Osvětlení

Venkovní osvětlení promění večer zahradu k nepoznání

Od   | 

Terasa, stromy, keře, cestičky i okolí bazénu si zaslouží kvalitní osvětlení, díky kterým vynikne večer jejich krása a zahrada získá naprosto jiný rozměr.

Venkovní světlo můžeme v zahradě použít i místo sochy. Babymoon (Design red), satinovaný polykarbonát, průměr 56 cm. Aulix ligting

Ideální je, pokud venkovní osvětlení začneme plánovat ještě předtím, než začneme zahradu budovat. Dopředu totiž zajistíme vhodné umístění kabelů v zemi.  Pokud ale chcete osvětlit již vytvořenou zahradu nezoufejte, i to je možné.

Pomocí venkovních světel dostane zahrada naprosto jiný ráz. Zdroj: Světelné studio HOLAS Lighting

Co na zahradě osvítit?

Před samotným výběrem osvětlení je důležité si položit otázku, co chceme přesně osvětlit a kde se ve večerních hodinách pohybujeme nejčastěji. Kromě okolí bazénu a jezírek neopomínejte ani zahradní cesty, okrasné květiny a stromy, terasy a posezení, zajímavé schůdky, skalky, nebo zídky, ale i příjezdové cesty ke garáži. Skvěle bude vypadat osvětlení v jednom stylu, které k sobě bude ladit jak vzhledově, tak materiálem, i tvarem. Výrobci venkovního osvětlení vyrábí například i sety, díky kterým lze venkovní osvětlení dokonale sladit. Venkovní osvětlení musí splňovat bezpečnostní třídu, ochranu před prachem i vodou, ale musí být odolné i vůči výkyvům teplot. Při výběru je důležité pamatovat na doporučený stupeň ochrany IP, který by měl být od IP44 do IP69. 

Blízko vodní plochy musí mít světla dostateční kryti, Zdroj: Světelné studio HOLAS Lighting

Solární světla neomrzí

Mezi oblíbené venkovní lampy patří solární světla, které jsou praktická tím, že je přes den nabíjí slunce a večer svítí. Skvělé umístění najdou jak v zeleni, tak u cestiček. Skvěle osvítí i kouty v zahradě. Nepotřebují žádné kabely, a tak je můžeme zapíchnout nebo zavěsit úplně kdekoliv.

Solární svítidlo Ufo nerez ocel, v. 550 mm, průměr 150 mm, nabíjení 6-8h, záření 3-5h, Aulix lighting

Svítidla, která disponují bodcem, jsou praktická zejména z toho hlediska, že se dají umístit kamkoliv do půdy. Proto je vhodné s nimi osvítit například keře, rostliny, či drobnou dekoraci, která vyzdvihuje zahradu. Tato dekorativní svítidla je možné natočit a nasměrovat přesně tam, kam potřebujete. Pokud osvětlení s bodcem disponuje stupněm ochrany IP65, můžeme je umístit i k vodním plochám, jako jsou jezírka, nebo bazény. 

Světla do země jsou ideální tím, že se dají zapíchnout komkoliv. Například i okolo cesty.

Sloupková svítidla jsou klasika

Tento typ svítidel převládá na trhu snad nejdéle a patří stále mezi klasiku venkovního osvětlení. Sloupkovým svítidlem skvěle vyniknou nejen zahradní chodníky a cestičky, ale umístit je můžete i na terasu, či k posezení. Výšku volíme podle toho, co chceme osvítit a kde budou lampy sloužit. Ve vzrostlé zeleni vyniknou robustní a vyšší světla, v trávě a mezi keři se doporučuje instalovat světla nižší,

Sloupkové svítidlo Vrano (Landa), průměr 10 cm, výška 100 cm. Aulix lighting

Zápustná světla a LED pásky

Elegantním řešením jsou zápustná světla, znichž v zahradě vidíme pouze svit světla. Při výběru zvolte LED typy, které jsou nejen nenáročné na energii, ale zároveň mají dlouho životnost. I zde je důležité dbát na správnou bezpečnost, která by se měla pohybovat v rozmezí IP44 — IP68.

K drobnému a romantickému osvětlení skvěle dopomohou i LED pásky. Osvítit se s nimi dají například židle, stolky, ale i zídky. Instalaci těchto pásek zvládne každý, protože se na povrch aplikují pomocí samolepicí pásky. Délka pásky se dá jednoduše prodlužovat napojováním, nebo naopak zkracovat zastřihnutím. U venkovních pásek je důležité, aby byly zalité v odolném silikonovém krytu, který je ochrání před výkyvy počasí. 

Zápustná světla jsou elegantní a nikde nevyčuhují.

Zápustnými světly v zemi velmi příjemně osvětlíte zeleň. Zdroj: Aulix lighting

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login