Kuchyně

Správným umístěním kuchyně pohledem feng shui získáte dobře nastartovanou vnitřní energii.

Od   | 

„Máš-li dvě mince, kup za jednu chléb a za druhou květinu. Ta první ti dá život a ta druhá jeho smysl,“ říká čínské přísloví. A Číňané také tvrdí, že místo, kde připravujeme a jíme pokrmy, symbolizuje náš vnitřní oheň — motor těla i duše. Stojí tedy za to se nad umístěním i uspořádáním kuchyně zamyslet i z pohledu učení, které je staré několik tisíc let.

Na východě nebo jihovýchodě je energie podporující růst a činnost. Soustřeďte kuchyni sem.

Na východě nebo jihovýchodě je energie podporující růst a činnost. Soustřeďte kuchyni sem.

Nejlepším umístěním kuchyně, vzhledem ke středu domu, je východ nebo jihovýchod. Je tu totiž jasná energie podporující růst a činnost. Mimoto těmto světovým stranám patří prvek dřeva, které je slučitelné s prvkem ohně (varné centrum) i vody (mycí centrum). Ostatní světové strany se bohužel doporučují méně. Sever je příliš klidný na přípravu zdravých pokrmů, měla by se doplnit energie kovu (hrnce, pánve, bílá, stříbrná barva). Podobně chladný severovýchod nepodporuje vaření vyvážených jídel. Tady stabilizujete čchi menším porcelánovým nádobím s mořskou solí. To můžeme zopakovat i v kuchyni umístěné na jihozápad. Na jihu, který je příliš ohnivý, pak hrozí časté připálení. Je-li kuchyň v této zóně, pak by v ní neměla chybět energie země v podobě keramického nádobí, váz, apod. To je vhodné i na západě a severozápadě.

Jídelní stůl umístěně mimo hlavní proud energie čchi.

Jídelní stůl umístěně mimo hlavní proud energie čchi.

Pohodová atmosféra

Nedílnou součástí většiny kuchyní je také jídelní stůl. Jeho umístění by mělo být v blízkosti linky, avšak ne v komunikační zóně. Tehdy bude čchi hodně živá a u stolu si nikdo neodpočine a nebude se soustředit. Umístíme-li ho do prostoru, kde čchi neproudí, pak osazenstvo bude nezábavné a ospalé. Ideální je umístit ho tak, aby čchi vešla, proplula prostorem a odešla, otvory by tedy neměly být přímo proti sobě. Obecně se také doporučuje oválný nebo kulatý stůl a židlí by mělo být vždy alespoň o jednu víc, pro případného nečekaného strávníka.

Oblé tvary vytvářejí harmonii v prostoru.

Oblé tvary vytvářejí harmonii v prostoru.

Umístění některých spotřebičů

Dřez, myčku nádobí, lednici a mrazák umístěte v západní části kuchyně.

Sporák umístěte u východní nebo jižní stěny.

Za sporák se doporučuje umístit předměty odrážející hořáky. Představují totiž peníze. Jejich odrazem je znásobíte.

Zajistěte, aby nekapala ani netekla voda. Odtékají tak finance z domácnosti.

Foto: Kuchyně Nobilia, DICA, Pendini

You must be logged in to post a comment Login