Zahrada

Ušetřete peníze a vyrobte si ekologické hnojivo ze zbytků

Od   | 

Je jedno, jestli máte velkou zahradu plnou rostlin, nebo pouze okrasné truhlíky na balkoně. Všechny květiny, ovoce, zelenina a samozřejmě i pokojové rostliny potřebují kromě pravidelné zálivky také občasné hnojení. Většina z nás často sahá po běžně dostupných hnojivech v obchodech. Věděli jste ale, že si hnojivo můžete vyrobit doma? Buď ze zbytků, nebo pokud máte souseda – chovatele, požádejte ho o maličkost. 

Použitím přírodního hnojiva ušetříte. Zdroj: Pixabay

Koňský hnůj

Připravte se na silný odér, nicméně nebudete litovat. Koňský hnůj je silné a účinné hnojivo, které se hodí pro všechny rostliny na zahradě a úplně nejvíce ho ocení růže. Má vysoké množství živin a rostlině poskytuje vše potřebné. Stačí dát do kbelíku či jiné nádoby jednu lopatku koňského hnoje a zbytek nádoby doplnit vodou. Poté je potřeba takto vytvořenou směs umístit na takové místo, kde vám nebude vadit její aroma, a ponechat ji zde alespoň 3 týdny. Vyzrálou směs nařeďte vodou v poměru 1:20, protože samotná směs je natolik silná, že by rostlinu spálila. Naředěnou směs použijte jako hnojivo k jakékoliv rostlině, a pokud chcete proces uspíšit, zakopejte ji přímo do země.

Výluh z koňského je opravdu zapáchající, ale pro rostliny je vitamínovou bombou. Zdroj: Pixabay

Posekaná tráva

Posekané trávy máme na zahradě častokrát tolik, že nevíme, co s ní. Část travních zbytků lze přidat na kompost, ale zbytek můžete umístit v tenké vrstvě na záhony, kde se tráva rozloží a do půdy se vsáknou potřebné živiny. Tráva navíc udržuje rostlinám vláhu.

Tráva je běžným mulčovacím a hnojícím materiálem. Zdroj: Mountfield

Zbytky kávy

Dalším skvělým hnojivem, které nestojí nic, je kávová sedlina, která obsahuje rostliny vyžadovaný fosfor, dusík a draslík. Postup je jednoduchý – střádejte lógr a rozkládejte ho na staré noviny, kde se pěkně usuší. Sedlinou poté obsypte rostliny a jemně ji zapracujte i do zeminy. Pokud vysazujete rostliny do truhlíku, můžete usušený lógr přimíchat rovnou do půdy. Kávové hnojivo je vhodné ke každé rostlině, a to jednou za půl roku. Venkovní rostliny lze hnojit klidně i jednou za čtvrt roku.

Lógr usušte a přisypte k rostlinám. Aplikujte ho jednou za čtvrt roku. Zdroj: Pixabay

Droždí pro pelargonie

Pelargoniemi se to na oknech a balkonech v létě jen hemží. Aby bohatě a sytě kvetly, je vhodné použít speciální hnojivo. Pokud ho nechcete kupovat, vezměte jednu kostku droždí a rozdrobte ji do litru vody. Poté nechte kvasit dva týdny a nařeďte vodou v poměru 1:3. Takto vytvořeným hnojivem zalévejte jednou za měsíc.

Pelargonie ocení hnojivo v podobě droždí. Zdroj: Pixabay

Minerální voda

Známe to všichni – koupíme si minerálku a nestihneme ji vypít. Během chvíle však ztratí bublinky a už zkrátka nemá takovou chuť. Než ji vylijete do dřezu, použijte ji jako hnojivo. Díky vysokému obsahu minerálů ji rostliny ocení.

Minerální voda je díky svému vysokému obsahu minerálů pro rostliny velmi účinná.
Zdroj: Pixabay

Slepičinec

Slepičince patří mezi nejsilnější a nejúčinnější hnojivo, a to díky vysokému obsahu potřebného dusíku. Nejvíce ho ocení zeleninové záhony, ale přidat ho lze i k ostatním rostlinám. Slepičí trus je potřeba nechat zkvasit, a to tak, že naplníme kbelík třetinou trusu, dolijeme vodou a necháme klidně dva týdny odležet. Směs alespoň obden promíchejte a poté nařeďte v poměru 1:10 s vodou. Rostliny zalévejte.

Vsaďte na slepičince. Obsahují vysoké množství dusíku.
Zdroj: Pixabay

Voda z brambor

Vodu z uvařených brambor nevylévejte, ale využijte ji jako přírodní hnojivo pro rostliny. Brambory během varu do vody uvolňují vitamíny a rostlinám prospěšné látky. Po uvaření tak nechte vodu vychladnout, a poté s ní zalijte rostliny. Takovou zálivku provádějte klidně každý týden.

Vodu z brambor nevylévejte a zalijte s ní rostliny.
Zdroj: Pixabay

Kopřivy

Za zázračné hnojivo zahrádkáři považují také výluh z kopřiv. Ten sice obdobně jako koňský hnůj zapáchá, ale je bohatý na dusík a další látky. Čerstvě natrhané listy kopřiv natrhejte, nebo nařezejte na menší kusy a v nádobě dolijte cca deseti litry dešťové vody. Takto připravenou směs nechte odstát přibližně dva týdny na místě, kde nebude vadit její aroma. Jakmile voda ztmavne a přestane se tvořit pěna, je hnojivo hotové. Půl litru výluhu nařeďte s 10 litry vody a zalévejte rostliny 1x – 2x týdně. Účinné je také proti mšicím, proto pokud se na rostlinách objeví, hnojivo pomocí rozprašovače aplikujte přímo na rostliny.

Výluh z kopřiv patří mezi velmi účinné ekologické hnojivo. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

Zdroj info: Naše zahrada, Rady pro začínajícího zahrádkáře, Tipy pro zeleninovou zahradu

 

 


You must be logged in to post a comment Login