Koupelny

Velké triky do malé koupelny: Jak se s malým prostorem co nejlépe poprat?

Od   | 

Většina bytů má malou koupelnu. Jenže i ji potřebujeme zařídit pohodlně a prakticky. Jak na to, aby i nevelký koupelnový prostor byl zařízen podle posledních trendů a zároveň komfortně?

Zvolte světlé odstíny, bílou rozhodně nic nezkazíte. Zdroj: Grohe

Jedna série

Výrobci na trhu myslí i na malé koupelny, a proto je ideálním řešením při zařizování sáhnout po jedné koupelnové sérii. Ty jsou vymýšleny přímo do malých koupelen a nabízí využití každého místa a poskytují odkládací i úložný prostor. Navíc jsou jednotlivé zařizovací předměty k sobě sladěny a příjemně na sebe navazují, čímž vytváří elegantní a zároveň trendy celkový vzhled.

Vybírejte zařizovací předměty z jedné série. Zdroj: RAVAK

Využívejte rohová zařízení

Poměrně velký prostor ušetří rohové vybavení, které zabere jinak nevyužité rohy a do prostoru pěkně zapadne. Rohové může být umyvadlo, umývátko, ale i sprchový kout nebo nábytek. 

Nezapomeňte:

  1. Volte světlé materiály a velkoformátové dlažby a obklady, které zamezí velkému počtu spar
  2. Jedna koupelnová série bude prostoru slušet
  3. Sjednoťte všechny baterie
  4. Toaletu doplňte bidetovacím sedátkem, nebo zvolte bidetovací toaletu
  5. Vybírejte zařízení s odkládacími plochami (např. u umyvadla, vany)
  6. Zásuvky by měly mít mechanizmus plnovýsuvu a panty umožnit maximální otevření
  7. Sprchový kout může mít i obdélníkový půdorys. Tím dosáhneme komfortní velikosti a zároveň ušetříme na prostoru.

I prosklené dveře umí divy.
Zdroj: JAP FUTURE

Víme, kam pro vhodné obklady

 

Sprcha, nebo vana?

Pokud se vám do koupelny vejde vana, popřemýšlejte nad vanou se sprchovou zástěnou. Takové řešení poskytne pohodlí při dlouhé koupeli, ale i v případě, že se chcete jen rychle vysprchovat. Nabízí se i varianta vany s dvířky, která usnadní vstup i výstup z vany, což je komfortní pro starší generaci nebo pro uživatele s nižší pohyblivostí.

Jestliže zvolíte do malé koupelny pouze sprchový kout, neopomínejte výběr zástěny. Výrobci dnes již nabízí dvířka, která se zavírají dovnitř a v prostoru tak nepřekáží. Možností jsou ale i sklápěcí dveře, které lze jednoduše sklopit k jedné straně a sprchový kout nechat otevřený. Prostor koupelny tak bude působit opticky větším dojmem.

Vanovou zástěnu můžeme sklopit i na stěnu. Zdroj: Hüppe

 

Jak správně vybrat zástěnu na vanu se dozvíte ZDE

 

Výběr nábytku

Zejména v malé koupelně je třeba dbát na výběr nábytku, aby se nám do něj vešlo co nejvíce věcí. V malých prostorech dejte přednost sestavám od podlahy až ke stropu tak, aby byl využitý každý centimetr. Pokud si to situace žádá, zapomeňte na zavěšený nábytek a raději prostor u podlahy využijte. Výhodou jsou i vnitřní organizéry do zásuvek, díky kterým budeme mít ve věcech přehled a zároveň udržují pořádek. 

Do zásuvek je vhodné pořídit praktické organizéry. Zdroj: Blum

Pokud není místo na bidet

Toužíte po bidetu, ale do malé koupelny se vám zkrátka nevejde? Máme řešení:

  • bidetová sprška –  tu lze jednoduše připojit pod umyvadlo, nebo na vývod ze zdi
  • bidetové sedátko – toto řešení je vhodné, pokud již toaletu máte. Přikoupíte k němu bidetové sedátko a umístíte na toaletu. Je však potřeba dávat pozor na to, aby velikostně přesně sedlo na stávající keramiku.
  • bidetová toaleta – pokud se rozhodnete toaletu měnit, můžete zakoupit toaletu již se zabudovaným bidetem, který se řídí mechanicky. Některé modely mohou mít i vyhřívané sedátko, masážní trysky, osvětlení, ale i další funkce, které se mohou ovládat pomocí ovládání, či chytrého telefonu.

Proč toaletu se sprškou?

 

Zvětšete prostor opticky

Do malé koupelny vybírejte světlé barvy a vyzkoušejte dlažbu protáhnout až do sprchového koutu, nebo nad úroveň vany. Toto řešení prostor opticky sjednotí, zvětší a docílíte tak originálního vzhledu. Prostor opticky zvětší i walk-in sprchový kout, který je díky své zástěně neustále otevřený a prostor díky němu působí vzdušně. Přednost dejte také velkoformátovým obkladům a dlažbě.

Zdroj info: Hüppe, Kapitoly o bydlení, Svět koupelen

Nezapomínejte na optické klamy, které umí koupelnu zvětšit. Zvolte například velkoformátové obklady. Zdroj: Koupelny Ptáček

Fotogalerie:

 

Který kotel se vejde i do menší koupelny?

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login