Inspirace

Jak správně vybrat vánoční osvětlení a kam ho nejlépe umístit

Od   | 

K vánoční atmosféře neodmyslitelně patří světélka. S příchodem LED se roztrhl pytel s nejrůznějšími typy řetězů a dalšími ozdobami. V posledních letech se také čím dál větší oblibě těší projektory s vánoční tématikou.

S čím začít, rozhodneme-li se vánoční atmosféru podpořit světélky? V první řadě se musíme rozhodnout, co všechno chceme osvětlit, zda lampy budeme používat pouze v interiéru, nebo i venku. O LED je známo, že mají velmi nízkou spotřebu energie, jejich poruchovost je takřka nulová a můžeme vybírat i z mnoha barev, které jsou buď pevně nastavené, nebo volitelné. Bílá je k dostání ve studeném, nebo teplém odstínu. Dopředu promyslete, kterému odstínu dáte přednost, a ten pak používejte jednotně, aby byl výsledný efekt dokonalý.

Světla mohou mít pevně nastavenou barevnost nebo je možné ji měnit. Záleží na typu svítidel.

Světla mohou mít pevně nastavenou barevnost, nebo je možné ji měnit. Záleží na typu svítidel.

Na trhu je stále ještě osvětlení žárovkové, jehož předností je často cena a možnost vyměnění zdroje světla. Všechny ostatní parametry za LED technologií pokulhávají, možná však někdo z vás ocení vzhled – tedy klasickou žárovku, která ať chceme nebo ne, má svůj osobitý půvab.

Žárovky jsou samy o sobě dekorativní

Žárovky jsou samy o sobě dekorativní

Při koupi sledujte délku kabelu, napájení zdroje světla, které může být na baterie nebo do elektrické sítě, a zajímejte se i o barvu kabelu. Hledejte takovou, která bude co nejméně viditelná na podkladu, kam jej umístíte (strom, trám, fasáda apod.)

Venkovní vánoční osvětlení

Na trhu najdeme standardní řetězy, nejrůznější světelné závěsy i rampouchy, ve kterých putuje světlo a mnoho dalších možností. Při výběru zejména pamatujte na snadné uchycení a samozřejmě možnost napojení do elektrické sítě. Pokud jste tak neučinili, rozhodně se bude hodit venkovní elektrická zásuvka, kterou instalujeme v blízkosti terasy, případně i stromu, který hodláme každoročně na Vánoce osvětlit.

Efektně působí zvýraznění linií domu

Efektně působí zvýraznění linií domu

V posledních letech se těší oblibě projektory, které se instalují do zahrady a promítají vánoční (nebo velikonoční, valentýnské apod.) motivy na dům. Zdrojem světla je buď LED, nebo laser. Zde je potřeba zjistit, jak daleko od domu je potřeba je umístit a jak velkou osvětlují plochu. Dále ověřit vodotěsnost výrobku a možnost napájení. Nezapomeňte se ptát na světelnost, tedy jak moc projekce svítí, aby byla vůbec vidět. V úvahu berte okolní světla (pouliční lampy, světlo z oken apod.) tzv. světelný smog, který by mohl efekt ztlumit.

Projektor může promítat nejrůznější vánoční motivy.

Projektor může promítat nejrůznější vánoční motivy.

Nemáte zahradu? Nevadí, osvětlit můžete i truhlík za oknem

Nemáte zahradu? Nevadí, osvětlit můžete i truhlík za oknem

Interiérové vánoční osvětlení

Doma nejsme pro vánoční světelnou dekoraci ničím limitováni, jen připomeňme, že LED není zcela vhodným zdrojem světla pro náš organizmus. Modrá vlnová délka, která je obsažená v LED totiž blokuje tvorbu melatoninu. Tento hormon produkovaný epifýzou má vliv na hypotalamohypofyzární systém a vzestup jeho hladiny je spojen s potřebou spánku. Má tedy důležitou funkci v řízení rytmu den-noc. Co se tedy stane, když bude náš domov osvětlovat pouze Led diodové světlo? Tvorba melatoninu bude výrazně potlačena a do našeho organizmu se nedostane informace o tom, že tělo má odpočívat. Nejlépe sviťte svíčkami nebo ohněm v krbu. Vedle světelnách řetězů a samostatných dekorací najdeme na trhu i takzvané projekční žárovky s objímku E24. Ty můžeme vyměnit za stávající a budou nám do místnosti promítat vánoční motiv. Výběrem světel do vašich domovů se řiďte především srdcem. Přinášíme inspiraci, zbytek už je na vás.

Světélka v dlouhé chodbě zpomalí tok energie. To se ve vánočním shonu rozhodně hodí.

Světélka v dlouhé chodbě zpomalí tok energie. To se ve vánočním shonu rozhodně hodí.

Máte volnou objímku se žárovkou? Použijte ji na některou z dekorací

Máte volnou objímku se žárovkou? Použijte ji na některou z dekorací.

Nezapomeňte ve svých domovech i na chodby. Velmi pěkně působí osvětlení schodiště.

Nezapomeňte osvětlit na schodiště. Je to snadné a efektní.

Jak osvětli venkovní strom

K osvětlení venkovních stromů používejte napojitelné řetězy. Než je začnete věšet, zkontrolujte jejich funkčnost. Není nic víc demotivujícího, než když na konci práce zjistíte, že část dekorací nesvítí.

Vertikální dekorace

Horizontální dekorace

Dekorace kmene a větví

Foto: Dexys, Velky košik, Vanočni osvětlení


You must be logged in to post a comment Login