Koupelny

Jak se sprchovat ve vaně aniž by voda cákala ven

Od   | 

Chcete si užívat relaxační koupel ve vaně a máte rádi i osvěžující sprchování, ale velikost koupelny neumožní pořídit si vanu i sprchový kout. To je velmi častá situace, kterou řeší hodně domácností. Máme tip, jak ji elegantně vyřešit.

Celý prostorový problém lze jednoduše vyřešit pořízením vany s vanovou zástěnou. Aby ale tato varianta byla stoprocentně účelná, je nutné dodržet několik zásad. Ideální je kupovat vanu se zástěnou najednou a nejlépe v koupelnovém studiu, kde vám odborně poradí. Zvlášť u rohové či asymetrické vany by mohl nastat problém. K ostatním vanám můžete vybrat jakoukoli z nepřeberného množství univerzálních zástěn.

Téměř neviditelná skleněná vanová zástěna bude ideálním řešením pro minimalisticky pojatou koupelnu, zdroj: Hüppe

Je-li v koupelně výklenek, do kterého se vejde vana, nabízí se varianta se zástěnou, která celý sprchovací prostor prostor uzavře, zdroj Sanimat

Potřebné centimetry

Vhodná sprchová zástěna by měla mít spolu s vanou výšku 190 cm, tedy stejnou, jako má standardní sprchový kout. Vedle zástěny by měl pro pohodlný vstup do vany zůstat volný prostor široký 70 cm. Aby zástěna plnila svůj účel, tedy chránila před rozstřikováním vody, měla by být široká alespoň 80 cm. Aby bylo sprchování pro stojící osobu bezpečné a komfortní, vana musí mít širší ploché dno a pokud možno rovné stěny v úhlu 90 °.

Otočná skleněná zástěna s jedním křídlem je vybavená praktickým madlem k pověšení ručníku

Pokud umístíte sprchový set na protější stěnu, můžete si dovolit zástěnu, která se dá sklopit ke stěně a nezabírá v koupelně žádné místo, zdroj: Roltechnik

Pevnou nebo skládací?

Zástěny se dělí na dva základní typy, a to pevné a skládací. Pevné bývají uchycené napevno do zdi svislým profilem nebo pomocí kovových držáků. Nabízí se i otočný sloupek cca v rozsahu 180 °. Tady je ale důležité, zajistit kolem zástěny volný prostor, aby se měla kam otáčet. Ve vanovém prostoru by tedy neměla překážet baterie a v místě vně vany nemá být skříňka či umyvadlo.

Skládací „harmonika“ může mít 2 až 5 dílů, zdroj: Ravak

Skládací zástěny mohou mít od dvou až do pěti dílů. Výhodou je hlavně to, že harmoniku snadno složíte a nebude vám překážet při koupání nebo při čistění vany. Pokud ji budete chtít skládat na zeď, musíte instalovat baterii, poličky či jiné překážky na vedlejší zeď, jinak harmoniku ke zdi nesložíte.     

Skládací zástěny jsou na výběr s plastovou ale také s elegantnější skleněnou výplní

Sklo nebo plast

Výplň vanové zástěny může být buď skleněná, nebo plastová. Sklo představuje exkluzivnější řešení, které je pevnější a stabilnější. Doporučujeme zvolit sklo s úpravou proti usazování vodního kamene. Zpravidla jde o sklo s tloušťkou 6 mm, které je bezpečnostní, tedy nehrozí riziko úrazu ani po rozbití skla. Levnější a lehčí kategorií výplní je plast uchycený v rámu. Tady je třeba věnovat vyšší péči v místech okolo rámů, protože se tam usazují nečistoty a vodní kámen. Plastová výplň se nabízí v mnoha typech povrchových úprav.

Ani atypicky tvarovaná vana není překážkou, protože lze sehnat i zaoblené zástěny, které přesně kopírují tvar vany, zdroj: Riho

Firmy se ve svých konceptech snaží designově sladit koupelnu i u zařízení jako je vanová zástěna, zdroj: Ravak

Na trhu najdeme i vanu, do které jsou prosklená dvířka. To ocení všichni ti, kterým dělá standardní nástup a výstup z vany problém. Zdroj: Duravit

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login