Zahrada

Únor na zahradě: Ideální čas na předpěstování zeleniny s dlouhou vegetační dobou

Od   | 

Přestože zahrada stále ještě spí, vášniví zahrádkáři by měli zpozornit. Únor přináší postupně se prodlužující dny a tmy začíná ubývat. Nastala vhodná doba pro předpěstování oblíbených okrasných rostlin a zeleniny. Se správnou péčí můžete úspěšně předpěstovat semena zeleniny v teple domova, což vám poskytne náskok před vegetačním obdobím a bohatou úrodu v létě. S našimi tipy to zvládne naprosto každý.

Pro výsadbu zvolte výsevný substrát nebo jiffy. Zdroj: Pixabay

Zahradnictví může být drahým koníčkem, pokud si všechny rostliny koupíte již předpěstované v květináčích. Naštěstí lze většinu bylinek, zeleniny a okrasných rostlin nechat klíčit ze semen, což nabízí mnohem levnější způsob, jak osázet svou zahradu. Každý druh rostliny má vlastní specifické potřeby pro předpěstování v interiéru. Ovšem obecný postup pro pěstování sazenic, které poté přesadíte do venkovní zahrady, je stejný.

Bylinky vypěstované ze semene můžete na jaře pěstovat na balkonu, terase, ale i v záhonu. Zdroj: Pixabay

Únorový výsev

Únor je vhodným měsícem pro předpěstování sazeniček rostlin s dlouhou vegetační dobou. Jedná se zejména o odrůdy celeru, kapusty, kedlubny, květáku, lilku, rajčat, paprik, pórku, ředkve, salátu a hlávkového zelí. Sazeničkám letniček a zeleniny ve výsevních nádobách rychle dojde místo. Jakmile se nad klíčními lístky objeví první pravé listy, měli byste semenáčky opatrně přesadit neboli přepikýrovat. Půdu nejprve navlhčete, semenáčky se pak z půdy lépe vyjímají.

Pokud vám zbyla semena z minulé sezóny, nejprve zjistěte jejich stáří prostřednictvím testu klíčivosti. Pár semen umístěte do vlhké papírové utěrky tak, aby se semínka důkladně zabalila. Utěrku vložte do uzavíratelného plastového sáčku pro udržení vlhkosti. Za pár dní zkontrolujte známky rašení. Jakmile uplyne dostatek času, aby čerstvá semena stejného typu vyklíčila, poznamenejte si počet vyklíčených semen z vašeho celkového vzorku. To vám poskytne rozumné posouzení pravděpodobného procenta klíčení pro celou šarži a můžete podle toho plánovat.

Stáří semen je zásadní pro jejich klíčivost. Zdroj: Pixabay

Držte se doporučení

Tištěné pokyny na zadní straně obalu se semeny vám poskytnou mnoho podstatných informací o tom, jak (a zda) byste měli začít s předpěstováním semen uvnitř. Tyto prvky patří mezi nejdůležitější informace, na které je třeba brát zřetel.

Etiketa dané odrůdy vám zcela jasně řekne, zda se semena mohou být předpěstována uvnitř. U některých druhů, například rajčata, je nezbytné začít s klíčením v teple domova. Naopak u rychle rostoucích druhů rostlin je lepší předpěstování vynechat a rovnou je vysadit ve správnou dobu ven na zahradu. Z pokynů lze dále vyčíst doporučené měsíce pro výsev a přesazení, hloubku výsevu, obvyklou dobu klíčení, požadavky na teplo a světlo při předpěstování a obvyklé vegetační období rostliny.

U substrátu se šetřit nevyplatí. Zdroj: Pixabay

Půda je základem úspěchu

Většině semenům, zejména těm, která jsou malá, se lépe daří v substrátu vhodném pro výsev a množení. Výsevní substrát je speciální forma půdy, která je obzvláště porézní a jemnozrnná. Obsahuje zpravidla jemnou směs rašeliny a písku s nízkým množstvím živin, čímž zajišťuje rovnoměrné klíčení semen. Ve složení se vyskytuje pouze stopové množství organického materiálu, které se nachází ve standardní půdě. Je to proto, že semena nepotřebují ke klíčení živiny poskytované organickým materiálem.

Jako vhodný substrát lze zvolit směs rašeliny a písku. Zdroj: Pixabay

Pro mnoho rostlin je substrát pro výsev nejlepší volbou, protože organický materiál ve standardní půdní směsi může vést k plísním a chorobám. Vyhněte se vysévání semen také v půdě, kterou jste si odebrali ze zahrady. Nejen, že může výrazně zhutnit, ale venkovní půda často obsahuje semena plevelů a patogeny chorob, které narušují klíčení semen.

Výsev můžete realizovat i do tablet ze stlačené rašeliny, kokosových nebo čedičových vláken. Takzvané jiffy jsou stále více oblíbené i mezi malými zahrádkáři. Jiffy stačí pouze umístit do připravené nádoby, v níž po celou dobu budou. Jakmile vlivem přidané vody nabobtnají, můžete do nich nasít osivo. Tyto tablety přináší mnoho výhod – kratší doba nutná k zakořenění rostlin, při přesazování již vzrostlých semenáčků nedochází k poškození kořenů, dobrá klíčivost. Jiffy se později i se semenáčky vysazují rovnou do záhonu nebo květináče. Jedná se o velmi vhodnou pomůcku určenou nejen k předpěstování, ale také k zakořenění řízkovaných částí rostlin.

Jiffy usnadní předpěstování. Zdroj: Canstockphoto

Nezapomeňte si vést podrobné záznamy

Věřte, že za měsíc nebudete schopni rozeznat rozdíl mezi třemi různými odrůdami rajčat, které jste si vyseli. Předejděte těmto potížím do budoucna a své sadbovače, popřípadě květináče, si řádně oštítkujte. Zaznamenejte si vždy název a odrůdu rostliny včetně data zasetí. Díky tomu bude proces výsadby mnohem přehlednější a také vám to pomůže sledovat, jak rostou, abyste věděli, kdy budou připraveny k přesazení.

Při označování rostlin můžete být i kreativní. Zdroj: Pexels

Zdroj: Semena, Přírodní zahrady, Pěstuj zeleninu

Fotogalerie:

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login