Inspirace

Jaký vánoční stromek může letos zdobit váš domov?

Od   | 

Co by byly Vánoce bez vánočního stromku. Ale jakému dát přednost? Možností je víc než dost, proto jsme je přehledně sepsali, abyste v náročném předvánočním shonu nemuseli nikde dlouho pátrat.

Jestli se neumíte rozhodnout, jakou barvu zvolit, pak můžete každé patro stromku obarvit jinak.

Jestli se neumíte rozhodnout, jakou barvu zvolit, pak můžete každé patro stromku obarvit jinak.

Řezaný, v květináči nebo půjčený?

Chcete-li klasický, v lese uříznutý živý stromek, pak ho stačí jen vybrat a mít na paměti, že by měl být co nejdéle v chladu. To proto, aby vydržel dlouho krásný. K tomu je ještě třeba pořídit stojánek se zásobníkem pro vodu a podpůrné hnojivo. Rozdíly už však hledejme u stromků prodávaných v květináči. Některé se totiž k dalšímu pěstování nehodí, protože se sázejí narychlo a mají zkrácené kořeny, a to tak, že přežijí jen během svátků. Pokud chceme stromek pěstovat i nadále, pak by měl být vysazený již koncem léta nebo zkraje podzimu. Tehdy totiž už dostatečně prokoření, takže při troše dobré péče budou stromky v růstu pokračovat. Kvalitní strom má bohatě rozvětvené kořeny. V opačném případě uvidíte méně silnějších kořenů s opadávající zeminou. Zdravý jehličnan poznáte podle elasticity větviček a jehlic, které při zatřesení neopadávají. Poslední možností, jak si domů pořídit pravý jehličnatý stromek je půjčit si ho. Tato služba vznikla nedávno a je pro ty, co chtějí doma kus přírody, ale nechtějí po čtrnácti dnech stromek zbytečně vyhodit, anebo nemají možnost květináč se stromkem kamkoliv umístit.

Pokud nemáte vysoký stromek, pak můžete použít (ne)tradiční stojan.

Pokud nemáte vysoký stromek, pak můžete použít (ne)tradiční stojan.

Umělé vánoční stromky

Umělé vánoční stromky už dávno nevypadají jako košťata, přesto i ony se liší vzhledem. Rozeznávají se podle použitých materiálů a provedení jehličí. Ty, které jsme donedávna považovali za nejhezčí, s takzvaným jehličím 2D, jsou vyráběny z nastříhaných PVC fólií požadovaných délek, tvarů a hustoty, které se dále precizně zpracovávají. Ty jsou ale už překonány, a to jehličím 3D. Vánoční stromečky s označením 3D jehličí mají viditelné konce jehličí vyrobené z kvalitních PE materiálů, jež se odlévají do forem. Takto vznikají celé části větviček. Ve středové části stromečků se nachází klasické jehličí z PVC. Tato kombinace materiálů docílí větší bohatosti větviček a cenové dostupnosti. Na trhu se objevilo i další označení, a to full 3D jehličí. Stromky s těmito větvičkami nerozeznáte na první pohled od pravých. Celý obvod stromečku, kromě kmene, je vyroben z odlitků PE materiálů a společně s hustě vrstvenými větvičkami a vysokou kvalitou použitých materiálů vytváří nádherný umělý stromek. Umělé stromky sice nevoní, zato vydrží mnoho let a některé jsou dokonce vybaveny LED osvětlením, takže ušetříte za světelnou dekoraci.

Smrka a borovice s 3D větvemi

Smrk a borovice s 3D větvemi

Kanadský smrk s full 3D větvemi

Kanadský smrk s full 3D větvemi

A kolik nás bude stát letošní symbol Vánoc?

Smrky budou k mání od 250 Kč za kus, borovice od 290 Kč za kus a za jedli si připlatíte, cena se pohybuje od 550 Kč za kus. Stromky v kontejneru jsou o něco dražší, počítejte kolem 800 Kč. Zapůjčení stromku se pohybuje od 400 do 1 000 Kč, přičemž jsou poskytovány slevy za osobní odběr i vrácení. Cena umělých stromků je podle velikosti, malé stojí přibližně 400 Kč, dvoumetrové přijdou až na 3 000 Kč. Stromky s jehličím 3D nebo full 3Dstojí  se cenově pohybují od 5 000 Kč za nejmenší až k 10 000 Kč a víc. Chcete-li se ale dopřát pravý vánoční stromek a nechcete investovat horentní sumy, pak malý stromeček, vysoký asi 50 centimetrů, koupíte přibližně za 50 Kč.

Bílé stromky byly v kurzu už loňské Vánoce. Letos jimi rozhodně nic nezkazíte.

Bílá v kombinaci se zlatou je elegantní a nadčasové pojetí vánočního stromku

Hitem posledních letech jsou půjčovny vánočních stromků

Hitem posledních letech jsou půjčovny vánočních stromků

 

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login