Doplňky do bytu

Úzká chodba? Jak využít prostor co nejlépe?

Od   | 

Že je vstupní brána do vašeho soukromého království příliš úzká a malá? Nevěšte hlavu a raději se podívejte na následující tipy, které vám pomohou situaci uspokojivě vyřešit.

Vstupní prostor, ať již je to jen malá předsíň či uzounká chodbička, by měl na každý pád působit příjemně a čistě. Vždyť je to také první místnost, se kterou se každá vaše návštěva seznámí . A jak se říká, první dojem je vždy rozhodující…

Interiérové dveře Vertigo lze vybavit celou řadou háčků či věšáků, které se upevňují do hliníkové fixační lišty. Zdroj: Solodoor.

Plochý věšák

Přestože máte jen opravdu omezený prostor, základní vybavení každé předsíně by měl tvořit věšák s botníkem. Věšák vybírejte takový, aby byl i přes své minimální rozměry pevný a měl také dostatečnou nosnost. Třeba v zimních měsících bude na jeho bedrech spočívat hned několik těžkých zimních bund a kabátů! Ideální je takový, který bude co nejvíce přimknutý ke stěně, ale přesto „pobere“ najednou saka, bundy, klobouky, šátky a další drobnější kusy oděvů. Praktické řešení úložných prostor v předsíni představují také předsíňové stěny, které efektivně využívají každý centimetr, a některé modely navíc působí dost elegantně. 

Věšák ve tvaru písmene A z olejovaného ořechového nebo dubového dřeva, 170 x 70 x 40 cm, nosnost 30 kg, design Matěj Chabera. Zdroj: Lugi.

Háčky a další drobné věšáčky

Právě tyto drobnosti pro vás dokážou vykonat mnohé. Fungují jako vděčné držáky deštníků, baseballových čepic a také kabelek, kterých každá žena potřebuje hned několik. V předsíni se vám hodí i stylové háčky na klíče. A navíc – dokážou nezajímavý miniaturní prostor předsíně také jak se patří pozvednout. Stačí si jen vybrat některé z designovějších kousků, jež na holé stěně rozhodně nebudou působit nudně.

Věšáky Jellies Hangers, materiál termoplastický technopolymer, design Patricia Urquiola. Zdroj: Kartell.

Bastaaa, originální věšáky ve tvaru kladívek, design Marcantonio Raimondi Malerba, materiál dřevo a kov. Zdroj: Mogg

Camouflage, chromové nástěnné věšáky v několika barevných provedeních. Zdroj: Scandium

Na lodičky i na pantofle

Také v sortimentu botníků lze nalézt ty, jež padnou jako ulité do malých prostor. Rozhodující je co nejplošší řešení, avšak dostatečné rozměry na to, abyste v nich uschovali alespoň dva či tři páry bot pro každého člena domácnosti. Vybírejte takový model, kam se boty skládají do výšky, nikoli do šířky. Šikovně řešené jsou modely s výklopným úložným systémem.

Vysoký botník s výklopným úložným systémem, na výběr z několika materiálových provedení. Zdroj: Hülsta.

Nezapomeňte na zrcadlo

A to hned ze dvou důvodů. Za prvé každé zrcadlo dokáže opticky zvětšit a prohloubit prostor, což vaší malé chodbě jen a jen prospěje. A za druhé vám poskytne poslední kontrolu vašeho zevnějšku těsně před odchodem z domu, což se také hodí v každém případě, i kdyby se jednalo jen o letmý pohled. Máte-li chodbu úzkou a dlouhou, instalujte na stěny proti sobě třeba hned několik zrcadel – uvidíte, jak se prostor promění.

Kovový věšák Circles black, 6 háčků, rozměry 65 x 22 cm, značka House Doctor. Zdroj: Nordic Day.

Koberec nejen kvůli chladu

Také úzký podlouhlý běhoun dokáže předsíň opticky prodloužit. Dalším jeho úkolem bude chránit vaše nohy před chladem během přezouvání a samozřejmě také zachytit nečistoty z ulice přinesené na botách. Funkci takzvaného prvního lapače špíny, kterou bude koberec svědomitě plnit, oceníte nejvíce při úklidu podlah ve vaší domácnosti.

Cabot Cove, sestava nábytku zahrnuje věšák se zrcadlem a lavici.

Veselé stěny

Máte-li slabost pro barevné stěny, pak v malé prostoře vaší předsíně zvolte světlejší a méně syté barevné ladění. Tmavé barvy by totiž místnost ještě více zmenšovaly a působily méně optimisticky. Malá, úzká a ještě k tomu tmavá chodbička by pak působila dosti depresivně. Vsaďte proto raději na světle modrou, zelenkavou, nebo sem vpusťte sluníčko v podobě světle žlutého odstínu.

Rustikální police D 161 z masivního mahagonu s mosaznými úchytky. Zdroj: Nábytek Aldo.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login