Koupelny

Umyvadlo je klenot koupelny. Vyberte to správné

Od   | 

Výběr umyvadla se zdá jako banální věc, nicméně je to celkem velký oříšek. Víte, co vše je nutné promyslet, než zvolíte to správné umyvadlo do své oázy relaxace a odpočinku? Připravili jsme pro vás několik tipů, jak se mezi umyvadly zorientovat a na co je třeba dbát.

Koupelna je základem bydlení a její hlavní šperk by mělo být právě umyvadlo, které nám poskytne každodenní očistu. Umyvadlo musí zapadnout do celkového stylu koupelny, musí mít správný rozměr i provedení. Jaké tedy zvolit?

V současnosti jsou velmi trendy umyvadlové misky. Zdroj: Ideal Standard

Přizpůsobte se koupelně

Umyvadlo bývá zkrátka součástí celé koupelny nebo toalety, a proto je nutné, aby ladilo s ostatním vybavením a stylem. Zároveň však musí splňovat veškeré nároky a zapadnout do prostoru celé místnosti. Designéři se shodují, že právě umyvadlo s vanou a sprchovým koutem je, co se týče vzhledu, nejdůležitějším předmětem koupelny. Drobnosti, jako je nábytek a komody, většinou přehlížíme, nicméně to, jak máme řešené umyvadlo nebo sprchovací část nikoliv. Soustřeďte se tedy nejen na velikost, ale i na tvar, způsob provedení a barvu.

Umyvadlo je součástí koupelny a proto sem musí zapadnout i stylem. Zdroj: Keraservis

Správné umístění

Zařizujete-li úplně novou koupelnu, je nutné dobře naplánovat, co vše v koupelně bude a jak ji chcete mít uspořádanou. Pokud však umyvadlo plánujete umístit do již zařízené koupelny, je váš výběr o něco omezenější. Přesto je důležité držet se doporučených rozměrů. Před umyvadlem by v každém případě mělo být alespoň 75 – 80 cm volného prostoru. Je to totiž ideální vzdálenost, která zajišťuje pohodlné mytí rukou nebo česání před zrcadlem. Pokud nemáte umyvadlo v rohu, pak by po každé straně umyvadla mělo zůstat cca 10 – 15 cm. Velmi důležitá je také výška, která je sice individuální, ale běžně bývá okolo 80 – 90 cm. Při výběru se neostýchejte před umyvadlo stoupnout  a vyzkoušet si, zda se vám v něm budou ruce mýt pohodlně. Doma byste mohli později litovat.

Je-li umyvadlo umístěno na desce, pak dbejte na kvalitní provedení spoje. Zdroj: Technistone

Typy umyvadel

Jednotlivé typy umyvadel vám dodají přehled, který byste při výběru měli mít. 

Klasika v podobě závěsných umyvadel

Klasická závěsná umyvadla se těší asi největší oblibě a hlavně patří mezi nejprodávanější typy. Hodí se jak do malých, ale i do velkých koupelen. Zavěšují se na zeď a sifon lze schovat za sloup. Na trhu jsou oblíbené díky příznivé ceně, ale i širokému výběru tvarů a provedení.

Samostatná nástěnná umyvadla jsou nabízena v nejrůznějších šířích. Zdroj: Grohe

Dopřejte si k umyvadlu bezdotykovou baterii

Nábytková umyvadla

Nábytková umyvadla jsou součástí koupelnových skříněk a komod. Jsou určena k tomu, aby mohla být posazena přímo do nábytku. Liší se především svým tvarem.

Umyvadlo můžete zakoupit zároveň s umyvadlovou skříňkou. Zdroj: Grohe

Umyvadla na desku

Mezi největší hity posledních let patří právě umyvadla na desku. Dokáží totiž podtrhnou šmrnc koupelny a utváří stylový prostor. Umyvadlo se umísťuje přímo na odkládací prostor skříňky, a proto je potřeba mít desku natolik prostornou, aby se na ni vměstnaly i jiné předměty a kosmetika. Na výběr jsou keramická, skleněná i ocelová smaltovaná umyvadla od základních tvarů až po designové kousky. Umyvadla na desku se ještě dají rozdělit na bezotvorová, jednootvorová, s přepadem i bez přepadu. 

Bezotvorová se hodí především k nástěnné baterii, kdežto k jednootvorovým se montují stojánkové baterie. Umyvadla s přepadem jsou jakousi pojistkou proti vytopení, a pokud tedy někdo zapomene zavřít kohoutek, voda z umyvadla jednoduše nepřeteče. Naopak umyvadlo bez přepadu je sice na první pohled hezčí, ale nemá pojistku proti přepadu.

Ocelová smaltovaná umyvadla jsou nyní velmi žádaná. Nabízena jsou i jako misky na desku. Zdroj: Kaldewei

Zápustná umyvadla

Zápustná umyvadla se nejvíce hodí do větších koupelen, protože právě tady opravdu vyniknou. Spolu s klasickými závěsnými umyvadly patří již dlouhodobě mezi nejprodávanější kousky. Na výběr jsou široké škály barev i tvarů a je jen čistě na vás, které zvolíte. Zároveň patří mezi nejpraktičtější umyvadla z pohledu úklidu, jelikož se jedná o rovné linie, které se jednoduše uklízí.

Chcete-li zapuštěné umyvadlo, dbejte na kvalitní spoj mezi deskou a okrajem umyvadla. Vhodné jsou typy s lehkým přesahem přes okraj. Zdroj: Grohe

Polozápustná umyvadla

Polozápustná umyvadla se budou vyjímat v designově propracované koupelně, která skýtá spoustu originálních řešení a vychytávek. 

Polozápustná umyvadla jsou designovým doplňkem. Zdroj: Isvea

Umývátka nepodceňujte

Umývátka uvítáme především v malých a stísněných prostorech. Skvělé jsou například na samostatných toaletách nebo v panelákových místnostech, které nedisponují dostatečným prostorem. 

Umývátko může mít i odkládací plochu. Zdroj: Alape

Materiál umyvadel

Důležitý je také materiál umyvadla. Mezi nejprodávanější patří umyvadla z keramiky, ale na výběr jsou také skleněná, z litého mramoru a velký boom právě zažívají umyvadla ze smaltované oceli. Jejich velkou předností je takřka nulová nerozbitnost, což v momentě, kdy vám spadne například parfém na kraj keramického nebo skleněného umyvadla bezpochyby oceníte. 

Umyvadlové misky z tenkostěnné keramiky působí velmi elegantně. Zdroj: Duravit

Tvar umyvadel

Tvar umyvadla je důležité vybírat s ohledem na styl koupelny, ale také s tím, co přesně se líbí vám. Na trhu existuje nepřeberné množství tvarů umyvadel, ale mezi nejoblíbenější patří stále půlkruh, a to především z pohledu údržby. Zvolit můžete ale i hranaté umyvadlo nebo umyvadlo ve tvaru elipsy či oblázku. Do opravdu malých prostorů raději zvolte rohové umyvadlo, které ušetří maximum místa.

Vybírejte umyvadlo s dostatečně velkou odkládací plochou. Zdroj: Geberit

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login