Zahrada

Ušetřete peníze a vyrobte si ekologické hnojivo ze zbytků

Od   | 

Je jedno, jestli máte velkou zahradu plnou rostlin, nebo pouze okrasné truhlíky na balkoně. Všechny květiny, ovoce, zelenina a samozřejmě i pokojové rostliny potřebují kromě pravidelné zálivky také občasné hnojení. Většina z nás často sahá po běžně dostupných hnojivech v obchodech. Věděli jste ale, že si hnojivo můžete vyrobit doma? Buď ze zbytků, nebo pokud máte souseda – chovatele, požádejte ho o maličkost. 

Použitím přírodního hnojiva ušetříte. Zdroj: Pixabay

Koňský hnůj

Připravte se na silný odér, nicméně nebudete litovat. Koňský hnůj je silné a účinné hnojivo, které se hodí pro všechny rostliny na zahradě a úplně nejvíce ho ocení růže. Má vysoké množství živin a rostlině poskytuje vše potřebné. Stačí dát do kbelíku či jiné nádoby jednu lopatku koňského hnoje a zbytek nádoby doplnit vodou. Poté je potřeba takto vytvořenou směs umístit na takové místo, kde vám nebude vadit její aroma, a ponechat ji zde alespoň 3 týdny. Vyzrálou směs nařeďte vodou v poměru 1:20, protože samotná směs je natolik silná, že by rostlinu spálila. Naředěnou směs použijte jako hnojivo k jakékoliv rostlině, a pokud chcete proces uspíšit, zakopejte ji přímo do země. 

Výluh z koňského je opravdu zapáchající, ale pro rostliny je vitamínovou bombou. Zdroj: Pixabay

Posekaná tráva

Posekané trávy máme na zahradě častokrát tolik, že nevíme, co s ní. Část travních zbytků lze přidat na kompost, ale zbytek můžete umístit v tenké vrstvě na záhony, kde se tráva rozloží a do půdy se vsáknou potřebné živiny. Tráva navíc udržuje rostlinám vláhu. 

Tráva je běžným mulčovacím a hnojícím materiálem. Zdroj: Mountfield

Zbytky kávy

Dalším skvělým hnojivem, které nestojí nic, je kávová sedlina, která obsahuje rostliny vyžadovaný fosfor, dusík a draslík. Postup je jednoduchý – střádejte lógr a rozkládejte ho na staré noviny, kde se pěkně usuší. Sedlinou poté obsypte rostliny a jemně ji zapracujte i do zeminy. Pokud vysazujete rostliny do truhlíku, můžete usušený lógr přimíchat rovnou do půdy. Kávové hnojivo je vhodné ke každé rostlině, a to jednou za půl roku. Venkovní rostliny lze hnojit klidně i jednou za čtvrt roku. 

Lógr usušte a přisypte k rostlinám. Aplikujte ho jednou za čtvrt roku. Zdroj: Pixabay

Droždí pro pelargonie

Pelargoniemi se to na oknech a balkonech v létě jen hemží. Aby bohatě a sytě kvetly, je vhodné použít speciální hnojivo. Pokud ho nechcete kupovat, vezměte jednu kostku droždí a rozdrobte ji do litru vody. Poté nechte kvasit dva týdny a nařeďte vodou v poměru 1:3. Takto vytvořeným hnojivem zalévejte jednou za měsíc.

Pelargonie ocení hnojivo v podobě droždí. Zdroj: Pixabay

Minerální voda

Známe to všichni – koupíme si minerálku a nestihneme ji vypít. Během chvíle však ztratí bublinky a už zkrátka nemá takovou chuť. Než ji vylijete do dřezu, použijte ji jako hnojivo. Díky vysokému obsahu minerálů ji rostliny ocení. 

 

 

Slepičinec

Slepičince patří mezi nejsilnější a nejúčinnější hnojivo, a to díky vysokému obsahu potřebného dusíku. Nejvíce ho ocení zeleninové záhony, ale přidat ho lze i k ostatním rostlinám. Slepičí trus je potřeba nechat zkvasit, a to tak, že naplníme kbelík třetinou trusu, dolijeme vodou a necháme klidně dva týdny odležet. Směs alespoň obden promíchejte a poté nařeďte v poměru 1:10 s vodou. Rostliny zalévejte. 

Vsaďte na slepičince. Obsahují vysoké množství dusíku.
Zdroj: Pixabay

Voda z brambor

Vodu z uvařených brambor nevylévejte, ale využijte ji jako přírodní hnojivo pro rostliny. Brambory během varu do vody uvolňují vitamíny a rostlinám prospěšné látky. Po uvaření tak nechte vodu vychladnout, a poté s ní zalijte rostliny. Takovou zálivku provádějte klidně každý týden. 

Vodu z brambor nevylévejte a zalijte s ní rostliny.
Zdroj: Pixabay

Kopřivy

Za zázračné hnojivo zahrádkáři považují také výluh z kopřiv. Ten sice obdobně jako koňský hnůj zapáchá, ale je bohatý na dusík a další látky. Čerstvě natrhané listy kopřiv natrhejte, nebo nařezejte na menší kusy a v nádobě dolijte cca deseti litry dešťové vody. Takto připravenou směs nechte odstát přibližně dva týdny na místě, kde nebude vadit její aroma. Jakmile voda ztmavne a přestane se tvořit pěna, je hnojivo hotové. Půl litru výluhu nařeďte s 10 litry vody a zalévejte rostliny 1x – 2x týdně. Účinné je také proti mšicím, proto pokud se na rostlinách objeví, hnojivo pomocí rozprašovače aplikujte přímo na rostliny. 

Výluh z kopřiv patří mezi velmi účinné ekologické hnojivo. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

Zdroj info: Naše zahrada, Rady pro začínajícího zahrádkáře, Tipy pro zeleninovou zahradu

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login