Rady a tipy

Účinná pomoc proti přehřívání interiéru

Od   | 

Podle odborníků na zdravý spánek by mělo být v ložnici vždy zhruba o 3 až 4 stupně méně, než je obvyklá denní teplota v ostatních místnostech. Ideální teplota pro práci je pak 22°. Jak jí ale dosáhnout a zároveň nevyluxovat domácí rozpočet?

Změny globálního klimatu, zahušťování měst a další ukazatele způsobují citelný nárůst průměrné venkovní teploty. Ukazuje se, že tradiční nástroje proti přehřívání interiéru, mají významná omezení. Společnost Zehnder – švýcarský výrobce designových radiátorů a systémů řízeného větrání s rekuperací – nabízí metodu rovnotlakého větrání. Tento systém výměny vzduchu dodává čerstvý venkovní vzduch, filtruje jej a upravuje na příjemnější teplotu pro použití v interních prostorech. Systém větrání se navíc postará, v případě pořízení entalpického výměníku, i o udržení správné vzdušné vlhkosti – v zimě je optimální hodnota mezi 45 až 60 %, v létě pak kolem 40 až 55 %.

Komfortní řízené větrání s rekuperací od společnosti Zehnder lze velmi dobře využít i pro ochlazování interiéru. Promyšlená technologie rovnotlaké výměny vzduchu dodává čerstvý venkovní vzduch, filtruje jej a upravuje na komfortnější teplotu a vlhkost. Zdroj Zehnder Group

Proč izolace nestačí

Žádný dům dnes nelze postavit bez normou předepsaného „zateplení“ obálky. To ale nedokáže přehřívání interiéru zabránit. Důležité je vědět, že vlastnosti běžně používaných tepelných izolací se vlivem extrémních teplot mění, svojí roli ale hraje i barva fasády či střešní krytiny. V součtu všech vlivů pak stoupá vnitřní teplota a s tím související negativní efekty tohoto jevu. Problém přehřívání interiéru se nejčastěji řeší častějším větráním či – stále populárnějším – pořízením klimatizace, která ale není ani zdaleka samospásná, spíše naopak. Klimatizace dramaticky zvyšuje spotřebu elektrické energie, a navíc nevyměňuje vnitřní vzduch, protože ho cirkuluje pořád dokola.

Při použití větrání od společnosti Zehnder dochází v létě k odvodu tepla (a vlhkosti u jednotek s entalpickým výměníkem) z venkovního vzduchu dříve, než je přiveden jako čerstvý do interiéru. Zehnder Group

Jak se správně chránit

Ideální je počítat s možným efektem přehřívání již při návrhu domu: dům správně umístit na pozemek, počítat s polohou slunce vůči fasádě během celého roku, vybrat správné stínění – ať už konstrukční, nebo přírodní (třeba výsadbou stromů). Pokud ale toužíte po řešení jak zabránit přehřívání objektu při větrání, zvolte systém Zehnder – ten celoročně zajišťuje co nejoptimálnější vnitřní klima.

Jeho rekuperační jednotka pomáhá, zjednodušeně řečeno, díky zpětnému získávání energie v zimě prostor vytápět a v létě ochlazovat. Udržuje tak uvnitř příjemnou teplotu, samozřejmě s podporou topného a případně také chladicího systému. Navíc ve spojení s přísunem čerstvého vzduchu vytváří zdravé a komfortní vnitřní klima v každé místnosti. Jemné filtry zase udržují nezdravé částice přenášené vzduchem mimo domov.

Jednotka Zehnder ComfoAir Q obdržela jako první svého druhu certifikaci Passive Housepro teplá podnebí. Díky vysoké účinnosti zpětného získávání chladu až 87% a účinnému modulačnímu bypassu poskytuje vysoký komfort větrání po celý rok. Zdroj: Zehnder Group

Větrání s rekuperací

Především větrá – odvádí interiérový vzduch a nahrazuje jej přívodem venkovního čerstvého vzduchu – přitom je tento upravován (filtrován, dohříván, dochlazován či zvlhčován/odvlhčován díky zpětnému zisku tepla, chladu či vlhkosti)

Klimatizace

Jen chladí – nevětrá. Cirkuluje vnitřní vzduch, a přitom jej ochlazuje (někdy dohřívá) a odvlhčuje. Nepřivádí do interiéru venkovní čerstvý vzduch. Neodvádí vydýchaný (=kontaminovaný) interiérový vzduch.

Rekuperace chladu v horkém létě

Konkrétně v létě se teplota z relativně chladného vzduchu z interiéru přenáší do teplejšího, přiváděného venkovního vzduchu. To pomáhá v domě udržovat delší dobu chladnější pokojovou teplotu. Jinými slovy se systém nyní stal jednotkou rekuperace chladu.

Také další zařízení a příslušenstvíZehnder – ComfoPost, ComfoClime (jako nástupce ComfoCool od r. 2022) či ComfoFond-L Q–lze použít pro větší intenzitu dochlazení přiváděného vzduchu v letním období.  Zdroj: Zehnder Group

Vyvážené (rovnotlaké) větrání je účinnou a ke klimatu šetrnou metodou, jak v horkých dnech udržet vnitřní prostředí obyvatelné a zdravé.

 

Představení hlavních výhod řešení Zehnder můžete také shlédnout na záznamu webináře ZDE.

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login