Rady a tipy

Úklid nemusí být pruda

Od   | 

Mám k úklidu neutrální vztah. Nadšení pro sterilní domácnost ponechám k rozboru psychologům, ale nesdílím ani druhý extrém, tedy, že úklid je něco, co mi zkazí náladu na celý den. Vidím se spíš v názoru zahraniční herečky, jejíž jméno už si nepamatuji, která řekla: Nesnáším uklízení, ale miluji pocit, že jsem si uklidila.

Robotický vysavač Roomba 886 vhodný pro úklid tvrdých podlah i koberců. Třístupňový čisticí systém AeroForce, akustická a optická detekce nečistot ad. Cena 18 989 Kč.

Robotický vysavač je užitečným pomocníkem

Takže nemáte-li svou Ukrajinku (Ukrajinky prominou), ale jste naopak spokojenou majitelkou dětí, zvířat, či obojího, jste také nejspíš vlastnicí nepříliš uklizeného interiéru a malého množství času. Kdysi mě v redakci rozesmála bezdětná kolegyně, která radila, že než se pustím do úklidu, měla bych si sednout, namalovat plán bytu a úklid naplánovat. Já si na rozdíl od ní myslím, že většina z nás ví, kde ho tlačí bota, nicméně určitá pravidla je dobré dodržovat. Postupujte odshora dolů, od nejméně zatěžovaných částí k těm více užívaným nebo k těm, kde ještě budete dělat nepořádek – tedy od ložnice ke kuchyni, od horních poliček skříně k těm nižším.

Nezapomeňte na správné vnitřní uspořádání zásuvek a skříní. Usnadní vám to úklid

Začněte od oken

Záclony a závěsy patří k největším lapačům prachu, proto úklid místnosti zahajte jejich sundáním, vypráním a umytím oken. Mytí oken, zrcadel, ale třeba i koupelnových zástěn už nemusí být námaha. Stačí, když si pořídíte vysavač Windomatic Power Boost od Viledy, který vysaje vodu z okenních tabulí a nenadělá šmouhy. Když už budete mít sundané záclony a závěsy, zkontrolujte kliky a panty a případně je promažte olejem bez abraziv. Okenní rámy očistěte od prachu a jiných nečistot. Záclony i závěsy vyperte na šetrném programu s teplotou maximálně 30 °C a ještě mokré je pověste. Závěsy je dobré před pověšením přežehlit.

Skvělým pomocníkem při mytí oken je vysavač Windomatic Power Boost

Přizvěte děti

Úklid dětského pokoje je boj s větrnými mlýny. Můžete jej ovšem proměnit v příjemně strávený společný čas, pokud nebudete spěchat a s dětmi v klidu proberete proč a co už podle vás nepotřebují a je čas se toho zbavit. Nerozhodujte o dětech bez nich, samozřejmě s ohledem na věk. Můžete společně vymyslet, kam hračku, s níž si už nehrají, nebo oblečení, z něhož vyrostly, odnesete. Nicméně, vytřiďte vše důkladně a nechte jen to, co děti užijí a potřebují. Vytříděné věci buď vyhoďte do velkokapacitních kontejnerů, které většina obcí právě na podzim a na jaře nechává přistavit, nebo je odneste na charitu, i takové kontejnery už leckdy v obcích jsou. Dražší a nezničené hračky i oblečení lze prodat známým, přes internetové bazary, second handy či bleší trhy. Společné uklízení má ještě jeden bonus, děti pak pořádek neberou automaticky a víc si ho váží.

Výška úložného nábytku by měla být pro děti předškolního věku do 150 cm.

Výška úložného nábytku by měla být pro děti předškolního věku do 150 cm. Ke snadné orientaci v zásuvkách a přihrádkách pomohou různé barvy nebo obrázky

Třiďte nemilosrdně

Stejně nemilosrdně ovšem proberte i své skříně, knihovnu a sekretář. Říká se, že co jste rok nepostrádali, nepotřebujete. Tím je dobré se řídit. Nemusíte věci hned vyhazovat, třeba by je někdo ještě unosil či upotřebil. Nabídněte ještě dobré věci kamarádům, do antikvariátů nebo prostřednictvím bazaru. Co nerozdáte, nebo neprodáte, vyhoďte.

Při plánování vnitřního vybavení skříně vycházejte ze standardních rozměrů oblečení.

Možná vás ani nenapadne, kolik místa zaberou jednotlivé věci

Nejhorší nakonec

Alespoň pro mě je nejhorší kuchyň a špajz, nicméně čas, který potravinám věnujete, se určitě vyplatí. Zkontrolujte, jestli ve špajzu nemáte náhodou potraviny po záruce. Regály vytřete a potraviny zpět uložte tak, abyste o nich měli přehled. To vám ušetří nejen čas, ale i peníze, nebudete pak kupovat nahodile, protože vlastně nevíte, co doma ve špajzu máte. O podlahu se postará multifunkční smeták Vileda Quick & Clean, jenž je vhodný na všechny druhy tvrdých podlah a který si snadno a rychle poradí s prachem, vlasy i s větší špínou.

Úklid zrychlí multifunkční smeták Vileda Quick & Clean, který se i snadno ovládá dětem

Na spotřebiče v rukavicích

Alespoň jednou ročně byste měli důkladně vyčistit pračku, sušičku, sporák, myčku, chladničku, mikrovlnku či rychlovarnou konvici. Spíš, než agresivní chemické prostředky využijte páru a jemné hadříky. A nezapomeňte na speciální přípravky, které výrobci sami doporučují ke svým spotřebičům. S jejich používáním totiž zaručeně budou dlouho fungovat.

Úklid zrychlí jemné hadříky bez agresivních chemických prostředků. Ideálním řešením je například mikrohadřík Actifibre, který kombinuje absorpční vlastnosti houby a čistící účinky mikrovlákna. Se špínou si navíc poradí i bez chemických čistících prostředků, stačí jej navlhčit ve vodě.


You must be logged in to post a comment Login