Kuchyně

Ve venkovské kuchyni se nádobí vystavuje na odiv!

Od   | 

Zatímco v městské moderní kuchyni se většinou snažíme mít nádobí schované ve skříňkách a na odiv ho nevystavujeme, v kuchyni pojaté ve venkovském stylu je to právě naopak.

Bojíte se prachu? Pak police jednoduše zavřete za prosklená dvířka. Sestava Sinfonia, zdroj: Colombini Casa

Kredenc je krásný základ

Na chalupě už dávnou nejíme ze starého porcelánu, který nám zbyl ze studentských let či nám ho někdo věnoval, protože ho v městském bytě už nechce. Kupujeme si totiž v obchodech hezké stylové nádobí, nebo oprašujeme slavnostní porcelán po babičkách, který je hoden každodenního užívání, ale také vystavení. Nábytek ve venkovské kuchyni či jídelně je k tomu uzpůsobený, protože to tak od pradávna bylo. V sednici stával kredenc, jehož prosklené boční či horní skříňky nabízely svůj prostor k uložení nádobí. Někdy byly v dolní části kredence i háčky k zavěšení hrnečků. A stejně to můžete udělat i dnes. Design nově prodávaných kredenců se totiž nezměnil. Populárním kusem nábytku, který také láká k výstavce nádobí, je skleník. Může být prosklený i ze všech pohledových stran, takže bude o parádu postaráno.

Je třeba počítat s tím, že kredenc zabere v jídelně více místa. Ale rozhodně se to vyplatí, jednak po stránce estetické, tak i funkční, zdroj: Seart

Hezky na očích

Základem venkovské kuchyňské sestavy jsou zdobné prvky a mimo jiné také prosklené či otevřené skříňky na hrnečky, talíře, konvičky, kořenky a další pěkné drobnosti. Za speciální a velmi zajímavou skříňku lze považovat zásobník na talíře, kdy jsou v polici napevno přidělané svislé tyčky, které slouží k zasunutí talířů. Klasikou je také kořenice se zasouvacími skleněnými nádobami na moku, cukr, koření a další potraviny.

Máte-li hezké nádobí, vystavte ho do police či do skříňky se zásobníkem, zdroj: Bellarose

Příhodným místem, kam také patří nádobí, je ostrůvek s otevřenými policemi či prosklenými skříňkami. Je-li nádobí opravdu pěkné a často používané, lze pro ně najít místo i v regálech stojících u zdi v kuchyni. A samozřejmě nesmí chybět větší či menší zdobně frézované a vyřezávané police připevněné na stěně. To je opět prostor pro výstavku nádobí, ale i jiných doplňků, nebo třeba i kuchařských knih. Taková police mívá také integrované háčky na hrnečky.

Úložným místem, hodným galerie, je také vnitřní prostor ostrůvku. Efekt umocní osvětlení skříněk, zdroj: Casamoderna

Velmi šikovným solitérem může být mobilní ostrůvek, zdroj: IKEA

Co zbylo z černé kuchyně

Nápadným a zároveň i velmi atraktivním prvkem, zřejmě pozůstatkem z někdejší „černé kuchyně“, je závěsný rošt. Na jeho plochu můžete umístit hrnce a na háčky zavěsit pánve, naběračky a další všemožné kovové náčiní a nádobí. Zpravidla se tento závěs umisťuje nad varný ostrůvek nebo nad masivní stůl, slouží-li k jako pracovní místo k přípravě pokrmů.  

Na kovový závěs můžete uložit či pověsit nejrůznější nádobí včetně hrnců a pánví, zdroj: Bonami

Stropní závěs na nádobí se většinou umisťuje nad ostrůvek, zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

Jak si správně navrhnout kuchyni


You must be logged in to post a comment Login