Osvětlení

VIDEO: Jak správně nasvítit chodbu

Od   | 

Chodby bývají opominutou částí většiny domácností. Přitom z pohledu feng shui je chodba cestou životem, a tak je dobré ji mít i dobře osvětlenou. Jaká světla by tedy v chodbě měla být?

Záleží na půdorysu – pokud je chodba úzká a dlouhá, je třeba ji osvětlit po celé její délce, aby nevznikaly tmavé kouty, takže třeba řadou svítidel za sebou nebo lankovým či kolejnicovým systémem, do kterého se napojí potřebný počet spotových svítidel. Do malé chodby naopak stačí jedno stropní přisazené svítidlo s takovou velikostí, aby osvětlilo celou místnost. Do chodeb s vysokým stropem můžete použít i závěsná svítidla. Obecně se doporučuje chodbu nasvítit přibližně 100 lm/m2. Do chodby o rozměru například 12 m2 by pak mělo stačit svítidlo či svítidla s celkovým světelným tokem 1200 lm. I když mnohé možná láká na chodbu použít bílou barvu světla, doporučili bychom naopak spíše teplou bílou, vstupní prostor by vás měl příjemně přivítat. Studená bílá se hodí spíše na pracovní činnosti.

Chodbu lidé často používají také jako malou soukromou galerii, ať již v podobě obrazů, nebo mají na poličkách vystavené různé předměty, které nejsou moc vidět. Přitom pomoc je velmi jednoduchá. Ideální je kolejnicový systém (přisazený nebo i zavěšený), jehož spoty můžete posouvat a nasměrovat přímo na obraz, či dekorativní předmět, který chcete nasvítit. Pro náročnější existují na trhu svítidla, jejichž kužel světla lze oříznout přesně podle velikosti obrazu, tedy do hranatého tvaru. Důležité je také nezapomínat na osvětlení chodby v noci, kdy jdeme jen toaletu, aby nás přílišné světlo moc neprobudilo. Měli bychom mít možnost rozsvítit na chodbě jen orientační tlumená svítidla (většinou zemní, nebo ve stěně), abychom pak mohli nerušeně pokračovat ve spánku.

 

 

 

VÍCE INFORMACÍ NAJDETE ZDE

 


You must be logged in to post a comment Login