Koupelny

Velké triky v malé koupelně

Od   | 

Abyste se i v miniaturní koupelně cítili při osobní hygieně a relaxaci komfortně, bude potřeba důkladně promyslet její zařízení a stejně tak pečlivě vybrat vybavení. Když se to povede, koupelna může být plně funkční i velmi pěkná.

Koupat, nebo sprchovat?

Zaprvé je potřeba si odpovědět na zásadní otázku, zda chci mít v koupelně vanu, či sprchový kout, nebo potřebuji obojí. Pokud vyhraje vana, vyberte některou z rohových variant určených do malé koupelny. Výrobci těmto řadám pro malé koupelny dávají zvláštní ergonomické tvary, které jsou menšímu prostoru uzpůsobené, a to zúžením konce vany, zakřivením tvaru či zkosením strany. Je to kompromis, který však nebude pro velkou postavu příliš komfortní. Zvolíte-li sprchový kout, vybavte ho zasouvacími či skládacími dveřmi, protože nebudou vyčnívat a překážet do prostoru. Pokud máte malé děti, které by se chtěly občas vycachtat ve vaně, zakupte ke sprchovému koutu hlubokou sprchovou vaničku. Koupání a sprchování v jednom nabízí vana se sprchovou zástěnou.

Vana Rosa byla vyvinuta speciálně pro malé koupelny. S vanovou zástěnou může nahradit sprchový kout, zdroj: Ravak

Vana Avocado spolu s umyvadlem tvoří set navržený v konceptu pro malé koupelny, zdroj: Ravak

Ideální místo pro umyvadlo

Centimetry v koupelně ušetří i umyvadlo, které je zapuštěné do skříňky. Vyrábějí se dokonce umyvadlové skříňky od velikosti pouhých 45 cm. Získáte tak prostor pro mytí i úložné prostory pro hygienické potřeby. Výrobci také dost často navrhují umyvadla, která se prodávají s vanou jako set v rámci koupelnového konceptu. Takové umyvadlo má většinou speciální tvar a je pro ně určený i způsob instalace nad vanou, tak, že se s ní částečně překrývá, ale tak, aby to bylo bezpečné a pohodlné.

Malý prostor částečně vyřeší úzké umyvadlo posazené na umyvadlové skříňce, zdroj: Ikea

Štíhlý nábytek

Koupelnový nábytek určený do malých prostor má menší hloubku a místo do šířky je vyhnaný do výšky. Tak se vejde třeba i do vyšetřeného úzkého prostoru v koupelně. Nenajde-li se už místo na podlaze, lze nábytek přimontovat na stěnu, třeba nad pračku (je-li v koupelně), nebo nad umyvadlo v podobě větší galerky, ideálně se zrcadlem, které koupelnu ještě opticky zvětší.

Koupelnový nábytek je třeba vybrat takový, který je užší a je vyhnaný do výšky, zdroj: Dřevojas

Dokonalost velkého formátu

Dříve se mělo za to, že do malého prostoru se nehodí velké kachličky. To už dnes neplatí a naopak se doporučuje velký formát, který plochu sjednotí a nerozbije ji spárami. Velkoformátové obklady se také dále pokládají s minimální spárou, takže výsledný efekt ničím nerušené celistvé plochy je dokonalý. Co se týká barev a dekorů obkladů, už také neplatí, že malá koupelna musí být nutně světlá. Klidně zvolte tmavší odstín obkladů a dlažby a prostor rozsviťte pomocí doplňků.

Větší formát obkladů položený na šířku malý prostor opticky zvětší, zdroj: Rako

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login