Kuchyně

V kuchyni podle feng shui dbejte na správné umístění spotřebičů, vhodné barvy a dokonalý pořádek. Jak na to?

Od   | 

Kuchyně je jednou z nejdůležitějších místností, na kterou byste se měli ve svém domově dívat z hlediska feng shui. Zde trávíte čas, stolujete, připravujete jídlo, schází se celá rodina a přátelé. Je to srdce domova a možná nejposvátnější. Proto má mít tento prostor skutečně „dobré vibrace“.

Po jaké toužíte kuchyni? Myslete při realizaci na vhodné umístění. Kuchyně DEHO

Feng shui není jen název, ale zároveň i čínský filozofický systém vyvinutý před více než 3 000 lety. Jde o harmonizaci s okolním prostředím. Pojednává o architektuře v metaforických pojmech a o neviditelných silách, které mají propojovat vesmír, zemi a lidstvo dohromady známe jako qi (čchi). V čínské kultuře jsou vítr a voda spojovány se zdravím. Taoistická vize a chápání přírody říká, že země je živá a plná čchi, neboli energie. Energie země může přinášet štěstí, smůlu i neštěstí. Feng shui odhaluje, jak vyvážit energii jakéhokoli daného prostoru tak, aby zůstalo zajištěno zdraví a štěstí pro lidi, kteří domov obývají.

 

Potřebujete víc úložného prostoru v kuchyni? S námi je to hračka!

 

Jak si představit kuchyni ve feng shui?

Kuchyně symbolizuje zdraví, hojnost a bohatství. Je to místo, kde připravujete jídlo a to je palivem pro vaše tělo a mysl. Podle zásad feng shui v kuchyni je pro tuto místnost zásadní bezpečnost a vhodné umístění, protože generuje energii. Číňané umísťovali kuchyně do východních nebo jižních částí domovů, aby podpořili ohnivé prvky kuchyně. Z designů kuchyně jsou vhodné obdélníkové tvary, nevhodné naopak oblé. Také se ujistěte, že obývací pokoj, jídelna a kuchyně jsou všechny na stejné úrovni. Naopak by kuchyně neměla být čelem ke vchodovým dveřím, protože by to zničilo všechny pozitivní čchi, které chtějí vstoupit do vašeho domova. Nepatří také do středu domova, pod koupelnu v patře nebo záchod. Voda a odpad ničí příznivé čchi. Umístěna nemá být ani směrem k ložnici, jelikož z kuchyně jde energie jang a z ložnice jin. To by mohlo zapříčinit energetický konflikt.

 

Jak v kuchyni ušetřit za vodu?

 

Vyrovnejte pět prvků

Feng shui je o umístění, ale i o rovnováze. Musíte správně využít pět prvků – země, kov, oheň, voda a dřevo. Tyto prvky jsou zakořeněny v přírodě a věří se, že nejlépe fungují, když jsou v harmonii. Například používání dřeva tak, aby pohánělo oheň nebo vody způsobem, který umožňuje zemi růst a vzkvétat. Prvky lze použít i proti sobě, ovšem může to způsobit tření. Pět prvků představují i některé barvy a předměty. Například odstíny modré a zrcadla symbolizují vodu a klid. V kuchyni ji zastupuje dřez a spotřebiče. Klidná kuchyňská linka ukazuje, že u vás prvky fungují v tandemu. Chaotická představuje bojující živly nebo jeden prvek příliš významně zastoupen.

Jakmile máte základní přehled o tom, jak a kde by měla být umístěna vaše kuchyně, začněte přemýšlet nad tím, jak navrhnout interiér a umístit spotřebiče. To může být nakonec to nejsložitější a nejvýznamnější. 

Oblé tvary nejsou v kuchyni podle feng shui žádoucí. Zdroj: Steffen Welsch Architects

Umístěte strategicky varné centrum

Při rozhodování o umístění větších spotřebičů, jako je trouba, sporák, varná deska (prvky ohně), je důležité mít na paměti, že prvky vody jsou v rozporu s prvky ohně. Nechcete je mít vedle dřezů, myček nebo ledniček, protože by uhasily blahodárnou energii ohně. Dvířka spotřebiče má směřovat na severovýchod, jihozápad nebo jih. Neumísťujte je do severozápadního sektoru. Tam přebývá energie štěstí, takže to je poslední místo, kde byste chtěli založit oheň. Při vaření byste měli vidět vchod, což znamená, že máte pod kontrolou vše, co do místnosti vchází a vystupuje. Pokud to není možné, začleňte jedno nebo dvě kuchyňská zrcadla, která umožní na dveře vidět.

Je-li to možné, umístěte varné centrum dál od mycího. Zdroj: Fagor

Chladnička a krystal křemene

Důležitým spotřebičem v kuchyni je také chladnička. Abyste umocnili výživu, kterou vám jídlo poskytuje, umístěte do ní čirý krystal křemene. Pomůže udržet ledničku plnou jasné a pozitivní energie. Zaměřte se v kuchyni také na ostré předměty a nože. Představují špatnou energii a povzbuzují k agresi. Bez nich se však v kuchyni neobejdete. Proto je skliďte z dohledu a nejlépe uložte do uzavřených šuplíků a skříní. Kuchyně má co nejvíce odpovídat hlavně účelu vaření. Ovšem když tam máte rovnou i jídelnu, měli byste dbát na to, aby se dalo okolo jídelního stolu snadno procházet po všech stranách. Toto místo má představovat příjemné místo, které vybízí ke konverzaci a snadno se k němu dostanete. Zároveň myslete na dostatek světla, které musí být v každém koutu místnosti.

 

Nejmenší kuchyňský filtr na světě. Který to je a kam pro něj?

 

Udržujte v kuchyni pořádek

Nepořádek vytváří energetické konflikty. Proto se vyvarujte lenosti a mějte dveře spíže neustále zavřené. Nikde nenechávejte košťata a mopy venku. Ukládejte je do skříní a nenechte hromadit špinavé nádobí. Stejně tak by se neměly hromadit špinavé ručníky. Pamatujte, že zásadou feng shui je úklid a organizovanost. Vyhazujte prošlé jídlo, čistěte pravidelně pracovní desku, nepoužívané pracovní pomůcky uklízejte, umývejte sporák a zbavte se všech rozbitých předmětů. Úlomky a praskliny se promítají do rozbité energie, která přináší smůlu. Pokud chcete nějaký kus opravit, zkuste do udělat s pomocí drahých kovů. Jde o starodávnou japonskou praxi nazývanou „kintsugi“, která umožňuje vidět krásu opravy spíš než vadu.

Občas použijte sůl a vodu k pečlivému utření kuchyně. Sůl je krystal a jako taková umí absorbovat negativní, stagnující energii. Ujistěte se, že používáte vysoce kvalitní sůl a čistou vodu. Udělejte si čas na setření všech povrchů a zároveň si představte, že sůl absorbuje jakoukoli obtížnou nebo negativní energii.

 

Kterou lednici vybrat a proč?

 

Přidejte umělecká díla

Zvyšte tok dobré energie přidáním umění na stěny vaší kuchyně. I když máte poměrně svobodu v tom, co si vyberete, je nejlepší vybrat si něco, co souvisí s jídlem. Může to být doslovné nebo abstraktní, ale mělo by to probudit vaše smysly a chuť k jídlu. Vždy ovšem vybírejte kombinace s příjemnými barvami a námětem.

Vhodné obrazy na zeď prospějí celému prostoru. Zdroj: Canstockphoto

Propojte správně barvy

Jakou barvu má mít kuchyně podle feng shui? Rozhodně neuděláte chybu s klasickými bílými. Bílá představuje čistotu, jasnost a klid. Pokud máte raději trochu barvy, nebojte se žluté, hnědé a béžové, které přestavují zdraví a vztahy. Dobře se hodí námořnická či tmavě modrá, zejména tehdy, když často pořádáte společenské akce. Tyto odstíny podporují spojení a moudrost. Vyhněte se raději červené a oranžové, které svědčí o ohnivých živlech a těch už v místnosti máte s troubou dost. Zemité barvy jako hnědá a žlutá jsou skvělé pro výživu, stabilitu a uzemnění. Zelená je ideální pro růst, pružnost a vitalitu. Černá barva představuje sociální spojení a moudrost a šedá přesnost a radost.

Tip: Nemůžete umístění vaší kuchyně nikterak ovlivnit? Nemějte obavy. I když máte kuchyni uprostřed domova nebo klidně čelem k hlavním dveřím, není to automaticky prokletí. Jednoduše využijte další možnosti a tipy, jak dosáhnout dokonalé místnosti ve smyslu feng shui.

Vzhled kuchyně výrazně podpoří barvy. Vsaďte na bílou a jemné tóny. Zdroj: Balakryl

Sečteno a podtrženo, ať už umění feng shui berete vážně nebo je to pro vás spíš jen zábava, měli byste při navrhování kuchyně myslet hlavně na pohodlné a zdravé prostředí. Posílení pozitivní energie přináší dobré časy a díky promyšlenému designu kuchyně s vybavením, které vás vystihuje a splňuje vaše potřeby, se tato místnost stane nejoblíbenější částí v domě.

Zdroje info: Feng shui v domácnosti pro začátečníky, pods.com, westwing.cz

Fotogalerie:

 

Kde použít stěrku v kuchyni a kam pro ni?

 

 


You must be logged in to post a comment Login