Osvětlení

VIDEO: Jak správně nasvítit obývák

Od   | 

Obývací pokoj je srdcem domova, chodíme sem odpočívat, ale i pracovat, a právě těmto potřebám musíme přizpůsobit i osvětlení. Jak tedy správně osvětlit obývací pokoj a vytvořit zde tu správnou atmosféru?

Primárně vybíráme a navrhujeme osvětlení podle rozmístění nábytku v místnosti. Je třeba tedy při výběru osvětlení vědět, kde bude stát jaký nábytek, aby pak svítidla správně pasovala (nad konferenční stolek, nad sedačku …). Pokud nemáte vývod elektřiny tam, kde chcete mít světlo, můžete kabeláž buď přesekat, nebo použít kolejnicový systém, třeba velmi populární URail od Paulmann, kterým dovedete světlo přesně tam, kde jej potřebujete mít. Špatně přivedená elektřina bývá častým úskalím, ale právě díky kolejnicovým systémům lze tento problém snadno vyřešit.

Je dobré mít možnost svítidla rozsvěcovat v jednotlivých zónách, ne všechna najednou, a to právě již z výše zmíněných důvodů (relax / práce). Můžeme k tomu využít třeba inteligentní systémy s jednoduchým ovládáním přes telefon. Relaxační zónu je dobré upravit i barevně, ať už co se týče teploty barvy světla (na teplou při odpočinku, na studenou při čtení) nebo i jednotlivé barvy, třeba červenou pro romantickou atmosféru. Obecně se doporučuje obývák nasvítit přibližně 100lm/m2. Do prostoru o rozměru například 20m2 by pak mělo stačit svítidlo, či svítidla s celkovým světelným tokem 2000lm. Každopádně k hlavnímu osvětlení používejte i dodatečné zdroje světla, jako stolní lampičky či nástěnná svítidla.

 

 

 

VÍCE INFORMACÍ O OSVĚTLENÍ NAJDETE ZDE

 


You must be logged in to post a comment Login