Inspirace

Vánočními rostlinami jsou i břečťan a cesmína. Vyzdobte s nimi interiér i exteriér domu

Od   | 

Jmelí, vánoční hvězda či vánoční kaktus, to jsou pravděpodobně tři nejpopulárnější rostliny, které máme spojené s obdobím Vánoc. Ovšem nejsou jediné, ještě tu máme břečťan a oblíbenou cesmínu – dva druhy, jež mají s Vánoci také co do činění.

Břečťan – oblíbenec mnoha kmenů

Třeba těch skandinávských, germánských či keltských, které uctívaly přírodu, především její sílu. Břečťan pro ně představoval mocný symbol, protože bez strádání a ztráty zelené barvy přečkal nepříznivé období zimy. Jejich typickou zvyklostí bylo zdobit břečťanovými věnci nebo girlandami dveře a zdi okolo schodišť či vchodu do domu – chránily tak obyvatele před vniknutím zlých duchů a nežádoucích návštěv do tepla domova. Takové aranžmá mohlo být obohaceno rovněž o jmelí či cesmínu.

Samotný břečťan se, kromě věnců a girland, hodí do různých dekorativních vazeb, také je vhodné jej umístit do vyšší vázy, protože skvěle vypadá, když z ní přirozeně visí jeho šlahouny až na stůl. Navíc se dá snadno obtočit kolem zábradlí schodiště a použít k výzdobě vánoční tabule, jako bylo zvykem v minulosti. Mimo to jde o symbol tajemné moci, věčného života, také pravé lásky a věrnosti v manželství i přátelství, a to se v období Vánoc cení.

Cesmína – nejenom pro anglicky mluvící země

Cesmína, zejména cesmína ostrolistá, reprezentuje velkou vánoční tradici, avšak spíše ve Velké Británii nebo USA. U nás jde o méně známý symbol Vánoc, jehož obliba však v posledních letech stoupá. Její dekorativnost je dána především intenzivně zelenou barvou tuhých zubatých listů a sytě červenou barvou bobulí, jež dozrávají právě v období adventu. Existují však stejně ozdobné kultivary s panašovanými, smetanově krémovými, okraji listů.

Použít ji lze do všech vánočních vazeb a aranžmá. Své místo má ve věncích, v girlandách a svícnech, ale také na vánočním stole, v mísách s ovocem či za stužkou vánočních dárků. Krásně vypadá ve váze nebo zavěšená na lustru i v okně, od kterého prý odhání zlé duchy. Větvičky cesmíny můžete pohodlně zakoupit již nařezané v květinářstvích, určitě vám vydrží po celé svátky, jelikož neopadávají ani když uschnou.  

 

Podle Římanů je cesmína důkazem náklonnosti, pro křesťany je symbolem věčného života a dle keltů přináší položená větvička do krmítka, ke kterému přiletí ptáci, spokojenost a štěstí v následujícím roce.

Dodejte výzdobě život

Právě do vánočních aranžmá se skvěle hodí stálezelené rostliny, jako je například výše zmíněný břečťan a cesmína. Vedle ale nešlápnete ani s větvičkami zimostrázu neboli buxusu, bobkovišně či mahonie. Uvidíte, že výborně doplní typické jehličí. Zapomeňte však na jejich sklizeň v mrazivém počasí, zůstanou pak křehké a během manipulace se budou lámat.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login