch je v životě potřeba – a to i doma. Čím větší je venku zima, tím intenzivnější by mělo být větrání. Zapomeňte na ventilaci, otevřete okna dokořán a krátce vyvětrejte. Vzduch uvnitř bude čistý, ale místnost nestihne promrznout.

Jak moc doma topíte? Zdroj: Pixabay

Šetřit můžete i při vaření a ohřevu vody

Používáte plyn nejen na vytápění, ale také na vaření a ohřev vody? Pak byste měli vědět, že vytápění se podílí na třech čtvrtinách celkové spotřeby plynu v domácnosti. A jak můžete ušetřit při ohřevu vody a vaření?

  • Bojler nastavte jen na 50 až 60°C.
  • Při vaření používejte pokličky.
  • Hořáky na sporáku pravidelně čistěte.
  • Při vaření používejte hrnce s odpovídajícím průměrem dna – měl by odpovídat velikosti hořáku.
  • Troubu vypínejte o pár minut dřív, než bude jídlo hotové. Můžete jej dopéct zbytkovým teplem.
  • Při ohřívání vody dávejte přednost rychlovarné konvici.

Zdroj: plyn.cz, plynovetopeni.cz

 

Kam pro krby a krbová kamna?

 

 


You must be logged in to post a comment Login