Návštěvy bytů

Velká střešní terasa a precizní využití prostor udělaly z malého domečku skvělé bydlení

Od   | 

Při výběru domku pro mladou rodinu hrála větší roli lokace než vnitřní dispozice a velikost. Důležitá byla dopravní dostupnost do práce i školy, okolní příroda a klid. Rodina tedy koupila menší domek, než původně zamýšlela. Ukázalo se však, že je i tak díky účelnému zařízení naprosto pohodlný a dostačující k pohodlnému obývání. 

Obývací pokoj díky tomu, že je v něm jen minimum potřebností, působí vzdušně a prostorně. Zajímavá je příčka s rozšířeným průchodem, která jej odděluje od dalších místností v domě. Vzhledem k tomu, že je stavba starší, šlo zřejmě spíše o nutnost z pohledu statiky, než o inovující prvek, ale je každopádně osvěžující, že v tomto domě se v obýváku nevaří, stejně, jako v době, kdy přicházely do módy obývací kouty s kuchyní propojené, šlo o novotu a zajímavost. Pěkný kontrast tvoří dřevěná podlaha ve vysokém lesku se smaragdově zeleným kobercem a netypickým konferenčním stolkem kulatého tvaru.

Obývací pokoj je zařízen účelně. Zdroj: Hebden Architects

Kuchyni s jídelnou najdeme v přízemí a jejím největším kladem je propojení s prostornou terasou a zahradou. Kuchyni, která má tvar písmene L, kraluje výrazně červená barva zadní plochy i skleněné desky, která nás pocitově přenese do horkého červencového dne. Zbytek kuchyně už samozřejmě musel výrazné barvě jenom sekundovat pomocí čistě bílé s nerezovými prvky, s výjimkou sytě červených doplňků, které nejen kuchařce vykouzlí úsměv na tvářích. Kuchyň disponuje dostatkem úložného prostoru a pracovní plochy.

Kuchyni dominuje sytě červená barva. Bílým skříňkám to neškodí. Zdroj: Hebden Architects

Kulatý nevelký jídelní stůl v bílé barvě najdeme v prostoru, který spojuje kuchyni se zahradou. Stůl je natolik malý a lehký, že v teplých dnes se snadno vynese na dřevěnou terasu a majitelé si mohou užívat stolování na čerstvém vzduchu. Zeleň zahrady se rafinovaně odráží ve velkém obdélníkovém zrcadle. Zahrada sama je nevelká, ale uklidňující zeleně a prostoru na příjemné posezení a relaxaci nabízí i tak dostatek a její údržba nezabere skoro žádný čas.

Pracovna pod schody

Prostor pod schody byl využit jako pracovna, která má jediný větší nedostatek, a tím je absence denního světla. Jinak ale jde o příjemně světle vybavený a funkční kout, kde pěknou souhru tvoří živý a teplý odstín dřeva na podlaze a na schodech, bílá barva a modrý tón na obrazech.

Pracovna se nikam nevešla, a tak ji majitelé zřídili pod schody. Zdroj: Hebden Architects

Dětský pokoj, který neomrzí

Dětskému pokoji byla věnována prostorná a světlá místnost, protože je určen pro sourozence. Jelikož jde o bratra a sestru, barevnost byla zvolena neutrální a tlumená, aby dětem sloužil pokoj po delší dobu beze změny a nedocházelo k častému jevu, kdy se dekorování dětského pokoje přežene a výrazné tvary, barvy a ozdoby přestanou jeho obyvatele s rostoucím věkem brzy těšit. Menší ze sourozenců pokoj zatím ke spaní nevyužívá, ale později zde budou mít obě děti dost prostoru na odpočinek, hraní i učení. Zajímavá výmalba jedné stěny v pruzích i geometricky pojatý koberec dodávají interiéru potřebnou hravost a odlehčení.

Dětský pokoj pro dvě děti je navržen v neutrálních barvách. Zdroj: Hebden Architects

Zelená pro klidný spánek

Ložnice rodičů je zařízena velmi jednoduše, nechává vyniknout ozdobným štukům na stropě, které jsou pojítkem a jednotícím prvkem celého domu. Sekunduje jim jednoduchá zelenkavá výmalba, komoda v krásném retro stylu, dobře korespondujícím právě se stropy, a jednoduché čalouněné manželské dvojlůžko. Celkově díky prostoru působí místnost vzdušně a relaxačně, čemuž také napomáhá skutečnost, že v ní nenajdeme žádné moderné technologie a obrazovky.

Díky vestavné skříni působí ložnice vzdušným dojmem. Zdroj: Hebden Architects

Koupelna je sice nevelká, ale nepůsobí nikterak stísněně. Sprchový kout je v moderním  walk-in provedení, což celkově prostor zvětšuje. Pestrým prvkem je mozaika nad umyvadlem, která dává prostoru hravý akcent. Oválné umyvadlo a příjemně hnědé kachličky dokreslují celkový příjemný dojem, který v nás koupelna vyvolává.

Koupelna se nese v zemitých tónech. Zdroj: Hebden Architects

Obrovskou výhru je rozlehlá terasa s pohodlným posezením, které slouží rodině k letnímu stolování, grilování s přáteli i odpočinku. Modré čalounění nábytku tvoří zajímavý barevný kontrast s žlutou fasádou a barevnými prvky na odzdobné rohoži. Jedinou nevýhodou terasy tak zůstává absence zastřešení a stínění, která je jednak nepříjemná v příliš horkých dnech, a také je třeba čalounění nábytku uklízet před deštěm.

Horní terasu proměnili majitelé v příjemný „pokoj“ pod širým nebem. Zdroj: Hebden Architects

Fotogalerie:

 

Tisíce svítidel pod jednou střechou


You must be logged in to post a comment Login