Kuchyně

Úzká kuchyně: Jak z ní vytěžit co nejvíc

Od   | 

Známe to každý. V bytě bojujeme o každý centimetr, o kuchyni nemluvě. Chceme přece, aby to bylo útulné místo, kde se setkává celá rodina, která společně vaří, stoluje, diskutuje. Ne vždy však prostorové dispozice vycházejí vstříc našim představám. Neklesejte na mysli a podívejte se, jak i z úzké „nudle“ můžete vytvořit srdce domova.

S úzkými kuchyněmi se nejčastěji setkáváme v panelových bytech, ale ani rodinné domy nejsou výjimkou. Jestliže chcete, aby tento nevelký prostor prohlédl, zvolte přední dvířka skříněk ve světlém provedení. Odstíny bílé nebo jemně krémové jsou stále trendy a zvláště tam, kde není dostatečný přísun denního světla, přijde tato barva vhod. V případě, že máte v kuchyni okno, můžete si dovolit oživení kontrastní barvou předních ploch. Nezapomeňte ani na optické klamy, které právě v tomto malém prostoru mohou velmi pomoci. Místnost opticky zkrátíme když na nejvzdálenější stěnu použijeme teplý barevný odstín, tím bude působit, že je blíž. Dlouhé stěny by měly být ve světlých barvách, zjemnit je můžeme menším dekorem. Na podlaze používáme příčný vzor.

Samotné osvětlení hraje v malém prostoru také důležitou roli. Tam, kde do místnosti přichází světlo skrze okna nebo balkonové dveře, postačí několik stropních bodovek. Pokud v kuchyni okno nemáte, určitě sáhněte po podlinkových svítidlech, světelných rampách nebo úsporných LED páscích, které zároveň navodí příjemnou atmosféru pro konverzaci i vaření.

V malé a úzké kuchyni se svádí neustálý boj s úložným prostorem. Pokuste se využít plochy stěn na maximum tak, že je vyplníte horními skříňkami nebo skříňovou sestavou až ke stropu. Na věci v nejvyšších patrech sice bez schůdků nebo stoličky asi nedosáhnete, ale místo navíc pro utěrky, potravinové folie a jiné pomocníky určitě oceníte. Z praktického hlediska doporučujeme do horní části linky umístit klopny namísto klasických dvířek. Usnadní vám pohyb v kuchyni. Pokud zvolíte sestavu skříní, máte napůl vyhráno. Je to ideální místo, kam zabudovat troubu, případně mikrovlnku nebo lednici.

Jestliže vám dovolí rozloha místnosti kuchyň ve tvaru U, můžete ušetřit několik cenných centimetrů mělkými skříňkami anebo otevřenými regály, které jsou dnes velkým hitem. Celou místnost opticky zvětší i provzdušní, a kromě svého kuchyňského náčiní do nich umístíte bylinky nebo vaše oblíbené dekorace, které vyzdvihnou váš osobitý styl. S úsporou místa vám pomůžou také poličky nebo drátěný program na kořenky, hrnky, kuchařku a další nezbytnosti, které používáte běžně každý den.

Nezapomínejte ani na podlahu! To, jaký typ a barvu k vaší kuchyňské lince zvolíte, bude mít vliv na celkový dojem z celé místnosti. Ale při zemi se držet nemusíte. Ke světlým odstínům nábytku se nebojte kombinovat tmavé barvy a naopak, pustit se můžete také do vzorovaných variant.

Potřebujete do vaší kuchyně zakomponovat stůl, kde se alespoň nasnídáte nebo vypijete odpolední kávu? Vše záleží na tom, co vám prostor dovolí. Ideální variantou je sklopný stůl, resp. deska zavěšená na stěně, která nepřekáží a použijete ji jen tehdy, kdy potřebujete. Jestliže jste dvoučlenná domácnost, určitě vám vystačí na pravidelné společné stolování.


You must be logged in to post a comment Login