Dětské pokoje

Velké fígle do malého dětského pokojíku

Od   | 

Kdyby to šlo, tak pochopitelně dětem necháme tu největší místnost v bytě, aby se jejich pokojík mohl stát nejen pracovnou a místem k odpočinku, ale i dostatečně prostornou hernou. Ale z prostorových důvodů to většinou nejde.

V této sestavě je k dispozici mnoho úložných prvků, které na první pohled ani nejsou vidět. Zdroj: Delso

Hledáme nejrůznější kompromisy, jak dětem dopřát veškerý komfort s tím, že pokojíček bude funkční, útulný, bezpečný a vejde se tam vše, co dítě v určitém věku potřebuje. Máme-li k dispozici místnost, u níž pečlivě přeměřujeme každý centimetr, bude to chtít hodně přemýšlení.

Multifunkční postel

Základem úsporného řešení je patrová postel, která nabízí v horním patře plnohodnotné lůžko a dole prostor pro umístění třeba druhého lůžka ke spaní sourozence, popřípadě lůžka pro návštěvy. Součástí takové postele mohou být i dost velké úložné prostory, které se nalézají v postranních schodech, sloužících jako šuplíky. Úložné místo se nabízí i pod druhým lůžkem v podobě výsuvného velkého šuplíku. Rovněž boky postele mohou sloužit jako skříně. Druhou variantou využití spodní části palandy je umístit tam pracovní stůl s podmínkou kvalitního osvětlení v tomto místě. Stůl lze doplnit různými kontejnery, kam si dítě může ukládat školní potřeby. Pro menší děti se nabízejí patrové postele doplněné třeba skluzavkou, nebo textilními dekoracemi, které palandu promění třeba v zámek, hasičkou zbrojnici či perníkovou chaloupku.

Úložné prostory jsou situovány pod zvýšené pódium. Na něm je umístěna postel a někdy i pracovní stůl. Zdroj: Tumidei

Lůžko může být vybaveno zásuvkami nejen pod lehací plochou, ale i  za hlavou a v nohách postele. Zdroj: Delso

Na stěny se toho vejde

V případě malého pokojíku je dobré, využít prostor na stěnách, a to od podlahy až ke stropu. K tomuto účelu je ideální vybrat si, nebo nechat vyrobit na zakázku vysoké vestavěné skříně, ideálně s posuvnými dveřmi, které při otevírání nevyčnívají do prostoru. K optickému zvětšení místnosti či pro potěchu malých parádnic lze třeba aspoň jednu výplň dveří opatřit zrcadlem. Do horní části vysokých skříní uložíte dětem sezónní oblečení a potřeby, dole budou mít vše při ruce a přehledně uspořádané. K ukládání knih, hraček a jiných dětských důležitostí je dobré využít nejrůznější variabilní nástěnné systémy regálů a polic, které se většinou dají sestavit a rozmístit podle momentální potřeby.

Barva pomůže nejen k oživení,  ale i k orientaci při ukládání. Zdroj: Delso

Skříně nemusejí být vestavné, ale ideálně, když budou co nejvyšší, aby se využil prostor v maximální míře, zdroj: Ikea

Kam se stolem?

V žádném pokojíku nesmí chybět pracovní stůl. Ten by měl být dobře osvětlený, a tak se nabízí prostor pod oknem. Ideálně, když bude kolmo k oknu a to tak, aby pravákovi přicházelo světlo zleva a levákovi opačně.  Zároveň bychom měli zajistit, aby dítě vidělo na dveře, jinak se nebude u stolu cítit dobře.  Právě v malých pokojích hledáme každý centimetr čtvereční, a tak můžeme část stolové desky, která je určená pro odložení pracovních pomůcek, knih a sešitů, zasunout například pod palandu nebo jiný kus nábytku. Obecně platí, že nejmenší plocha stolní desky má být 75 cm široká a 60 cm hluboká. Výška stolu se odvíjí od výšky dítěte, rozhodně nic nezkazíte, pořídíte-li potomkovi výškově stavitelnou podnož.

Pracovní stůl může být pevnou součástí nábytkové stěny, kterou připevníme ke stěně. Zdroj: Tumidei

Malý prostor oživte barvami. Vybírejte pestré odstíny. Zdroj: Delso

Fotogalerie:

Řadu neotřelých nápadů jsme našli i na veletrhu v Miláně


You must be logged in to post a comment Login