Koupelny

Vaničku, nebo sprchový žlab?

Od   | 

Pokud si pořizujete sprchový kout, pak vás čeká výběr mezi sprchovou vaničkou nebo odtokovým žlabem. Rozhodování závisí více méně na stavebních možnostech a umu pracovníků, kteří budou kout stavět. Jde o to, aby voda tekla rovnou do odpadu a ne nikam jinam. 

Výhodu sprchového žlabu je, že dlažba použitá v koutě může plynule přecházet do koupelny. Zdroj: Ravak

 

Názory odborníka také v našem videu ZDE

 

Sprchová vanička

Sprchové vaničky jsou poměrně oblíbeným a hojně využívaným řešením v koupelnách. Výrobci v dnešní době nabízí nejrůznější materiály, tvary i barvy, takže na své si přijde opravdu každý. Velkou výhodou je, že vaničky se snadněji instalují, umožňují jednodušší hydroizolaci a zamezují též tvorbě plísní, která se tu a tam ve spárách v dlažbě tvoří. 

Proč sprchový žlab TECE DrainProfile? Snadná údržba, skvělý design!

 

Pokud se tedy pro vaničku rozhodnete, bude prvním krokem výběr materiálu. Na trhu najdete nejčastěji vaničky z akrylátu, smaltované oceli, keramiky nebo nejrůznějších směsí zpravidla na bázi umělého kamene. Ty akrylátové jsou cenově nejdostupnější, a proto také nejoblíbenější. Při výběru si dávejte pozor zejména na levné výrobky, které mohou být vyrobeny z méně kvalitního akrylátu.  Smaltovaná ocel, stejně jako u van, patří k vysoce odolným materiálům. Vhodná je i do domácností se čtyřnohými mazlíčky, jejich drápy povrch nepoškrábou. Zvolit můžete i vaničku z keramiky. Ta je těžká a rovná, proto se do sprchového koutu musí sifon umísťovat přímo do podlahy, což je ve starých bytech občas nereálné. Keramická vanička se hodí do koupelen, kde chceme vytvořit původní atmosféru (např. v nemovitostech z 20. či 30. let minulého století), nebo do koupelen ve stylu Provence. Mezi cenově nejnáročnější sprchové vaničky patří ty z litého mramoru. Jsou velmi odolné, a nehrozí tak takřka žádné poškození. 

Sprchová vanička nesmí klouzat. Zdroj: Hüppe

Instalace sprchové vaničky je také velmi stěžejní. Je totiž potřeba předem vědět, do jaké hloubky v podlaze se lze dostat. Pokud totiž rekonstruujete starý byt, budete muset buď postavit vaničku na nožičky, případně zídku a poté vaničku nechat obložit. Takové řešení není praktické a ani půvabné. Vanička může být i zarovnaná ve stejné výši jako okolní dlažba (v tu chvíli je možná vhodnější uvažovat o sprchovém žlabu). Takové řešení je velmi elegantní, lze realizovat ale zpravidla při stavbě nové nemovitosti. V původních stavbách se většinou potýkáme s výškou podlahy.

 

Zehnder Yucca: Praktický koupelnový radiátor

 

Elegantní sprchový žlab

V poslední době se v koupelnách stále častěji objevují sprchové žlaby, které do prostoru vnáší elegantní vzhled. Prostor nenarušují, to proto, že použitá dlažba ve sprchovém koutě splyne s okolní. Žlab se umísťuje většinou podél delší strany sprchového koutu. Při instalaci sprchového žlabu nesmíme zapomenout na spádování podlahy směrem k němu.

Sprchový žlab je elegantní.
Zdroj: Hansgrohe

U této varianty si vyberete pouze to, jakou podlahu ve sprchovém koutě chceme. Zpravidla to bývá dlažba, případně betonová stěrka či jiné lité materiály. Díky sprchovému žlabu docílíme bezbariérového vstupu do sprchového koutu. Nevýhodou však může být především u starších bytů to, že instalace žlabu spolu se sifonem potřebuje určitou hloubku podlahy. Jedná se o cca 5 – 10 centimetrů. Při výběru samotného žlabu už jen volíme vhodnou délku, která koresponduje s velikostí sprchového koutu, dále kontrolujeme snadný přístup k čištění. Nezapomeňte, že odtokový žlab se musí minimálně jednou za měsíc vyčisti, jinak přestane fungovat odtok. Počítejte též s tím, že v případě sprchového žlabu musíte pro finální krytinu vytvořit bezchybnou hydroizolaci a tu napojit i na samotný žlab.

Je ale potřeba vědět, kam si ho můžeme dovolit.
Zdroj: Hansgrohe

Jaký je závěr?

Pokud porovnáme obě varianty, zjistíme, že obě mají značné výhody a nevýhody. Žlab sice koupelnu povznese a dodá jí jakousi eleganci a bezbariérovost, nicméně ne všude si ho můžeme dovolit. Poté na řadu přichází vanička, která je v domácnostech stále hojně rozšířena a nabízí nejrůznější provedení. Variantou je ještě podlahová vpusť, kterou dnes zákazníci příliš nepoptávají. Patří sice mezi nejlevnější řešení, nicméně vzhledově nevypadá příliš lákavě. 

Obě varianty mají výhody a nevýhody.
Zdroj: Hansgrohe

Fotogalerie:

Zdroj info: Huppe, Kaldewei, TECE, Moderní koupelna

 

Máte na zahradě volných 2,5 x 2,5 m? Postavte tam saunu!

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login