Inspirace

Kritéria vánoční tabule

Od   | 

Už víte, jak bude vypadat vaše vánoční tabule? Ne? Přinášíme inspiraci a několik zásadních rad, které byste alespoň při štědrovečerní večeři měli dodržet.

1.Buďte spolu

U štědrovečerní večeře se schází celá rodina a začne se jíst až po pronesení slavnostní řeči, kterou obvykle říká živitel rodiny. Podle zvyků by se na štědrovečerní tabuli mělo podávat devatero pokrmů, porce ovšem nejsou velké. V některých rodinách dokonce chystají na stole o talíř navíc pro neočekávaného hosta. Od stolu se neodchází a sklízí se, až dojí poslední strávník.

Svíčky ve tvaru stromku jistě navodí správnou atmosféru.

Svíčky ve tvaru stromku jistě navodí správnou atmosféru.

2. Víte, jak jíst rybu?

Pokud chcete dostát všech pravidel, pak by na slavnostní tabuli neměl chybět speciální příbor na ryby – širší vidlička a tupý nůž se zalomenou špičkou. Ryba se na talíři nekrájí, ale maso se jemně odlupuje od kostí a kůže příborem. Nožem odstraňujeme kůži, rybu si jím přidržujeme. Vidličkou maso oddělujeme od kosti. 

Prý že se zlatá ke stříbrné nehodí. Kdo to říkal?

Prý že se zlatá ke stříbrné nehodí. Kdo to říkal?

3. Jak by měla vypadat sklenice na víno?

Sklenice na víno by měla být vyrobená z čirého skla, které nezkresluje jeho barvu, samozřejmostí je vysoká stopka a tenké sklo. Je-li silnější, pak to vypovídá o nedostatečné technologii výroby. Tvar kalichu ovlivňuje to, jak se rozvine aroma, které je velmi důležité už při servírování. Bílé víno se až na výjimky podává v menším kalichu ve tvaru tulipánu. Průměr je přibližně 46 mm a naléváme do 2/3 nádoby, aby se aroma mohlo řádně rozvinout. Červené víno vyniká ve větších sklenkách s objemem asi 4,5 centilitru, výrazně aromatická vína podáváme ve sklenici se širokým kalichem ve tvaru koule s průměrem alespoň 60 mm. Šumivé víno podáváme ve flétně.

Rozlišujte sklenky na bílé a červené víno.

Rozlišujte sklenky na bílé a červené víno.

4. Jaké barvy jsou letos trendy?

Už v únoru na mezinárodním veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem bylo jasné, že Vánoce se ponesou v duchu bílé, stříbrné a odlesků. Týká se to nejen bílého stromku, ale i slavnostní štědrovečerní tabule. Na bílých ubrusech jsou vánoční motivy vyšité rovněž bílou nití, případně jsou naneseny jinou technikou, vždy ale v odstínu bílé nebo stříbrné. Další doplňky, jako jsou svíčky, držáky ubrousků, ubrousky, nádobí a misky, to vše se nese v těchto tónech.

vanocni-stul

 


You must be logged in to post a comment Login