Inspirace

Udělejte si z balkonu druhý obývák: Zařiďte si v létě pohodlí pod širým nebem

Od   | 

Ceny bytů s balkónem nebo terasou jsou výrazně vyšší oproti těm bez nich. I přesto je po nich hlad a není divu. Když máte možnost po práci sednout ven a dát si tu večeři nebo jen sklenku vína, odpočinete si mnohem lépe, než být zavřeni mezi čtyřmi stěnami. Trendy je zařídit si tento, byť menší prostor, takřka jako obývák Co by tu nemělo chybět?

Balkon může být oázou klidu i v centru města. Zdroj: Canstockphoto

Zaměřte se na nábytek

Balkon bychom měli vybavit takovým nábytkem, který nebude robustní a nebude překážet. Jestliže se jedná o malý prostor, dejte přednost skládacímu nábytku, který kdykoliv složíte a zase rozložíte. Vejít by se měl stolek alespoň o velikosti minimálně 60 x 60 cm a dvě židle. Jestliže na balkoně zůstane volné místo, zaplňte ho úložnou komodou. Bude se hodit na ukládání venkovních textilií a zároveň poslouží pro sezení, když bude třeba. Popřemýšlejte také nad tím, jestli budete na zimu nábytek schovávat, nebo necháte vystavený mrazům. Podle toho volte odolnost materiálu, ze kterého je vyrobený. Výrazněji řešit (i když je samozřejmě lepší ho i tak schovat pod plachtu) nemusíte hliník, plast nebo některé exotické dřeviny.

I na malý balkon se vejde nábytek. Zdroj: Canstockphoto

Nezapomínejte na soukromí

Ruku na srdce, komu by bylo příjemné, aby na balkoně bylo vidět i to, co máte právě na talíři? Ať už je váš balkon velký, nebo malý, nezapomeňte si dopřát soukromí a bez nechtěných diváků na balkoně obědvejte, nebo se opalujte. Vybavte ho například látkovou zástěnou, kterou můžete umístit po stranách balkonu. Na trhu existuje roleta, lehký voál, který zavěsíte jako závěs. Vhodné jsou i proutěné rohože.

Vybírejte textilie, kterým nevadí deštík. Nebudete je muset stále uklízet. Trendy jsou například venkovní koberce.

Skvělou alternativou jsou také dřevěné zástěny z jednotlivých latěk, které by měly na sebe navazovat zhruba po 10 centimetrech. Díky tomu na balkon bude proudit dostatek světla, ale zároveň nebude žhnout silné slunce. Zelenou oázu vytvoříte například i zástěnou z rákosí, která však na balkon musí dobře sedět. Soustřeďte se proto na přesný rozměr. Nejběžnější bývá cca 80 x 250 cm.

Zástěna z bambusu může být další skvělou variantou pro docílení soukromí. Zdroj: Canstockphoto

Ať se balkon zazelená

I na ten nejmenší balkon patří zeleň a barevné květy. Jedině tak z něj vytvoříme tu pravou oázu klidu, kde budeme chtít trávit čas obklopeni květy a kde se zkrátka budeme cítit jako v rozkvetlé zahradě.

Mezi letničky přisaďte bylinku – například mátu nebo bazalku. Krásně prostor provoní.

Pokud nemáte příliš místa nazbyt, vyzkoušejte zavěšené květináče nebo truhlíky na zábradlí. Na balkoně se skvěle daří sukulentům, letničkám nebo bylinkám, kterými dochutíte každý pokrm.

Letničky v truhlíku probarví a prozáří balkon. Nezapomeňte mezi ně nasadit i bylinky. Zdroj: Canstockphoto

Hodně udělají doplňky a osvětlení

Útulnou atmosféru stejně jako v interiéru podtrhnou vkusné doplňky. Na balkoně oceníte pohodlné polštáře nebo během chladnějších večerů deky a přehozy . Na prostornější balkon můžete zavěsit i boho houpačku, která potřebuje dostatek místa. Nesmí chybět nejrůznější lucerny a svíčky, které navodí tu pravou romantiku. Přidejte i vázu s čerstvě řezanými květinami a uvidíte, jak balkon dostane rázem nový rozměr. Za zmínku stojí i výběr vhodného osvětlení. To zároveň poslouží jako vkusná a originální dekorace. Atmosféru skvěle vytvoří solární osvětlení. Pokud chcete více světla, pak lamp pozorně sledujte hodnotu IP. Ta by měla být jak u zastřešených, tak u nezastřešených prostor minimálně 44. Stylově vypadají nástěnná, či bodová světla, dekorativní lampy, nebo světelné řetězy v podobě roztomilých koulí. 

Nezapomínejte na doplňky a dekorace, díky kterým se na balkoně budete cítit příjemně.
Zdroj: Westwing

Fotogalerie:

 

Zvažujete AKU zahradní stroje? Poradíme, jak je vybrat


You must be logged in to post a comment Login