Koupelny

Užijte si koupel naplno: I malá vana může být prostorná a pohodlná

Od   | 

I když vanu v dnešní době často zastupuje sprchový kout, není nad to relaxovat ve vaně plné pěny. Myslíte si, že by se vám do malé koupelny nevešla? Budete-li hledat správně, pak ji určitě najdete – a přestože nebude velká, může být pohodlná, záleží totiž na vnitřním tvaru vany.

Při výběru vany je důležité jako první zvolit správný tvar.  Kromě vnějšího tvaru a rozměru, který je určující pro další zařízení se soustřeďte na vnitřní rozměr. Někteří výrobci ho tvarují s ohledem na ergonomii lidského těla, takže zatímco v jedné vaně si skutečně odpočinete, v jiné se stejnými rozměry to tak být nemusí. Proto nekupujte vanu po internetu a zajděte do studia, nestyďte se a vanu vyzkoušejte (v oblečení, bez vody, samosebou). 

Při výběru vany se nestyďte a v showroomu si do ní lehněte. Liší se totiž i vnitřním tvarem. Zdroj: Grohe

Obdélníková vana

Obdélníkové vany měli už naše babičky a rozhodně z výběru nevymizí ani v budoucnu. Klasická délka obdélníkové vany bývá 150 cm, ale na trhu najdeme i kratší, nebo naopak delší provedení. Do malého prostoru můžeme zvolit i minivanu s délkou 120 cm. Odborníci však do opravdu malých prostorů doporučují sáhnout po asymetrickém tvaru. 

Obdélníkovou vanu často využíváme i ke sprchování. Pokud se tedy v ní chceme i sprchovat je vhodné, aby měla co nejširší dno. Také boční lem vany by měl být rovný tak, aby na něj šla nainstalovat kvalitní sprchová zástěna. Vhodné je také vanu opatřit protiskluzovým povrchem, díky kterému nebude hrozit nepříjemný úraz.

Černou můžete mít i vanu. Zdroj: Duravit

Rohovou vanu jen do velké koupeny

Dáte-li přednost rohové vaně je nutné mít v koupelně dostatek prostoru. Přestože ji ocení milovníci koupele ve dvou, svůj největší úspěch zaznamenala již před léty a v dnešní době již není tolik populární. Má totiž mnoho neduhů, o kterých se v době jejího boomu nemluvilo. Patří sem například zbytečné zabírání místa při stejném užitku (jako ve srovnání s běžnou obdélníkovou vanou). Uživatel její užívání zaznamená i z pohledu nákladů, s rohovou vanou vás čeká vyšší spotřeba vody a mimo to je náročnější i samotná údržba, protože roh vany se čistí obtížně.

Rohová vana je vhodná do velké koupelny. Zdroj: Geberit

Asymetrická vana je praktická

Asymetrická vana se hodí především do malých, nebo asymetrických prostor. Díky provedení totiž ušetří opravdu hodně místa. Ve většině případů má široké a ploché dno, a proto se ve vaně lze i příjemně osprchovat. Tento typ van má většinou širší část v místě pro záda a naopak je zúžená v oblasti nohou. Tím se šetří potřebný prostor a zbyde místo například pro umyvadlo (nebo pračku, dveře apod.).  Může se zdát, že zúžený prostor ubere centimetry vnitřnímu rozměru, ale opak je pravdou. Tento typ van má ve finále rozměr okolo 75 x 140 cm, což je více, než u některé obdélníkové vany. 

Asymetrické vany díky svému zúžení nabídnou prostor pro instalaci umyvadla. Zdroj: Ravak

Volně stojící vana

Hitem poslední doby jsou volně stojící vany. Tu si ale můžeme dovolit u opravdu velkých koupelen, kterými disponuje jen málokdo. Volně stojící vana se nikdy neumísťuje ke stěně, protože by její efekt tímto naprosto zanikl. Naopak je nutné ji umístit do prostoru tak, aby vytvořila dominantní prvek a dominantu koupelny. Vana v prostoru působí nadčasově, elegantně a luxusně. Na druhou stranu je nutné se smířit s poměrně vysokou pořizovací cenou. Také instalace odpadů a přívodů vody je poměrně náročná a finančně nákladná. Pokud však velkou koupelnu máte a zároveň chcete obětovat více peněz, pak je volně stojící vana ideální volbou.

Volně stojící vana potřebuje prostor a je finančně nákladná. Zdroj: Kaldewei

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login