Nezařazené

Uměli byste řídit rukama? Půjčovny aut s ručním řízením takřka nejsou

Od   | 

Někdy stačí vteřina a vše se změní. Autonehoda, špatný skok či pád může způsobit úraz míchy, a tím často i nepohyblivost minimálně dolních končetin. I vozíčkáři však chtějí být samostatní. Obrovskou měrou jim v tom pomáhají automobily s ručním řízením. Česká asociace paraplegiků – CZEPA je díky podpoře Škoda Auto půjčuje, třeba po dobu, kdy má vozíčkář vlastní auto v přestavbě.

Musí se znovu učit řídit

Vozíčkář po úrazu většinou musí znovu absolvovat autoškolu, aby se naučil specifickému stylu řízení. Na výuku se u nás zaměřuje několik autoškol, která k tomuto účelu mají vlastní upravená vozidla. Každé takové může samozřejmě řídit i  „zdravá“ osoba klasickým způsobem, ruční ovládání jde snadno vypnout. Bývá i možnost absolovovat řidičský kurz ve vlastním vozidle. Je to ale složitější vzhledem k chybějícím pedálům instruktora.

Chybí půjčovny

Služby typu půjčovna aut pro hendikepované stále na českém trhu chybí. Unikátní auto upravené i pro tetraplegiky (ochrnutí od krků dolů včetně rukou a trupového svalstva) Škoda Octavia půjčuje jako jediná v republice Česká asociace paraplegiků – CZEPA. Tetraplegici si totiž často nevěří, vzhledem k tomu, že jim poškození míchy zasáhlo i paže. V půjčeném automobilu tak mohou nabýt sebevědomí a potvrdit si, že řídit dovedou a přestavba vlastního vozu tak dává smysl.

Speciální pás pro handicapované

Vhodná jsou prostorná auta

Auto na ruční přestavbu by mělo být samozřejmě prostorné, aby se do něj vešel vozík, a je lepší, když je převodovka automatická. Auto by také mělo mít velice dobré bezpečnostní parametry. To splňuje třeba právě Škoda Octavia Combi.

 

You must be logged in to post a comment Login