Koupelny

Jak na úložné prostory v malé koupelně

Od   | 

Zatímco zařízení do malé koupelny pořídíme v designově sladěných sériích, s úložnými prostory to je už o něco horší. Zpravidla sice bývají součástí sestavy, ale jsou tak malinkaté, že je potřebujeme ještě rozšířit. A jak na to?

Vnitřní vybavení nábytku je velmi důležité. Série iCon, zdroj: Geberit

Od země až ke stropu

Vyžaduje-li to situace, je ideální do malé koupelny zvolit skříňky, které využijí prostor až ke stropu. Mnozí lidé si myslí, že nábytek mohou umísťovat pouze do své výšky. Opak je však pravdou. Do vysokých skříněk schováte naprosto všechno, a to včetně osušek a ručníků. Do horních pater kam nedosáhnete, umístěte věci, které používáte jen zřídkakdy. Tam, kam dosáhnete, uložte všechno, co používáte často. Nezapomeňte pořídit malou stoličku, která vám v případě, že budete něco potřebovat seshora, skvěle pomůže.

Je-li součástí pračka, volte provedení slim

Kromě klasických skříněk lze takto naložit i s policemi. Jednoduše je namontujte na stěnu až ke stropu a umístěte na ně nejen kosmetiku, ale třeba i drobné dekorace. Pamatujte ovšem na to, že údržba bude náročnější. 

Skříně od země ke stropu ušetří místo a mnohem více se toho do nich vejde. Nezapomeňte na zásuvky s plno-výsuvnými mechanizmy

Zákeřná dvířka

V malých koupelnách často bojujeme s otevíráním skříněk. Díky malým prostorům je neotevřeme úplně, nebo o něco neustále narážíme. Řešením jsou posuvná dvířka, díky kterým se do skříně dostanete jednoduše a navíc ušetříte prostor. Pokud však z nějakého důvodu posuvná dvířka nechcete, skvěle postačí i otevřená skříňka s policemi, do které lze umístit několik dekorativních a praktických boxů. 

Posuvná dvířka v malé koupelně usnadní otevírání skříněk

Nepokládejte nábytek na zem

Vyčnívající skříně v prostoru nebaví nikoho. Nejenže o ně můžeme často a nepříjemně zavadit nohou, ale zároveň vysoká vlhkost v koupelně nábytku úplně nesvědčí. Díky pověšení skříněk na zeď pohodlně vytřeme a navíc předejdeme tvorbě plísní. Pod volný prostor nábytku můžeme umístit předměty, které nechceme, aby byly v koupelně na první pohled viditelné. Může to být například stolička, díky níž se jednoduše dostaneme do vysokých úložných prostorů, uzavřená krabice s úklidovými potřebami aj.

Umístění skříněk do vzduchu je v male koupelně praktické, zdroj: Dřevojas

Závěsný nábytek, nebo alespoň nábytek na vyšších nohách působí v místnosti odlehčenějším dojmem a prostor pod skříňkou místnost opticky zvětší. U závěsných skříněk je důležité dbát i na pevnost a sílu příčky, do které skříň ukotvíme. Například sádrokarton je před kotvením potřeba vyztužit. Zděná, nebo betonová příčka závěsný nábytek bez problému unese.

Vysoká skříňka může mít vnitřní  prostor rozdělen na více částí. Zdroj: Ravak

Nejdůležitější je správné uspořádání a u malé koupelny to platí dvojnásob! ,jak uspořádáme nábytek i ostatní koupelnové zařízení, musí dávat logiku. Prostor v malé koupelně by se měl využívat na maximum, proto je vhodné zvolit do koupelny vyhovující rozměry. Ideální jsou i plastové uzavíratelné boxy, do kterých můžeme umístit všechno, co nepoužíváme každý den a jednoduše je umístit do rohu, pod skříňky, nebo je přímo do nich schovat. 

Uzavíratelné boxy jednoduše schováte do skříní

Do malé koupelny bohatě postačí i skříňka, která je 15 – 20 cm široká. Nejenže ušetří místo, ale navíc do ní dáte opravdu jen to, co potřebujete. Vhodné jsou plnovýsuvné skříňky, které se vysunou celé a vy prakticky uvidíte celý obsah. Skříňka pod umyvadlem by měla být prakticky uspořádána a je jedno, jestli se jedná o zásuvkovou komodu, nebo klasickou skříň například se dvěma regály. Důležité je mít vnitřní prostor rozdělen na kosmetiku, úklidové přípravky nebo použít boxy plné věcí tak, aby se vše nepomíchalo.

V malé koupelně přijdou vhod zaoblené rohy. Zdroj: Ravak

V malé koupelně se do zařízení vyplatí investovat. Například i do umyvadla, které může být součástí skříňky. Nevíte, kam s pračkou? Sežeňte vestavěnou skříňku na pračku, díky které nebude působit vybavení v malé koupelně roztahaně, ale naopak uhlazeně. Pořiďte alespoň jeden mobilní vozík na kolečkách, kam můžete umístit věci, které se jinam nevejdou, a podle potřeby můžete s vozíkem po koupelně manipulovat. 

Bílá malému prostoru sluší. Zdroj: Duravit

Opravdu všechno potřebujeme?

Kosmetika, na kterou se jen práší a kterou ani nikdy nepoužijeme? Ruku na srdce, kolik z vás má doma takové poklady? Pryč s tím! V malé koupelně tyto nepotřebně věci nemají co dělat. Skladujte zde opravdu jen to, co používáte a bez čeho se neobjedete. 

Do koupelny patří ty věci, které opravdu používáte! Se vším ostatním okamžitě pryč!

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login