Koupelny

Vana s nohami

Od   | 

Přestože v dávných dobách bylo zvykem stavět vanu volně v místnosti a ke stěně se umisťovala jen zřídka, v současnosti se takto pojatý koupelnový prostor vnímá jako zcela odlišný od standardu.

Při úvahách o umístění vany do prostoru dopředu zvažte, zda je to technicky možné. Bude zapotřebí totiž přivést a odvést vodu až k ní. Soustřeďte se i na praktický komfort, tedy zda nebude umístěním zbytečně překážet (při pohybu, výhledu) a zároveň zda vám v ní nebude po chvíli zima. Tedy zda je místnost, kde bude umístěna, úměrně velká. Do posledního detailu promyslete i konečný vzhled. Jinde ukryté části budou vidět, a tak bude podstatná jejich povrchová úprava, design nevyjímaje. Samotně stojící vany patří kvůli samonosným materiálům k finančně náročnějším, stejně tak i baterie. Počítejte s tím, že finanční náklady budou oproti běžně pojatému koupelnovému prostoru vyšší.

Na různé způsoby

Standardně si můžete pořídit vanu s pevnými nožkami vyrobenou z některého z nosných materiálů. Může to být smaltovaná ocel, speciálně upravený akrylát nebo akrylát s různými příměsemi. Tvar vany může napodobovat původní modely, tehdy se hodí do romanticky pojatých interiérů, koupelen vintage stylu, popřípadě do historizujících interiérů. Na své si však přijdou i vyznavači moderního pojetí. Vanu v prostoru získáme i obezděním standardního modelu, tehdy ovšem výsledek nevyzní natolik efektivně, jaký bychom mohli získat.

Baterie dekorují

K volně stojícím modelům patří vanové stojánkové baterie, okrajovými systémy napouštíme obezděné a zapuštěné typy. Dotýká-li se část vany stěny, můžeme zvolit podmítkový systém, někdy dokonce i klasickou nástěnnou baterii. Musí mít ale dostatečně dlouhý výtok vody.

V kostce:

Zvolte symetrické modely s odpadem uprostřed.

Vhodné jsou ovály a šesti nebo osmiboké tvary.

Pro sprchování v samostatně stojící vaně použijte speciální rám na sprchovou zástěnu, která je do kulata.

Fotogalerie:

Text: Lenka Zahradníková, Foto: Barnwood, Desiretoinspire, Eden koupelny, Il Bagno, Keramico, Roca

Související články:

WC bez splachovacího kruhu Rimfree

Bydlení ve stylu Provence

Vintage v současném interiéru

Rohová vana. Ano nebo ne?

Bydlení s výhledem na Mont Ventoux

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *