Koupelny

Venkovská koupelna, která má styl

Od   | 

I když třeba patříme mezi ty, kteří nejsou příliš zhýčkaní a umí si leccos odepřít, komfort v podobě funkční koupelny přivítáme i o víkendu či dovolené na chalupě. A nejlepší je, když se spojí funkce s designem a koupelna bude po chalupářsku nejen krásná, ale i stylová.

Romantika nebo natural

Co si do takové venkovské koupelny pořídit? Můžete se na věc podívat dvěma pohledy. Buďto ji pojmout něžně romanticky, nebo spíše „neotesaně“, naturálně. Obojí je správně a záležet bude jen na vás, co je vám bližší. Také byste měli přihlédnout k tomu, jak je zařízený zbytek chalupy, aby s ním koupelna souzněla.

Typickými prvky venkovské koupelny jsou dřevěný retro nábytek s umyvadlem ve tvaru škopku, korunou bývá toaleta s dřevěným prkénkem a keramickou splachovací nádržkou, zdroj Siko.

Středu koupelny může dominovat úchvatná retro vana postavená na masivním dřevěném podstavci. Nezapomeňte na vhodnou stojánkou baterii, jejíž vzhled dotvoří celkový design vany, zdroj Sapho.

Retro sanita

Venkovská koupelna vychází z historie a stále v ní tak trošku zůstává, tedy i sanitární keramika by měla udržovat ducha doby, ale jen svými tvary, protože hygienické funkce by měly být stoprocentně moderní. Vezmeme-li to od vany, doporučujeme samostatně stojící vanu, nejlépe oválnou, postavenou na nožkách či na dřevěném podstavci. Může samozřejmě po vzoru starých necek stát i na zemi. Co se týká materiálu vany, když budete hledat v bazarech, narazíte nejspíš na litinu, která je nepraktická z hlediska přepravy, protože hodně váží. Praktičtější bude vana ze smaltované oceli, ideální bude ta z tvrzeného akrylátu.

Romantický nádech dodají venkovské koupelně ozdobné zlaté prvky na vaně a retro baterie. Obklady a dlažba s postaršeným vzhledem vrátí koupelnu o století zpět, zdroj Rako.

Pokud nepreferujete chalupářský styl, můžete koupelnu na venkově pojmout jako relaxační přírodní oázu s moderním zařízením, ale s využitím přírodních dekorů na obkladech, dlažbě a nábytku, zdroj Siko.

Umyvadlo se hodí keramické, ale krásné bude i z přírodního kamene nebo dřevěné. Ideálně by mělo mít tvar misky, která je postavená na umyvadlové desce nebo na konzolovém stolku. Klasické oválné umyvadlo může být i zapuštěné v dřevěné nábytkové skříňce. Co se týká klozetu a bidetu, seženete je i v historizujících tvarech se stylovými kombi nádržkami. Jako ozdoba může figurovat keramické splachovadlo. WC sedátko by mohlo být dřevěné či bílé. Neměli byste zapomenout na retro baterie, a to jak umyvadlové, vanové, tak i v podobě sprchového setu. Povrch se hodí chromovaný, nerez, stylová bude mosaz. Seženete růžicové i pákové varianty.  

Umyvadlo ve tvaru džberu s postranními úchyty se svým tvarem bude hodit do romanticky i selsky laděné koupelny, zdroj Duravit.

Keramický set klozetu s bidetem s historizujícími tvary ve stojací variantě, zdroj Kerasan.

Dřevo, proutí, keramika…

Obklady i dlažba se budou hodit v dřevěných dekorech, s kresbou kamene, stěrky a v případě romantické varianty i s něžnými motivy, či jednobarevné s uměle vytvořenou patinou. Dojem starého ještě umocní záměrně nerovný povrch a „omlácené“ okraje. Hezké bude i použití jemné mozaiky. Nábytek bude pěkný opět ve dřevě nebo v jeho imitacích. Zajímavé je i dřevo s postaršeným povrchem nebo patinovaným nátěrem. Venkovský styl si žádá útulno, o které se postarají doplňky, jako jsou různé proutěné či drátěné košíky, keramické mýdlenky, hrnky, nebo i smaltované či plechové a pozinkované nádoby. Nezapomeňte vystavit svíčky, vázičky, obrázky a třeba i nějaké ty poklady z půdy, které s koupelnou zdánlivě nesouvisí, protože právě tyto detaily ji stylově dokrášlí.

Dejte si záležet i na záměrně obyčejném vybavení, jako je dlažba. Originální jsou cementové dlažby Marrakesh, zdroj Vinci projekt.

Umyvadlo na konzolovém stolku a vana na nožkách jsou typickými prvky pro koupelnu na venkov, zdroj Designbath.

Někdy stačí malý detail v podobě fototapety s dekorem kamenů, aby koupelna získala požadovaný charakter, zdroj: Tapety Metro Florenc.

Chybu neuděláte ani s keramickými obklady v dekoru cementu, zdroj: Koupelna Ptáček.

Fotogalerie:

You must be logged in to post a comment Login