Inspirace

Vdechněte interiéru romantiku v podobě Provence stylu

Od   | 

Milujete venkovský styl a romantiku? Pak je právě pro vás jako stvořený Provence styl! Symbolizuje příjemné slunce, modré moře a pastelové barvy. Kromě toho se nám okamžitě vybaví vůně francouzského venkova, kterou je nádherná levandule. Zařiďte si interiér v tomto překrásném stylu plného veselých barev a přírodního materiálu a dejte sbohem nejmodernějším prvkům.

Kombinace čistě bílé se dřevem je v Provence stylu vítána. Zdroj: Canstockphoto

Zaměřte se na materiál a provedení

Mezi klasiku na francouzském venkově patří nábytek z masivu. Ten lze ponechat v přirozené hnědé barvě, avšak by měl být zvolen ve světlém odstínu. Masivní dřevo je také možné natřít pastelovou barvou, která do interiéru vnese veselost a hravost. V Provence stylu často najdeme také patinový povrch nábytku, nebo retro kování, které styl skvěle podtrhne. Poohlédnout se můžete také po komodách, které mají prohnuté nohy. Takový nábytek nesmí v Provence stylu rozhodně chybět. Také podlaha si žádá pozornost. Investovat můžete buďto do dřevěných parket, nebo do podlahy s věrohodnou imitací dřeva. Vedle nešlápnete ani s kamennou, či keramickou dlažbou a obklady. 

K Provence stylu rozhodně patří zaoblené tvary. Zdroj: Canstockphoto

Pokud se chystáte zařídit bydlení v Provence stylu pak pamatujte, že musíte sladit celý interiér, nejen obývací pokoj. Skvělou příležitostí, kde si lze vyhrát je kuchyně. Nesmí chybět kuchyňské skříňky s vitrínami, nebo otevřené police s drobnostmi. Skříňky kuchyně bývají navíc vyřezávány a opatřeny patinovými úchytkami, které mohou mít nejrůznější barvy a tvary. V Provence stylu si můžete úchytky dovolit i kombinovat, avšak by se měly vždy k sobě hodit. Na trhu najdete také moderní spotřebiče, jejichž vzhled je laděn do venkovského stylu a do prostou tak skvěle zapadnou. Místo klasického dřezu zvolte keramický, nebo kamenný a doplňte ho vhodnou baterií. Nezapomínejte ani na masivní jídelní stůl, na který patří ubrus, váza s levandulemi a venkovské nádobí. Pokud máte místo nazbyt, využijte ho pro venkovský příborník, nebo kredenc. 

Provence kuchyně má svá pravidla – prosklené i otevřené skříňky, tvarovaná dvířka i úchytky. Zdroj: Ballerina

Do Provence stylu je možné ladit i koupelnu. Nemělo by tu chybět prostorné kamenné, nebo keramické umyvadlo posazené na masivní desku. Dalším prvkem venkovské koupelny bývá také volně stojící vana, kterou si však kvůli místu a větším nákladům může dovolit jen málokdo. Pokud však po volně stojící vaně prahnete, nebojte se ji umístit doprostřed místnosti a zvolte provedení na nožkách. Příjemnou atmosféru podtrhnete pastelovými ručníky, závěsy s kvítky, nebo svíčkami. 

Trendy jsou římské rolety a plisé. Jak na ně?

Provence barvy

Jestliže jste se opravdu rozhodli pro Provence styl, je nutné zvolit i vhodné barvy stěn, nebo doplňků. Typickou barvou pro Provence je levandulově fialová barva, která lze kombinovat například s bílou, krémovou, smetanovou, nebo světle hnědou. Pokud ale nejste zastánci fialkové barvy, můžete sáhnout po pastelových barvách. Ideální je pudrově růžová, pastelově modrá, zelená, nebo žlutá. Francouzi těmito pastelovými barvami často natírají okna, nebo dveře. V našich poměrech si ale rozhodně vystačíme s pastelově barevnými zdmi, nebo doplňky. Důležité je se rozhodnout pro jednu barvu a tu kombinovat v několika odstínech nebo s jinou neutrální barvou. Provence styl by zkrátka měl navodit útulnou atmosféru, romantiku a láskyplnost, která nás obklopuje ať vejdeme do jakékoli místnosti. 

Francouzskou atmosféru vnesete i použitými textiliemi. Zdroj: Canstockphoto

Dekorace je nutnost

Pravý Provence styl vytvoří až romantická dekorace a příjemné doplňky. Právě u tohoto stylu je nutností opravdu dekorovat. Nezapomínejte na nejrůznější dekorativní polštáře s jemnými kvítky, nebo ložní prádlo. Do Provence stylu skvěle zapadnou starožitné předměty, proto se poohlédněte u babičky na půdě a uvidíte, jaké poklady najdete. V interiéru nesmí chybět ani květiny ať už sušené, nebo čerstvě řezané. Hodí se samozřejmě levandule, ale i růže, nebo suchá vysoká tráva. Ze sušené levandule lze vytvořit hned několik dekorací, ovšem nejkouzelněji vypadá, pokud ji svážete a zavěsíte do prostoru, nebo na zeď. Francouzský styl můžete podtrhnout i tematickými lampami, stoličkami, nebo nádobím. 

Oprýskaný vzhled k tomuto stylu také patří. Zdroj: Canstockphoto

Na trhu najdete nejrůznější doplňky určené přímo pro Provence styl. Mohou to být kořenky do kuchyně, keramické doplňky, zdobený porcelán, nástěnné hodiny, rámovaná zrcadla, nebo vázy. Vázu lze vyrobit z plechové konvičky natřené pastelovou barvou, fantazii se zkrátka meze nekladou. Udělejte si sbírku Provence nádobí a potěšte návštěvu čajem v romanticky zdobeném hrníčku. Nezapomeňte domov doladit nejrůznějšími svícny a vonnými svíčkami. Skvěle se hodí také proutěné košíčky, nebo plechové krabičky na drobnosti. 

Fotogalerie:

Sjednoťte interiér lampami: Stínítko ze stejné látky, jako závěsy nebo čalounění sedací soupravy

 

 


You must be logged in to post a comment Login