Ložnice

Útulná, a přitom netradiční ložnice? Jde to dohromady? Ano, jde

Od   | 

Přestože sem nevodíme návštěvy, je právě ložnice tou místností, ve které se budíme do nového dne a večer unavení uléháme, a tak si i ona zaslouží naši pozornost. Rozhodně chceme, aby byla útulná a trocha originality také neuškodí. Přitom se stačí zaměřit jen na pár věcí. Originální čelo postele, kvalitní ložní prádlo, správné osvětlení, ale i dekorace. To vše udělá z ložnice jedinečnou místnost a dokonalou atmosféru pro odpočinek.

Výrazně zelené dveře od šatní skříně? A proč ne? Zdroj: Trachea

Vždy volte postel s čelem

Čelo postele bychom neměli opomínat, i když se v mnoha domácnostech ani neobjevuje. Někdo dá přednost posteli bez čela, kterou umístí ke zdi. To je ale škoda, protože jakákoliv postel s čelem dokáže ložnici příjemně zútulnit. Ať už sáhnete po dřevěném, čalouněném nebo kovovém provedení, neuděláte chybu a z postele rázem vznikne dominantní prvek místnosti. Díky čelu se navíc budete cítit v bezpečí a nebude vám zima od stěny. Skvělé využití má také během večerního čtení. Některá čela postelí dokonce přecházejí v nábytek instalovaný na stěně, který slouží pro ukládání, a hraje tedy výraznou roli v místnosti.

Díky čelu postele se budete cítit v bezpečí. Zdroj: Home Style

Vhodné povlečení

Pokud zvolíte správné povlečení, bude se vám spát jako v bavlnce a zároveň bude ložnice vypadat originálně. Je ale potřeba ložní prádlo přizpůsobit požadavkům, protože každému vyhovuje něco jiného. Například flanelové se hodí na zimu a pro zimomřivce. V létě dejte naopak přednost saténu, který příjemně chladí. Velmi oblíbené je bavlněné povlečení, které je příjemné na dotek a dobře se s ním pracuje. Je ale potřeba se zaměřit na kvalitu, aby povlečení neztratilo tvar. Pokud se chcete poohlédnout po kvalitnější bavlně, dejte přednost egyptské nebo mercerované. Máte-li v rodině alergiky, vyzkoušejte bambusové nebo lněné povlečení s antialergickými vlastnostmi. Někdo naopak upřednostňuje krepové povlečení, které se nemusí žehlit. Pokud chcete do povlečení opravdu zainvestovat, vyzkoušejte 100% hedvábí.

Každému vyhovuje jiné povlečení, ale vždy dbejte na kvalitu. Zdroj: Matějovský

 

 

Postel by neměla být umístěna čelem ke dveřím.
Zdroj: JAP FUTURE

Nepodceňujte osvětlení

Centrální osvětlení je samozřejmostí, ale při relaxování, nebo pokud se uprostřed noci vydáme třeba na toaletu, je potřeba, abychom si rozsvítili pouze tlumené, doplňkové světlo. Do ložnice vždy volte teplý odstín a nebojte se kombinace nejrůznějších lampiček, kterými docílíte romantické atmosféry. Nástěnné nebo stolní lampy můžete volit v různém designu a provedení. Zajímavého efektu docílíte také se závěsnými svítidly, které v ložnici budou působit levitujícím dojmem. 

V ložnici kombinujte doplňkové lampy. Zdroj: Eglo

Netradiční ložnice díky dekoracím 

Netradiční ložnice docílíte také vkusnou dekorací. Odborníci však doporučují, aby byl prostor pro spaní jednoduchý a vzdušný. Dekoraci tedy volte opravdu s citem tak, aby ložnici zútulnila. Zaměřte se na neutrální a jemné barvy a vyhněte se křiklavým a sytým odstínům. Ideální jsou pokojové rostliny vhodné do ložnice, zajímavé obrazy, vázy s květinami, svíčky, sbírka knih, nebo rodinné fotografie. Ložnici zútulníte také dekorativními, barevnými polštářky, které do místnosti vnesou barvy a zároveň je využijete třeba při čtení. Postel vyšperkujte přehozy nebo plédy, které oceníte během chladných nocí a přes den postel chrání před prachem.

Stačí pár menších polštářů v jarních tónech a místnost hned ožije.

Barvy na ložním prádle můžete snadno obměňovat. Zdroj: Orsei

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login