HIC testuje

VIDEO: Jedna baterie pro všechny zahradní stroje

Od   | 

Výhoda AKU zahradních strojů je nesporná. Nikde nepřekáží žádný kabel ani do nich nemusíte lít benzín, zkrátka pouze dobíjíte baterii. A pozor, protože u Mountfieldu můžete pořídit celou řadu AKU zahradních strojů jen na jednu baterii. Více o ní v našem videu.

AKU technika pracuje na 1 lithium-iontovou baterii, kterou můžete použít pro všechny stroje dané výkonové řady. Baterii snadno a rychle přehodíte z jednoho stroje do druhého (například ze sekačky do řetězové pily). Pak už jen stisknete tlačítko a pokračujete v práci.

AKU technika má dlouhou výdrž, na jedno nabití zvládnou některé stroje pracovat až 3 hodiny. A když potřebujete vybitou baterii dobít do plného stavu, s rychlonabíječkou je to třeba otázka třeba jen 30 minut (záleží na kapacitě baterie). Nejběžnějšími bateriemi na trhu jsou ty s kapacitou 2 Ah, 4 Ah, 5 Ah, ale už se objevují i baterie s kapacitou 9 Ah (ty najdete např. u řadu AKU techniky PATRIOT 40 V).

„Vývoj baterií jde neustále kupředu. U všech našich řad AKU techniky jde o elektronikou řízené lithium-iontové baterie se značkovými články. Jsou výrazně výkonnější než jejich předchůdci a dokážou uchovat až čtyřikrát více energie než starší typy baterií,“ prozrazuje Jan Bochenek z Mountfieldu s tím, že k absolutní špičce na trhu patří produkty od bezkonkurenční světové jedničky GREENWORKS s roční produkcí přes 15 milionů strojů. Relativně vysoká kapacita je přitom vtěsnaná do baterie o malém objemu a nízké hmotnosti, která nemá paměťový efekt, nemusí se formátovat a netrpí znatelným samovybíjením. Nabije se během chvilky, moderní rychlonabíječky to zvládnou za pár desítek minut. K dalším benefitům patří vyrovnaný výkon hlídaný elektronickou jednotkou a dlouhá životnost.

Pozadu ve výhodách nezůstávají ani samotné stroje, které jsou bateriemi poháněny. Spojují v sobě pohybovou nezávislost a výkon benzinových strojů ve spojení s čistou a ekologickou energií strojů elektrických. S AKU nejste závislí na přívodu elektřiny a délce prodlužovacího kabelu. Nemusíte sledovat každý krok, abyste náhodou nezakopli o napájecí kabel, případně ho nepřesekli. Nemusíte dokupovat drahý benzin a hlídat, jestli je nádrž plná. Není nutné složitě startovat – stroje se zapnou okamžitě stisknutím tlačítka. Snadno se ovládají, jsou tiché a spolehlivé. Přitom nevydávají žádné exhalace a šetří životní prostředí. Každý zákazník také ocení téměř nulové nároky na servis.

Výkonnější AKU stroje v poslední době pohánějí čím dál oblíbenější bezkartáčové (bezuhlíkové) motory. Místo komutátoru s uhlíkovými kartáči v nich pracuje elektronika, což zjednodušuje konstrukci. Motor se méně zahřívá, je jednodušší a téměř bezporuchový, ale přitom má vyšší výkon i krouticí moment. Elektronické řízení otáček umožňuje přesné nastavení krouticího momentu při rozdílném zatížení motoru, takže si motor vezme vždy jen odpovídající množství energie. Díky tomu je výrazně úspornější, efektivnější a má vyšší výdrž na jedno nabití baterie. Stroje s tímto motorem jsou pak všestrannější, výkonnější, tišší a vydrží déle pracovat.

Nejsou předražené

Akumulátory navíc směle konkurují ostatním pohonům i cenou. Už dávno neplatí, že jde o drahou technologii. Naopak. Nyní je AKU technika díky hromadné výrobě cenově dostupná všem běžným uživatelům. Na adresu takové techniky je tak právem snášena chvála ze všech stran a AKU stroje se stávají nejoblíbenějšími pomocníky na zahradě.

„U AKU strojů dochází k neustálému zlepšování technické úrovně baterií, ať už jde o schopnosti elektronické řídící jednotky, která se stará o plynulou a maximální koordinaci všech bateriových článků, nebo o snižování hmotnosti a zvyšování kapacity baterie, a tedy i její výdrže v provozu. A právě výkon baterie ovlivňuje i délku práce jednotlivých strojů, a to výrazně. Dříve vydržely pracovat jen pár minut, ale s technologickým vývojem došlo k razantní změně,“ vysvětluje Jan Bochenek, produktový manažer společnosti Mountfield. 

Doba provozu jednotlivých strojů je přímo odvislá od kapacity baterie. Vliv má samozřejmě i fakt, v jak vysokých otáčkách daný stroj pracuje. Takže logicky bude mít větší odběr třeba pila nebo křovinořez než plotové nůžky.

Každopádně platí, že na jedno nabití lze udělat hromadu práce. Na popularitě AKU strojů mají velkou zásluhu moderní, elektronikou řízené Li-Ion baterie. Ty jsou totiž ve srovnání se staršími niklovými články výrazně výkonnější a vydrží pracovat mnohem déle. Díky vyšší kapacitě totiž využívají energii až třikrát efektivněji a vyšší kapacita je udrží déle v chodu. Jsou spolehlivé a mají opravdu dlouhou životnost.

Na baterii rozhodně nešetřete, prvotní investice se vám mnohonásobně vrátí. Ale při koupi baterie se mějte na pozoru. Na trhu se totiž v poslední době objevují i neznačkové baterie, o kterých prodejci často tvrdí, že jsou univerzální pro všechny značky AKU techniky. V takovém případě se ale můžete hodně spálit. Vždy kupujte baterii stejné značky jako jsou stroje. Pak máte jistotu, že budou stoprocentně kompatibilní a vše bude fungovat, jak má.

Nejznámější světový výrobce AKU strojů, firma Greenworks s roční produkcí přes 15 milionů strojů, nabízí tři kapacity baterií 2 Ah, 4 Ah a 5 Ah, u řady výrobce Patriot najdeme dokonce baterii s kapacitou 9 Ah, což je nejsilnější nezádová 40V baterie na trhu.

K nabití baterie slouží standardní nabíjecí stanice, která nabije plně vybitý akumulátor za 3 až 5 hodin. Pro extra nedočkavé pracanty jsou k dispozici i rychlonabíječky, které zcela vybitou baterii vrátí na plnou kapacitu za pouhou hodinu (záleží na typu baterie). Alternativou může být pořízení dvou baterií: jedna pracuje, druhá se dobíjí. To se vyplatí zejména v případě, že například při sekání trávy obhospodařujete skutečně velkou plochu a chcete vše posekat na jeden zátah bez pauzy.

Široká paleta strojů

Co všechno můžete s AKU technikou dělat? AKU technika je nepostradatelný pomocník na zahradě, a to od jara až do podzimu a není to rozhodně jen o sekání trávy. Sortiment se neustále rozrůstá. Takže třeba u sekaček už lze vybírat i modely s pojezdem, dále jsou to strunové sekačky, plotové nůžky, řetězové pily, prořezávače větví, vysavače a fukary, ale třeba i křovinořezy, vertikutátory, kultivátory, dílenské nářadí nebo dokonce kompresory, myčky či zahradní vozíky pro přepravu materiálu. Všem stačí 1 baterie. S rotačními sekačkami snadno zvládnete pravidelnou údržbu trávníků. Strunové sekačky, případně křovinořez pomůžou s posekáním přerostlé trávy, zarovnáním trávníku v hůře přístupných místech, úpravou okrajů cestiček, členitých záhonků a okolí stromků nebo zahradních laviček. Plotové nůžky a teleskopy (plotostřihy a prořezávače stromů) pohodlně zvládnou úpravu živých plotů, okrasných keřů a ovocných stromků. S řetězovou pilou nařežete polínka do krbu nebo pokácíte staré, vysloužilé stromy. Fukar za vás vysmýčí cestičky, terasy či skalky, ale profoukne také okapy a odfoukne čerstvý sníh, kultivátor zpracuje půdu před sázením a vertikutátor vytrhá mechy, abyste měli trávník krásně zelený. Tlaková myčka pak spolehlivě očistí vše, na co jen pomyslíte: auto, kolo, verandu, zahradní stroje či nábytek, a kompresor hravě nahustí pneumatiky u automobilu, míče nebo matrace.

Volba výkonové řady

„Při výběru vhodné řady je dobré si předem promyslet, které a jak náročné práce na zahradě nejčastěji děláme. Nápovědou ke zvolení pro vás vhodné výkonové řady může být i rozloha zahrady. Jiné nároky bude mít majitel chaty s malou předzahrádkou, jiné člověk s velkou a členitou zahradou u rodinného domu.  Obecně se můžete odrážet od napětí, kterým jsou stroje poháněny. Čím je vyšší, tím jsou stroje silnější a déle vydrží pracovat. Vybrat si můžete ze široké nabídky řad s voltáží od 20 do 60 V. Nejuniverzálnější jsou 40 V řady, který mívají nejširší nabídku různých strojů“, vysvětluje Jan Bochenek z Mountfieldu. Nápovědou ke zvolení vhodné výkonové řady může být i rozloha zahrady. Tak například výkonová řada 24 V značky Greenworks je určena spíš pro malé zahrádky a drobné práce. K hlavním přednostem patří to, že stroje jsou kompaktní a díky nízké hmotnosti velmi dobře ovladatelné. V tuzemsku jsou však nejběžnější zahrady o rozloze do 1000 m2. A pro ty jsou optimální výkonové řady 40 V od výrobců Greenworks nebo Patriot. Hlavně proto, že nabízejí nejširší škálu strojů. Řada Greenworks 60 V je pak určena náročným uživatelům s velkým pozemkem, kteří umí ocenit robustní a ekologický AKU stroj, který ovšem disponuje silou benzinových.                                                                                                                               

Jak pečovat o baterii

Vzhledem k tomu, že AKU sekačky nepotřebují téměř žádnou údržbu (vyjma standardních úkonů, jako např. čištění nebo broušení nožů), měla by se údržba soustředit hlavně na samotnou baterii.

Přestože jsou dnešní baterie vybaveny mnoha bezpečnostními mechanismy pro překonání případných nebezpečných situací, správným zacházením jejich životnost poměrně výrazně prodloužíte. Při řádném skladování dosáhne životnost klidně i více než 10 let.

Zásadní pro životnost baterie je její skladování: čím déle baterie zůstává v nečinnosti, tím větší dopad má skladování na její životnost. Z přístrojů, které neplánujeme delší dobu používat, bychom měli baterie vyjmout a správně uskladnit. Ideálním prostředím pro skladování baterií je suché místo se stálou teplotou kolem 15 stupňů. Okolní teplota, ať už příliš vysoká, nebo naopak nízká, patří k rizikovým faktorům, které mohou mít velký vliv na výdrž a životnost akumulátorů elektronických přístrojů. Na životnost baterií mají negativní vliv nejen zimní mrazy, ale i letní horka. Nebezpečím pro baterii jsou ovšem nejen extrémní teploty, ale také voda a vzdušná vlhkost, kvůli níž korodují kontakty a další choulostivé součástky.

Baterie je třeba skladovat alespoň částečně nabité, a protože při nepoužívání ztrácejí svoji kapacitu (byť minimální), je nutné je jednou za čas zkontrolovat a případně dobít. Moderní lithium-iontové (Li-Ion) baterie netrpí takzvaným paměťovým efektem, takže nevadí, když se dobíjejí i v jen částečně vybitém stavu. Naopak je poškodí, pokud jsou zcela vybité delší dobu.

Pro správné skladování baterií jsou tedy důležité tyto tři body:

Baterie skladujte v suchém prostředí. Voda a vzdušná vlhkost jim nesvědčí, protože mohou korodovat kontakty a další choulostivé součástky.

Baterie skladujte při pokojových teplotách a nenechávejte na přímém sluníčku. Vyhněte se pro baterii extrémním teplotám nad 30 ˚C a pod bodem mrazu.

Baterie skladujte nabité tak akorát, ideální je nabití okolo 40% kapacity (2 čárky na indikaci nabití). Při skladování nemají být totiž ani zcela nabité (zůstávat trvale v nabíječce) ani úplně vybité.

 

Které zahradní stroje můžete mít?

Praktický pomocník, který vám usnadní úpravu živých plotů i okrasných keřů to jsou AKU plotové nůžky s dlouhým dosahem Greenworks GD60 PHT51 z nejvýkonnější řady 60 voltů. Nemusíte lézt po žebříku, ale vše zvládnete přímo ze země. Díky teleskopické tyči se dá stroj rozložit až do výšky 200 cm, takže ze země pohodlně dosáhnete i do třímetrové výšky. Netaháte za sebou prodlužovačku, ale stačí vám jedna lithium-iontová baterie, kterou můžete použít i pro všechny další stroje řady (např. sekačka, pila, fukar atd.). Na výběr jsou tři typy baterií, s tou nejsilnější o kapacitě 5 AH vydrží tyto plotové nůžky pracovat až 100 minut. Protiběžné střižné lišty s kvalitními noži řezanými laserem a broušenými diamantem zaručí perfektní čistý řez. Hlava otočná v rozmezí 180°se přizpůsobí jakémukoli tvaru živého plotu.

AKU plotové nůžky s dlouhým dosahem Greenworks GD60 PHT51

AKU SEKAČKA S POJ. GREENWORKS GD60LM51SP2 60V je nejvyšším modelem AKU rotačních sekaček. Sekačka je vybavena moderním, efektivním bezkartáčovým motorem s tichým chodem a nulovými nároky na údržbu. Bez problémů zvládá i práci na větších nebo náročnějších plochách.
Jednou z největších předností tohoto modelu jsou dva sloty na baterii, což zdvojnásobuje maximální provozní dobu – sekačka si mezi akumulátory sama přepíná. Sekačka je vybavena dvěma LED světly, indikací stavu baterie, tlačítkem pro aktivaci funkce turbo a také regulací rychlosti pojezdu, která vám umožňuje nastavit optimální rychlost pojezdu. Má ergonomicky řešené madlo s možností složení sekačky, díky čemuž lze sekačku skladovat s daleko menší potřebou prostoru.
Výšku sečení lze nastavit do 7 poloh v rozmezí 25 – 80 mm. Má záběr 51 cm a sběrný koš, který pojme až 55 l odpadu. Sekačka zvládne také mulčování a boční odhoz trávy (mulčovací záslepka a deflektor bočního odhozu jsou v ceně).

AKU sekačka s pojezdem GREENWORKS GD60LM51SP2 60V

Výkonem, šířkou záběru (46 cm) a kovovým šasi připomíná AKU rotační sekačka Greenworks GD40LM46SP 40V výkonné stroje benzinové, náklady na provoz jsou přitom několikanásobně nižší. Sekačka je vybavena moderním, efektivním bezkartáčovým motorem s tichým chodem a nulovými nároky na údržbu. Na jedno nabití vydrží pracovat až 70 min. Odolné ocelové šasi má ideální tvar pro perfektní sběr trávy a bez problémů zvládá i práci na větších nebo náročnějších plochách. Obsluhu usnadňuje pojezd s možností regulace rychlosti. Výšku sečení lze nastavit do 7 poloh v rozmezí 25 – 80 mm. Objemný sběrný koš z plastu pojme až 55 l odpadu. Skvělý dojem potvrzuje perfektní funkce sečení a bezchybný sběr posečené trávy. Sekačka ovšem zvládne také mulčování a boční odhoz trávy (mulčovací záslepka a deflektor bočního odhozu jsou v ceně). Při tom všem zůstává zachována vynikající mobilita. Nůž vyrobený z lehkých slitin prochází rostlinným materiálem snadno a s minimální námahou, čímž šetří výdrž baterie. Bezpečnost při práci zvyšuje technologie ochrany motoru při nárazu nože na pevnou překážku a také bezpečnostní klíč proti nechtěnému spuštění stroje. Snadno složitelná madla s ergonomickou rukojetí se dobře drží a na zabudovaném kontrolní panelu můžete sledovat indikátor nabití baterie.

AKU rotační sekačka Greenworks GD40LM46SP 40V

AKU zahradní vozík Greenworks G40GC je ideální pomocník pro přepravu nákladu a nečistot i v náročném terénu kolem domu a zahrady. Oproti běžnému kolečku je tento vozík tříkolový s poháněnými 12“ předními koly s diferenciální neuzavíratelnou převodovkou a zadním plastovým řídícím kolem s možností zabrždění. K ovládání vozíku slouží pravé madlo, které spíná pojezd, obsahuje bezpečnostní spínač a přepínač pro změnu směru jízdy (vpřed a vzad). Na ovládacím panelu je umístěno tlačítko pro změnu rychlosti ve dvou stupních. V levé spodní části řídítek je upevněno madlo s pákou pro vyklopení korby. Ta má objem 106 l a nosnost až 100 kg. Provozní doba vozíku dosahuje až 180 minut. Baterie je navíc kompatibilní se všemi dalšími produkty ve výkonové řadě 40V.

AKU zahradní vozík Greenworks G40GC

Strunová sekačka Patriot GT30 40V dosáhne i na špatně přístupná místa – pod stromy, lavičkou, v okolí skalek či keřů. Poloautomatická vyžínací hlava má nastavitelný sklon pro práci v nepřístupných místech a je vybavena systémem Tap&Go, kdy struna při kontaktu se zemí samovolně povolí, takže se nepoškodí. Opěrné kolečko umožňuje jisté vedení hlavy při ořezávání okrajů trávníku, např. podél obrubníku. Drátěné vodítko čelního dorazu zabrání poškození okrasné zeleně. Odlehčená nastavitelná spojovací tyč z hliníku je vybavena pohodlným ergonomickým madlem a úchytem na ramenní popruh, který odlehčí váhu stroje a umožní pohodlnější práci. Umístění baterie na konci spojovací tyče vyvažuje tíhu motoru.

Strunová sekačka Patriot GT30 40V

Dosáhnout dokonalého vzhledu vašeho živého plotu i dalších křovin nebylo nikdy snazší! Lehké AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V vykouzlí dokonale rovné plochy. Kvalitní nože střižné lišty jsou řezané laserem a broušené diamantem a s přehledem zvládnou letorosty keřů a živých plotů. Vyvážený model se pohodlně ovládá i v rukavicích díky zvětšenému madlu se spínačem. Transparentní štít chrání před odlétajícími odštěpky a úlomky větví.

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V

Skladná, kompaktní a lehce přenosná AKU tlaková myčka Greenworks GDC40 40 V je ideálním pomocníkem při jarním úklidu na zahradě a kolem domu. Skvěle se hodí na čištění chodníků, teras, ploch okolo bazénu, stěn bazénu, umývání zahradního nábytku, zahradních strojů nebo automobilů. Voda se nalévá do integrované nádrže, takže jste nezávislí na přípojce vody a elektrickém kabelu. Myčku pohání Li-Ion baterie, která je kompatibilní s dalšími 16 zahradními stroji řady Greenworks 40V.

AKU tlaková myčka Greenworks GDC40 40 V

Akumulátorová jednoruční pila MTF CSAM 20-12 T je praktickým pomocníkem do každé zahrady. Využijete ji na prořez stromů, řezání slabších větví, ale i například na drobné práce v dílně. Její největší předností je nízká hmotnost a skvělá mobilita. Pracuje na Li-Ion baterii, takže za sebou netaháte žádný kabel ani neřešíte benzin. Vyniká skvělými řeznými vlastnostmi a je vybavena systémem automatického mazání lišty a řetězu, což v této kategorii není rozhodně obvyklé. Navíc akumulátor s kapacitou 2 Ah i nabíječka jsou součástí stroje.

Akumulátorová jednoruční pila MTF CSAM 20-12 T

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login