Doplňky do bytu

Udržitelnost je trendy: Zamilujte si len

Od   | 

Udržitelnost materiálů hraje prim napříč textilním průmyslem. Na výsluní oblíbenosti se aktuálně dostává len, který patří mezi nejstarší a nejvyužívanější materiály v historii. Aktuálně vévodí módním kolekcím, ale také bytovým textiliím. Proč by neměl chybět ani ve vaší výbavě?

Lněné vlákno je ekologický přírodní materiál, který je charakteristický svými antialergickými a antibakteriálními vlastnostmi, a proto je vhodný pro alergiky a lidi s citlivou pokožkou. Jde o extrémně pevnou tkaninu, len se považuje za nejpevnější přírodní vlákno, které je napříč tomu jemné, vzdušné, lehké a tvárné. Časem se používáním a praním jeho vlastnosti dokonce vylepšují. Poskytuje pokožce přirozenou ochranu a umožňuje jí dýchat. Zároveň skvěle odvádí vlhkost, v létě chladí a v zimě příjemně hřeje. Lněná látka dokáže absorbovat vlhkost až do 20 % své vlastní hmotnosti.

Len poskytuje pokožce přirozenou ochranu, umožňuje tělu přirozeně dýchat a zároveň spolehlivě absorbuje pot. Zdroj: Matějovský a.s.

Elegantní udržitelnost

Len je přírodní materiál, působí sofistikovaně a přirozeně, a navíc je šetrný k životnímu prostředí. Zkrátka je ideální volbou pro všechny, kteří preferují zdravý životní styl nejen ve stravování, ale také v bydlení či oblékání. Díky svým vlastnostem se len s oblibou využívá pro výrobu oblečení, které je skvělým společníkem při letních vedrech.

V porovnání s umělými vlákny je lněné oblečení šetrné k životnímu prostředí, protože jeho výroba vyžaduje méně chemikálií a vody. Zdroj: Canva

Len v domácnosti

Lněné tkaniny se používají i na výrobu bytového textilu a doplňků, které interiéru vdechnou přirozený vzhled a útulnou atmosféru. V kuchyni vám skvěle poslouží například lněné utěrky, prostírání, ubrusy či sáčky na potraviny či povlečení. Takové lněné sáčky na chleba používaly už naše babičky a prababičky. Jelikož lněný materiál potlačuje růst bakterií, plísní a hub, chléb zůstává déle čerstvý a bez plísní.

Mohlo by vás zajímat: Tencelové povlečení Eucalypta! Udržitelnost, která má styl

Kromě své jednoduchosti a přírodní podstaty je lněná kolekce přirozeně odolná vůči škůdcům a má jedinečné antibakteriální vlastnosti. Zdroj: Canva

Jak se spí ve lněných peřinách?

Odolný a na omak velice příjemný len můžete využít i v ložnici. „Lněná přikrývka je lehká, měkká a úžasně poddajná. Vysoký podíl přírodního vlákna zabezpečuje optimální termoregulaci, proto je i napříč nízké hmotnosti vhodná na celoroční používání. Spolu s lněným polštářem se vyznačují vysokou životností. Jedná se o eko-friendly materiál, proto je samozřejmostí také šetrné balení v látkové tašce z přírodního materiálu,“ popisuje novinku Martina Matějovská, ředitelka společnosti Matějovský, tradiční české značky povlečení a bytového textilu.

Mezi charakteristické vlastnosti lnu patří jeho jemný rustikální vzhled a příjemná decentní struktura, ale také to, že se mačká. Len se vám bude lépe žehlit, když je látka ještě mírně vlhká. Mnozí však milují i tuto jeho typickou mačkavost, která má své jedinečné rustikální kouzlo.

V jakých lůžkovinách se nejlépe spí Vám?

Lněné vlákno je odolné vůči opotřebení. Zdroj: Canva

Fotogalerie:

 

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login