Rady a tipy

Užitečné rady, jak opticky zvětšit nevelký byt

Od   | 

Malé byty kvůli cenám nemovitostí nejsou žádnou výjimkou, a proto se do nich uchyluje mnoho rodin, a to nejen těch mladých. Zejména ve větších městech je běžné bydlet v malých 1+kk, nebo 2+kk. Takové bydlení však mnohdy může působit stísněně a neútulně. Přinášíme několik užitečných rad, jak malý byt opticky zvětšit. 

Volte světlé barvy, pastelové odstíny prostor zjemní. Zdroj: O VOA Arquitetura

Barva je základ

Velmi důležité při optickém zvětšování malého prostoru je volba barev. Vždy sáhněte po světlých a přirozených barvách, které prostor umí prosvětlit, a tím i opticky zvětšit. Také podlahu se snažte vybírat ve světlém odstínu, protože tmavý by prostor naprosto utlumil. Přesto by měl být ale alespoň o odstín tmavší, než jsou stěny. Různými odstíny lze docílit několika optických dojmů. Například světlé stěny a bílý strop, v kombinaci s maličko tmavší podlahou prostor zvětší. Zvolíte-li opravdu světlou podlahu a zadní stěnu v kombinaci s trochu tmavšími ostatními stěnami, prostor se opticky nejen zvýší, ale i zúží. 

Nikoho nepřekvapí, když do malých prostor doporučíme bílou barvu. Zútulnit ji můžete dřevem. Zdroj: Room design buro

Věnujte pozornost podlaze

Podlahu bychom měli volit ve světlém odstínu také proto, že v průběhu dne na ni dopadá různé světlo.  Ráno tedy bude vždy odstín vypadat jinak než večer při umělém osvětlení. Světlou barvou však nikdy nic nezkazíte. Také dejte přednost takové podlahové krytině, která má jemnější strukturu. Rozdílná barva struktury může opticky na velikosti prostoru ubírat. Jestliže zvolíte podlahová prkna, dbejte také na velikost. Širší parkety prostor opticky zvětší a rozšíří.  I směr pokládky je stěžejní. U obdélníkových prostorů zvolte pokládku podél nejdelší stěny a snažte se po celém bytě podlahu sjednotit. Také to opticky prostor zvětší.

Podlahu volte ve světlém odstínu a sjednoťte ji po celém bytě. Opticky ho tak zvětšíte. Zdroj: Apartamento BC

Přidejte do interiéru sklo

Odborníci do malého prostoru často doporučují skleněné prvky a plochy. Sklo totiž propouští a zároveň odráží sluneční paprsky, které opět docílí opticky větší místnosti. Do bytu sklo zakomponujte pomocí kuchyňských výplní dvířek, posuvných dveří šatní skříně, nebo prosklenými interiérovými dveřmi. Nezapomínejte také na elegantní zrcadlo a příjemnou dekoraci ze skla. 

Sklo interiér prosvětlí a opticky zvětší. Zdroj: Sapeli

Žádné zbytečné příčky

Pokud plánujete již delší dobu rozsáhlejší rekonstrukci včetně stavebních a dispozičních změn, pak je tato rada přímo pro vás. U malého bytu se snažte maximálně zbavit nepotřebných příček, které prostoru ubírají nejen prostor, ale také světlo. Stěny nechte pouze tam, kde je to nezbytně nutné, a ostatní zóny oddělte barevně, nábytkem nebo závěsy. 

Pokud nechcete bourat příčky, můžete zvolit posuvné dveře, které jdou úplně otevřít, a prostory se tak vzájemně propojí.
Zdroj: JAP FUTURE

Chytré úložné prostory

V malém bytě bude také potřeba využít veškerý prostor pro úložné prostory, kterých není nikdy dost. Ideálně nábytkem na míru zaplňte prostor pod schody, ale využijte také plochu až ke stropu. Kombinujte zavěšený nástěnný nábytek s variabilními knihovnami a policemi. Získáte tak nejen úložný prostor, ale i příjemný doplněk. Na závěr pamatujte, že je potřeba malý byt udržovat neustále uklizený. Pohozené věci a příliš mnoho dekorací by vytvořilo chaotický a neuklizený pocit. 

Vysoké stropy využijte pro vestavné patro. Pod nimi vznikne úložný prostor. Zdroj: Replus Bureau

Fotogalerie:

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Mám malý byt, Chytré tipy pro fajn bydlení

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login