Zahrada

Jak udržet fíkusy zdravé po celé zimní období? Letos jim listy neopadají

Od   | 

Stejně jako mnoho běžných druhů pokojových rostlin je fíkus teplomilnou rostlinou, které se daří během jarního a letního vegetačního období. Tento druh je původem z tropických a subtropických oblastí, takže zatímco váš fíkus může čas od času zvládnout trochu chladného vzduchu, nemůže odolat skutečnému zimnímu počasí. Konečným cílem při zazimování fíkusů není jejich růst, ale spíše přežití. Se správnou péčí během chladného počasí můžete minimalizovat opadávání listů a pomoci rostlině zažít zdravou dormanci po celou sezónu.

Fíkus má pozitivní účinek na lidskou psychiku. Pomáhá s podrážděnou náladou. Zdroj: Pixabay

Začněte se zdravým fíkusem

Tento tip se může zdát samozřejmý, ale je to důležitý faktor, který byste neměli přehlížet. Pokud je váš fíkus na začátku zimy nezdravý, je pravděpodobnější, že mimo sezónu zaznamená velký opad listů a další běžné problémy s pěstováním.

Věděli jste, že fíkus může dosahovat výšky až 2 metry? Zdroj: Pexels

Vzhledem k tomu, že tento druh je náchylný k hnilobě kořenů, jsou pro jeho zdraví nezbytné správné podmínky zavlažování. Zasaďte svůj fíkus do květináče s bohatou půdou a spoustou drenážních otvorů. Udržujte rovnoměrnou vlhkost půdy, ale dávejte pozor, abyste ji nepřemokřili. Pokud je půda na dotek promočená, je čas zálivku omezit. Této rostlině prospěje i měsíční hnojení během jara a léta, ale během podzimu a zimy postačí každý druhý měsíc.

Stolní, nebo pracovní lampu?

 

Pokud váš fíkus žije během vegetačního období venku, je také důležité zkontrolovat jeho listy a květináč, zda neobsahuje škůdce nebo choroby, než jej přenesete na zimu dovnitř. Hledejte příznaky onemocnění, jako jsou vybledlé listy, červené či hnědé skvrny nebo plísně, a ošetřete napadení.

Plazivý fíkus výborně kopíruje každý tvar, stejně i břečťan, proto se s tvarem opory nebojte experimentovat. Zdroj: Pexels

Zabraňte opadávání listů

Opadání listů je běžné během zimních měsíců. Nereagujte přehnaně: Je normální, že vaše rostlina ztratí některé listy, když teplota klesne a vzduch vyschne. Je to přirozený způsob, jak vaše rostlina šetří svou energii.

Spíše, než reagovat na opad listů častějším zavlažováním, je ve skutečnosti výhodnější zalévat fíkus v zimě méně. Co tato rostlina opravdu potřebuje, je větší vlhkost. Fíkus pochází z tropických oblastí s odlišnými ročními obdobími – místo horkého a studeného se mění mezi deštivé a suché. Zatímco v tropech v zimě prší méně, vlhkost je stálým faktorem po celý rok. Udržujte pro vaši rostlinu vlhké podmínky pomocí zvlhčovače, odpařováním vody z misky nebo jednoduše mlžením rostliny každý druhý den. To pomůže udržet váš fikus zdravý a minimalizovat padání listů.

Fíkus vyžaduje vysokou vlhkost i během zimy. Zdroj: Pixabay

Vyberte si správné vnitřní umístění

Dostatek světla je jedním z nejdůležitějších faktorů péče o fíkus během zimy. Při výběru místa v domácnosti pro přezimování tohoto druhu hledejte místo, které má dostatek slunce. Nasyťte svou rostlinu co nejvíce světla. Fíkusy rostou na slunci ve svých původních stanovištích, což znamená, že preferují alespoň šest hodin rozptýleného slunečního světla každý den.

Nezapomeňte otírat listy. Zdroj: Canstockphoto

Každý týden otočte fikus o čtvrtinu, aby různé části rostliny směřovaly k oknu. Pokud je v interiéru těžké najít přirozené světlo, můžete nad svůj fíkus umístit speciální žárovku pro pěstování rostlin. Nezapomeňte na noc světlo zhasnout, abyste simulovali cyklus noci a dne.

Kam pro obklady a dalžby?

 

Nevystavujte svůj fíkus průvanu. To zahrnuje studený průvan z oken a dveří spolu s horkým a suchým vzduchem z ventilačních otvorů topení. Tyto extrémní teplotní výkyvy mohou vaši rostlinu oslabit a poškodit. Zejména suchý vzduch může způsobit, že listy fíkusů uschnou a spadnou.

Nevystavujte fíkus přímému slunci ani v zimním období. Zdroj: Pexels

Zdroj: Zahradnická kuchařka, Flora Květiny, Pokojovky

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login