Kuchyně

Umístění varného a mycího centra: Vedle, nebo proti sobě?

Od   | 

Při plánování kuchyně vyvstává otázka jak umístit varnou desku a dřez. Vedle, nebo naproti sobě? Obě řešení jsou samozřejmě možná a záleží nejen na dispozici, ale i velikosti místnosti a návycích kuchařky. 

Umístění varného a mycího centra je oříšek. Zdroj: Decoland

Magický kuchyňský trojúhelník, který představuje mycí, varnou a pracovní zónu by dohromady neměl přesáhnout 6 metrů. 

Nejprve rozměry

Jestliže je kuchyně koncipována do jedné řady pak pamatujte, že by mezi varnou deskou a dřezem mělo zůstat alespoň 90 cm volného místa. Pokud je však mycí a varné centrum umístěno naproti sobě, ponechejte mezi nimi šířku alespoň 120 cm. 

Stěnu za dřezem i varným centrem můžete opatřit betonovou stěrkou, která ji dokonale ochrání. Zdroj: Němec

Kuchyně v jedné rovině

Kuchyně v jedné linii má řadu výhod. Nejenže se nachodíte minimálně, ale zároveň máte po ruce vše, co potřebujete. Výhoda je i podávání si věcí mezi varným a mycím centrem, kdy nemusíte nic přenášet přes podlahu a nehrozí případné zašpinění. Mezi takto situovaným varným a mycím centrem by měl zůstat volný prostor alespoň 90 cm. Také ponechte alespoň 30 cm volného místa mezi stěnou dřezem nebo varnou deskou. To proto, abyste mohli pohodlně manipulovat s velkými hrnci nebo pánvemi.

Kuchyně v jedné rovině představuje nejpraktičtější řešení. Zdroj: Hansgrohe

Minimální prostor, který potřebujete pro uspořádání varné desky se dřezem v jedné linii. Zdroj: Zdroj: Kapitoly o bydlení

Varné a mycí centrum naproti sobě

Někteří však upřednostňují (anebo to lépe vychází v dispozici) umístění varného a mycího centra naproti sobě. Zde počítejte s tím, že při přenášení surovin a pokrmů můžete snadněji zašpinit podlahu. Je praktické, aby varné centrum bylo umístěno rovnou naproti mycímu centru, abyste nemuseli vše přenášet příliš daleko. Jestliže je dřez umístěn na ostrůvku, pak je potřeba dbát i na přívod vody, která bývá vedena většinou v podlaze. Pokud ostrůvek stojí jednou stranou u stěny, může být přívod vody veden ve zdi. 

Zdroj: Franke

Prostor, který potřebujete při uspořádání varné desky proti dřezu. Zdroj: Zdroj: Kapitoly o bydlení

Mycí centrum v rohu a varná deska vedle

Jestliže je kuchyně koncipována do tvaru písmene „L“, pak je sice možné umístit dřez do nevyužitého rohu, ale výhodnější řešení je ho posunout o něco dále, aby byl „přes roh“ (tak jak je na obrázku). V případě, že je kuchyně ve tvaru písmene U, můžete dřez (nebo varnou desku) umístit do čelní strany a do zbývajícího ramene druhé zařízení. Získáte tak podobné uspořádání. U všech variant nezapomínejte ponechat minimálně 90 cm volného prostoru.

Také výměnou úchytek proměníte celou místnost. Zdroj: Blum

Toto řešení je výhodné v menším prostoru, to proto, že zbývá pracovní místo vlevo i vpravo od dřezu. Zdroj: Kapitoly o bydlení

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login