Osvětlení

VIDEO: Jak se vyznat v LED žárovkách

Od   | 

Trh zaplavily nejrůznější typy LED žárovek a vyznat se v nich může být pro mnoho z nás složité. Proto jsme vyzpovídali odborníka z firmy AULIX lighting, který nám pomohl se v nich snadno orientovat.

Žárovky dělíme primárně podle barvy světla (tzv. teploty chromatičnosti) na teplé bílé, neutrální a studené bílé, případně barevné RGB (R=red, G=green, B=blue). Teplá varianta se používá pro relaxaci, pohodové posezení s přáteli, či při sledování televize. Studená naopak při aktivních činnostech, v pracovně, koupelně, či kuchyni, kdy potřebujeme udržet pozornost. Na obalu žárovky pak máme další hodnoty, např. Ra (někde CRI). Jedná se o další důležitý parametr, podle kterého žárovky vybíráme. Tzv. pravdivost podání barev (označována právě jako Ra nebo CRI, je to to samé) určuje, jestli daný předmět, na který svítíte, má opravdu svoji skutečnou barvu. Žárovky s vyššími hodnotami (např. 90 a výše) poskytují lepší světlo a růžová halenka je skutečně růžová. Nižší hodnoty pak způsobují, že nasvícené předměty mají jinou barvu než ve skutečnosti na denním světle (teoreticky Ra100 = denní světlo).

Pro konkrétní představu – jaké žárovky si tedy máme pořídit třeba do obývacího pokoje? Vyžadujte kvalitní žárovky právě s Ra90 a výše, které díky podílu červené barvy vyzařují světlo příjemné i ve večerních hodinách. Oproti tomu žárovky s Ra80 a méně vytváří světlo, které klame v barevném podání, obsahuje studené složky a není vhodné před spaním. Čím vyšší hodnoty Ra, tím více se světlo podobá dennímu, a my se při něm cítíme pohodlněji. Pozor, neplést s již zmíněnou teplotou barvy, tam je to obráceně. Pokud nechcete vidět svět v šedivých barvách, pořiďte si ty správné žárovky – teplá bílá barva a Ra90 a více. Co se týče wattáže a světelného toku (hodnoty v lumen) žárovek a souvislost s dostatečným nasvícením každé místnosti podle individuálních potřeb – o tom si povíme příště.

 

 

VÍCE INFORMACÍ O OSVĚTLENÍ NAJDETE ZDE

 


You must be logged in to post a comment Login