Inspirace

Vdechněte svému domovu styl Provence

Od   | 

Milujete atmosféru francouzského venkova, ale jste alergičtí na laciné plastové tácy s levandulí a kýčovité nástěnné hodiny z obchodů “vše za 39?”?  Jde to i jinak, vkusně, luxusně a stylově. 

Textil s jemným květinovým vzorem

Zatímco v některých hypermoderních interiérech dnes bytový textil takřka nenajdete, mnozí z nás se shodnou, že je to škoda, a že až sterilní prostředí sice působí dobře a zajímavě na fotografiích, ale “bydlet by v tom jeden nechtěl”. Co je Provence styl? Jednoduše to, v čem byste bydlet rozhodně chtěli! Interiér útulný a přívětivý, což právě bytový textil umí navodit. Typickým znakem Provence jsou jemné květinové vzory v pastelových barvách na světlém pozadí nebo látky přírodní barevnosti. Volte velmi kvalitní přírodní látky, len, bavlnu i luxusní, jako například damašek. Nezapomeňte, že v interiéru by měl veškerý textil barevně ladit, a to včetně detailů jako jsou například chňapky. Na stůl rozhodně patří ubrus s ozdobným přesahem, nad postel můžete umístit nebesa, lampičky mohou mít barevně sladěná textilní svítidla.

Zdroj: Orsei

Nábytek

Vybírejte rustikální či historizující nábytek ve světlých barvách, bílé nebo krémové, detaily mohou být skleněné (různé vitriny) či kovové (např. pelest u postele). Velmi žádaná je patina. Pokud máte nějaký krásný kus nábytku po babičce, třeba by ho stačilo natřít na vhodnou barvu ( u nás býval tradicí spíše nábytek hodně tmavý, který se k francouzskému stylu moc nehodí) a stal by se klenotem vašeho obývacího pokoje. Typická je pro provensálský styl otevřenost – otevřené jsou knihovny, police na nádobí i na drobnosti. Mějte však na paměti, že chaos bývá jen zdánlivý a ve skutečnosti jsou otevřené police na úklid mnohem náročnější než zavřené. Nepořádek rozhodně na pohodě nepřidá.

Doplňky

U doplňků je třeba volit velmi opatrně, abychom se nepřiblížili oněm laciným plastovým předmětům s levandulovým vzorem a nedegradovali zbytečně interiér. Pamatujte, že méně je více. Investovat se vyplatí do masivního kovového svícnu, kvalitně řemeslně i umělecky zpracovaného, který díky svitu svíček přinese rozptýlení a pohodu do dlouhých zimních večerů.  Klasickým doplňkem jsou vázy a květiny. Volte jednoduché kameninové či skleněné vázy a do nich zdobné květy nebo naopak dekorativní vázy ve světlých a pastelových barvách, doplněné jednoduššími květy. Vyhněte se “uměle” působícím dokonalým květům a vazbám z květinářství, dejte přednost lučnímu a zahradnímu kvítí. Interiéru bude také slušet velké zrcadlo, musí mít ale vhodný rám – kovový či dřevěný. U proutěných nádoba nástěnných hodin buďte nejopatrnější a raději si z Francie přivezte originál, abyste nebyli nuceni kupovat kopie nevalné kvality. Interiér krásně doplní například i starožitný hodnotný porcelán ve vitrínách nebo starožitné dekorace na policích, pozor však na množství.

Lustry

Lustry bývají často kovové s křišťálovými ověsy. Zapátrejte ve starožitnictvích i vetešnictvích, jistě objevíte ten pravý kousek s duší.

Nápaditými světly vždy interiér oživíte.

Podlaha

K venkovskému interiéru se hodí podlaha dřevěná, v přírodních světlých barvách, nebo dlažba z přírodního kamene. Také případné obklady volte kamenné či dřevěné. Doplnit styl pomohou tapety, pozor však na divoké barvy a vzory. Držte se pastelových tónů a jemných,  drobných vzorů, které však mohou být velmi dekorativní – kytičky, ptáčci atd.

Barvy

Francouzi barvy milují, ovšem zásadně tlumené, pastelových odstínů, a velmi rafinovaně mezi sebou zkombinované tak, aby výsledek nepřipomínal cirkusový stan. Typicky provensálskou barvou je samozřejmě fialová v odstínu levandule, žlutá, hořčicová, světle modrá, jemně pastelově zelená, krémová a bílá. Bílá v interiéru často dominuje.

Lila barva se k Provence stylu skvěle hodí. Nejlépe uděláte, využijete-li ji jako doplňkovou barvu.

Fotogalerie:

You must be logged in to post a comment Login