Inspirace

Udělejte z balkonu oázu klidu a pohody. Stačí pár jednoduchých změn

Od   | 

Balkon by neměl být místem, kam odkládáte nepotřebné věci. Vytvořte si na něm oázu klidu a pohody, zvlášť, pokud nemáte zahradu. Někdy stačí jen málo – několik praktických a krásných vychytávek.

Výhled z útulného balkonu patří k nejkrásnějším

Každý touží po místu, kde si chce po náročném pracovním dni odpočinout, posedět na čerstvém vzduchu a dát si šálek kávy. Maličký ráj si klidně můžete vybudovat i na ne příliš velkém balkonu.

Nepořádek na balkon nepatří

Mnoho balkonů připomíná tak trochu skladiště. Mezi hromadou věcí se ale nikdo příjemně cítit nebude. Proto vyhoďte všechny nepotřebné věci. Ty důležité srovnejte do úložných boxů. Pořiďte si na uskladnění venkovní komodu nebo praktické lavice s úložným prostorem.

Úložné prostory jsou i na balkoně potřeba

Nezapomeňte na soukromí

Balkon většinou příliš soukromí nenabízí. Ale když si chceme vychutnat chvilku klidu, nepotřebujeme, aby na nás bylo vidět z každé strany. To můžete změnit použitím zástěny nebo třeba kapsářem na květiny, které poskytují neotřelou dekoraci a zároveň i možnost, jak dostat na balkon dostatek zeleně a květin.

Dostatek soukromí zajistí praktická zástěna

Chraňte se před sluncem

Sluneční paprsky na tváři jsou dozajista příjemné, ale nesmí jich být až příliš. Proto nezapomeňte na vhodný slunečník. Na malé balkony se hodí poloviční ve tvaru půlkruhu. Zakoupit se dá i markýza, kterou můžete vysouvat podle potřeby. Ty levnější se ovládají klikou. Větší komfort dopřeje elektropohon nebo dokonce solární pohon.

Ochrana před slunečními paprsky v romantickém duchu

Při výběru nábytku zapojte fantazii a kreativitu

Nemusíte nakupovat nábytek za desetitisíce, stejně tak se ale nehodí tolik oblíbený a levný plastový nábytek. Buďte originální a zkuste renovaci starých kousků. Natřete nepotřebný dřevěný nábytek barvou, která se vám líbí. Nebo si něco vyrobte. Třeba paletový nábytek vypadá skvěle. Používají se i přepravní bedny od vína apod. Pokud máte o trochu víc místa, klidně si pořiďte pohodlné lehátko, třeba i se skládacím stolečkem. Na větší balkony se vejde i houpačka.

Nábytek z palet je trendem posledních let

Rozsviťte si

Chcete si užít balkon i večer? Pak budete potřebovat vhodné osvětlení, které zároveň může sloužit i jako dekorace. Někdy postačí svíčka, výhodnější ale bude solární lampa, případně některá ze svítidel určených pro venkovní užití. Ty jsou opatřeny písmeny IP vypovídajících o ochraně před prachem a vodou. Není-li balkon pod stříškou pak by hodnota IP měla být od 44 výš. Hodí se i různé lucerničky a romantické svíčky. Světelné řetězy a lampióny dodají místu útulnou atmosféru. 

Romantické osvětlení v podobě LED světelného řetězu

Zeleň a květiny na balkon patří

Na balkon rozhodně patří květiny a nejen ty. Zasaďte si do truhlíku oblíbené bylinky, ovoce i zeleninu. Opečovávejte svou malou zahrádku a odmění se vám krásou i něčím dobrým na zub. Chybět samozřejmě nesmí ani krásně rozkvetlé květiny, které vykouzlí úsměv na tváři pokaždé, když na balkoně relaxujete. Při nákupu vhodných druhů myslete na to, na jakou světovou stranu směřuje váš balkon, a podle toho vybírejte vhodné rostliny.

V záplavě květin vzniká ta pravá romantika

Užívejte si po celý rok

Chcete si užívat balkonu po celý rok? Nechte ho zasklít. Samozřejmě v zimních mrazících vám to úplně nepomůže, protože tam stejně bude chladno. Ale můžete tam dát teplomet, který balkon trošku zahřeje. Při jeho nákupu se poraďte v obchodě o tom, zda je vybraný model vhodný i pro vaše potřeby.

Zasklený balkon vám zajistí pohodlí po celý rok

Fotogalerie:

You must be logged in to post a comment Login