Inspirace

Velikonoční dekorace pro váš domov

Od   | 

Letošní Velikonoce připadají na polovinu dubna. Velký pátek je 14. 4., Velikonoční neděle proto připadá na 16. 4. a Velikonoční pondělí na 17. 4. Připravte své domovy tak, abyste svátky jara uvítali s patřičnou noblesou.

Na velikonoční tabuli neodmyslitelně patří živé květiny.

Na velikonoční tabuli neodmyslitelně patří živé květiny.

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem – oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K tomu podle křesťanské víry došlo třetího dne po jeho ukřižování.  V užším pojetí se Velikonocemi míní pouze slavnost Zmrtvýchvstání Páně neboli Vzkříšení Krista (Boží hod velikonoční), respektive vigilie na Bílou sobotu, v širším pojetí se jimi myslí Velikonoční triduum, v nejširším smyslu pak celá doba velikonoční, tedy padesátidenní období od neděle Zmrtvýchvstání do letnic (Letnice je označení křesťanského svátku, který se slaví 50 dnů po Velikonocích a 10 dnů po Nanebevstoupení Páně.).

U Slovanů a Germánů splynuly lidové oslavy Velikonoc s pohanskými slavnostmi jara, které oslavovaly procitnutí přírody ze zimního spánku. Díky tomu do lidových oslav Velikonoc přešly v germánském a slovanském prostoru mnohé původem pohanské zvyky.

V západní křesťanské tradici neděle Zmrtvýchvstání připadá na první neděli po prvním jarním úplňku po rovnodennosti.

Jak se slaví Velikonoce v jiných zemích?

To, jak se slaví Velikonoce v Čechách, ví každé malé dítě, ale jaké zvyklosti mají jiné evropské země, nebo jak se slaví Velikonoce ve Spojených státech?

Ve Spojených státech jsou velikonoční svátky nejen náboženským svátkem, ale i společenským. Kromě návštěvy kostela, kam chodí celá rodina, se přátelé schází kolem zdobení velikonočních vajíček v sobotu večer a pokračují společnou cestou na “lov” v neděli ráno. Podle dětských pohádek byla vajíčka během noci přinesena velikonočním zajíčkem a poschovávaná po domě a zahradě, aby čekala na děti, až se probudí. 

V Anglii tradičně ženy přivazují muže k židlím a za propuštění požadují peníze.

V Norsku je kromě lyžování v horách a malování vajíček tradicí řešení vražd. Všechny velké televizní stanice vysílají kriminální a detektivní příběhy, jako je například Hercule Poirot. Také noviny otiskují články, ze kterých mohou čtenáři zkusit odvodit, kdo je pachatelem. Samozřejmě vychází mnoho knih a dokonce i krabice od mléka bývají potištěny příběhy s vraždami.

Ukrajinský velikonoční chléb pascha je tradičně pečen v několika různých velikostech, pro každého člena rodiny a jeden velký pro celou rodinu. Pascha je zdobený různými ornamenty – osmiramennými kříži, věnci, květinami a ptáčky z téhož těsta. I tímto se liší od ruské kuliči – neozdobeného chleba politého sněhem z bílků. Pro pečení paschy se používají speciálně vytvořené keramické formy, v mnoha domácnostech se využívají i různě široké hrnce. 

Co na velikonoční stůl

Velikonoce jsou úzce spjaty s mnoha symboly, které používáme jak v dekoracích na stůl, tak v podobě chutných pokrmů. Jedním ze symbolů Velikonoc je beránek. Ten představoval v židovské tradici Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin. Zároveň Židé při svém svátku pojídají beránka jako připomínku svého vysvobození z Egypta. V křesťanství je beránek jedním ze symbolů Ježíše Krista, neboť obrazně podle křesťanské víry on je beránek, obětovaný za spásu světa. Nejznámějším symbolem Velikonoc jsou vajíčka představující symbol nového života. Už ve starověkém Egyptě se na svátky jara barvila vajíčka červeně (tato barva je symbolem dělohy). Zdobení skořápek vajec však může sahat až do pravěku. V souvislostí s lidovou tradicí se zvyk tato vejce malovat udržuje i nadále. Důvodem pojídání vajec o Velikonocích byla zřejmě i skutečnost, že vejce se nesměla jíst v postní době jakožto lacticinie (pokrmy připravené z mléka a vajec). V západním křesťanství se vejce pojímá jako symbol zavřeného hrobu, z něhož vstal Kristus jako symbol nesmrtelnosti. Oheň pak symbolizuje vítězství Ježíše Krista nad temnotou a smrtí. Proto na stole svíčky a barvy vybíráme v jarních tónech, tedy žlutá, světle zelná, oranžová. Kočičky symbolizují palmové ratolesti, kterými vítali obyvatelé Jeruzaléma přicházejícího Krista. Tradičním křesťanským zvykem je jejich svěcení na Květnou neděli a používání popela z jejich spálení o Popeleční středě.  Zajíček má zřejmě původ v pohanských rituálech oslavující příchod jara, v byzantské ikonografii představoval zajíc Krista. Symbolika zajíce pochází z tradice oslav svátku pohanské bohyně plodnosti Eostre. Z jejího jména je odvozeno slovo Easter, anglický název křesťanských Velikonoc. Zapomenout bychom neměli ani na kříž, který je nejdůležitějším z křesťanských symbolů, protože Kristus byl odsouzen k smrti ukřižováním. Ukřižování odpovídá zimnímu slunovratu, kdy Slunce vstupuje do souhvězdí Jižního kříže.

VELIKONOCE_MARKET

1. Dekorační zajíček Bunnies vhodný k zavěšení nebo přilepení. Papír, polyester, rozměr 8 x 14 cm. Cena 149 Kč/3 ks.

2. Bavlněný ozdobný zajíc, rozměr 8 x 2 x 13 cm, cena 49 Kč.

3. Ozdobný zajíček, polyester, rozměr 10 x 3 x 19 cm, cena 99 Kč.

4. Papírové dekorační kraslice, rozměr 9 x 2 x 24 cm, cena 99 Kč/set 3 ks.

5. Svíčka ve tvaru vajíčka, výška 6 cm, cena 29 Kč.

6. Kameninový držák na vajíčka Eggshell, rozměr 16,3 x 11 x 5,2 cm, cena 199 Kč.

7. Kameninová slánka s pepřenkou HIP’N HOP, rozměr 5,6 cm x 3,7 cm x 8,3 cm, cena 89 Kč.

8. Zahřívač vajíček, rozměr 10 x 3 x 19 cm, cena 99 Kč.

 9. Dekorační zajíček z mangového dřeva, rozměr 7 x 3,5 x 30 cm, cena 349 Kč.

10. Nerezové vykrajovátko, hlava zajíce. Cena 18 Kč/ks.

Fotogalerie: Inspirativní dekorace pro váš velikonoční stůl

Připravila: Karolína Sornas, Foto: Pinterest a archiv

Související články:

10 tipů na zdobení velikonočních vajíček

Jaro ve vašem domově

Stolky pro vaše pohodlí

Jak uplést pomlázku

Netradičně upletená pomlázka

Jak pracovat s barvami v interiéru

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *