Inspirace

Už teď vneste jarní náladu do vašeho domova. Stačí pár trefných dekorací.

Od   | 

Už se nemůžete dočkat prvních náznaků jara? Čekání si můžete zkrátit jarní výzdobou domova a uvidíte, že ani konec zimy nemusí být nekonečný. Pastelové barvy, veselé motivy, zvířátka i jarní květiny oživí každý interiér a vy si radost z jara můžete vychutnat už teď!

Nezapomeňte na zajíčky. Zdroj: Pinterest

Kombinujte pastelové barvy s přírodními materiály

Energii vám dodají veselé barvy, které volte ve světlých pastelových odstínech. Ty k jaru totiž neodmyslitelně patří. Příjemnou kombinaci barev vytvoří bílá či smetanová barva spolu s pastelově růžovou, fialovou, modrou či zelenou. Jarní paprsky nám vynahradí ale i pastelově žlutá a oranžová barva. Důležité je zvolit vždy jednu kombinaci barev, abyste místo decentní jarní dekorace nevytvořili v interiéru nechtěný chaos. Jemné pastelové odstíny můžete kombinovat i trochu extravagantně. V posledních letech jsou hitem dekorace také ve zlatém, či bronzovém provedení. 

K jaru patří pastelové barvy, které se skvěle kombinují. Zdroj: Pinterest

Místo nevkusných plastových dekorací vsaďte na přírodní materiály. Ty se totiž dají také příjemně a elegantně kombinovat s jarními barvami. Navíc nezáleží na tom, jestli máte interiér laděný do moderního či venkovského stylu. Přírodní materiály najdou své místo kdekoliv. Skvěle vypadají doplňky ze dřeva, kamene, proutí, keramiky apod.

Obměnit můžete třeba jen polštářky. Zdroj: Ateliér Orsei

Nevyhýbejte se jarním motivům ani na textiliích

Nebojte se jarní motivy zakomponovat i na textilie. Převážně typické motivy jara, jako jsou květiny a motýli, lze využít na záclony, závěsy, dekorativní polštářky, ložní prádlo, ale i na ubrusy. Vždy ale mějte na paměti, že by se motivy neměly nijak extrémně kombinovat. Pokud zvolíte motiv růže na okenní závěsy, pak nepořizujte ubrus s dominantním motivem tulipánů. Jarní barvy a motivy by měly k sobě ladit a zároveň by se měly hodit i do celého stylu vašeho interiéru. Při výběru buďte tedy rozvážní a rozmyslete si předem, jaký motiv či barvu budete chtít upřednostnit.

Světle zelená barva rozhodně do jarní výzdoby patří. Zdroj: Ateliér Orsei

I na velikosti místnosti záleží

Razantní změnu s nádechem jara můžete do interiéru vnést i pomocí stěn. Tapeta s květinovým motivem dodá místnosti originální šmrnc, ale v úvahu musíme brát i velikost místnosti. Do prostorné, velké místnosti klidně zvolte výraznější a větší motiv, díky kterému bude stěna dominantní a velkou místnost neutlumí. Do malé místnosti naopak aplikujte tapetu s drobným a decentním motivem, která prostor opticky nezmenší. 

Do větší místnosti aplikujte i výraznější motiv tapety. Zdroj: Pinterest

Prostřete jarně

Pořiďte si set nádobí s jarním motivem, které budete používat v tomto ročním období. Právě proto, že jarně laděné nádobí nebudete využívat celoročně, se na ně budete o to více těšit! Nezapomínejte však, že i nádobí k sobě musí ladit. Klasické bílé talíře nakombinujte s pastelově barevnými miskami a skleničkami a jako třešničku na dortu je doplňte pozlacenými příbory. Nezapomeňte však na to, že takto připravený stůl by měl být prostřený jednoduše a decentně. Kombinací mnoha barev, materiálů, ale i vzorů byste vytvořili spíše nechtěný chaos. Nádobí doplňte ubrousky s jarním motivem a doprostřed stolu umístěte vázu s květinami.

Pozlacené příbory se k pastelově růžovému a bílému nádobí perfektně hodí. Zdroj: Pinterest

Pokud chcete při prostírání trochu experimentovat, můžete vytvořit každý talíř naprosto odlišný. Motivy by však měly být drobné, decentní a v celku by k sobě měly ladit. Stejně tak i barvy nádobí, či tvary a provedení. Takto zvolené nádobí na stole doplňte pouze jemným prostíráním a několika pohozenými květy pro vytvoření dokonalé romantiky. 

Vsaďte na dekoraci

Začátkem jara budou obchody zahlceny jarní dekorací. Proto si neváhejte pořídit příjemnou drobnou dekoraci, pro kterou vždy najdete místo. Lze ji umístit na obývací stěnu, na poličky, ale i na komody v předsíni. Nebojte se vyzdobit v jarním duchu také vaši ložnici nebo jídelnu. Útulnou atmosféru pomohou vytvořit i jarní svícny či svíčky, které provoní celý domov. Zvolte svícny na vysoké noze a zkombinujte je s nízkým tácem s malými svíčkami, které proložte větvičkami nebo květy.

Řadu dekorací si můžete vyrobit sami doma. Zdroj: Pinterest

Ani vchodové dveře nemusí v jarním období zůstat prázdné. Vytvořte si sami pastelově barevný věnec, který již od vchodu vdechne na každého příjemnou jarní náladu, ve které se nese celý interiér. Pokud nejste manuálně zruční, poohlédněte se již po hotovém věnci, kterých na trhu najdete nepřeberné množství. Máte-li ve věncích zalíbení, nemusíte si je odpírat ani uvnitř. Vytvořte si totožné jarní věnce ve různých velikostech a rozmístěte je asymetricky po stěně v předsíni, nebo v obývacím pokoji. Sami uvidíte, že stěna rázem dostane naprosto nový a neotřelý vzhled. Na věncích v interiéru se budou skvěle vyjímat sušené květy, doplněné zelení a pastelovými stuhami. Materiál i barvy na věncích kombinujte tak, aby k sobě ladil a aby vynikl na konkrétní barvě stěny. 

Jednoduchý a krásný. I takto může vypadat věnec na vchodové dveře. Zdroj: Pinterest

Příjemnou dekoraci jak venku na zahradě, tak i uvnitř vytvoříte pomocí staré oprýskané konve, kterou můžete doplnit živými či umělými květy. Skvěle ale bude vypadat i prázdná! Takto vyzdobená konev nejvíce zapadne do venkovsky zařízeného interiéru.

Konev plná květin dokonale navodí jarní atmosféru. Zdroj: Pinterest

Do jarního kabátu můžete obléci i pokojové květiny. Květináče v pastelových, jarních barvách prozáří interiér a pomohou navodit jarní náladu. Pokud si chcete trochu pohrát, můžete si jarní květináče vyrobit i sami, stačí je natřít veselou barvou. Nebojte se zapojit k výrobě jarních květináčů i ratolesti a sami uvidíte, že strávíte zábavné odpoledne.

Barevné květináče rozveselí interiér. Zdroj: Pinterest

Originality docílíte dekorativními ptačími klíckami. Ať už jsou natřeny pastelovou barvou, úmyslně oprýskány nebo ponechány v klasické bílé barvě, vždy budou vypadat dokonale. Vyzdobit je můžete sušenými květy, větvičkami nebo je ponechat prázdné. Roztomile bude vypadat i svíčka umístěna dovnitř.

Svíčku volte do menší klece.
Zdroj: Pinterest

Nakonec vylaďte interiér pomocí květin

Tu pravou jarní atmosféru vnesete do domova díky řezaným květinám. Umístěte doprostřed jídelního nebo konferenčního stolku stylovou vázu plnou barevných květů. Skvěle vynikne například kytice tulipánů ve skleněné váze, ke které již není třeba přidávat další květiny. Do vody nikdy nezapomínejte přimíchat vhodnou výživu pro květiny, díky kterým si květy užijete mnohem déle. Zkusit ale můžete i svítivě žluté narcisky, které poskytnou tu samou službu a na stole budou přímo zářit. Chcete-li spíše rostlinu v květináči, pak vsaďte na voňavý a barevný hyacint, který taktéž patří mezi předzvěst jara. Pokud jste trochu zruční, můžete si jarní květinovou dekoraci s trochou snahy vytvořit sami. V nejbližším květinářství si pořiďte zelenou aranžovací hmotu, do které budete zapichovat květiny, ale i jinou dekoraci. Kromě výše zmíněných květin do hmoty přidejte i větvičky z kroucené vrby, roztomilé kočičky nebo zeleň, která aranžmá příjemně oživí. 

Váza plná tulipánů je typickým symbolem jara. Zdroj: Pinterest

Jaro bude symbolizovat i uměle vytvořené hnízdo, doplněné květinovou výzdobou. Na pomoc si vezměte pouze hotové hnízdo, které zakoupíte v hobby marketu, či zahradnictví, nádobu, která do hnízda bude pasovat, a drátěnou síťku s velkými oky. Do síťky postupně zapichujte květiny, které se vám líbí. Takto vytvořená dekorace se bude hodit například na jídelní stůl. 

Jednoduché a krásné. Ideální výzdoba na stůl. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login