Zahrada

Trvalky, kvetoucí od jara do zimy

Od   | 

Nepotěšíme vás, první květy jara takřka bez výjimky patří cibulovinám nebo rostlinám, které jsou právě raným kvetením typické a brzy odkvetou, jako čechravy, fialky nebo plicníky. Nenajdete tedy trvalku, která by kvetla od nynějška až do října. Pokud se však zaměříte na měsíce květen a červen, zjistíte, že mnoho trvalek – rekordmanů, které vám pokvetou od těchto měsíců až takřka do zimy, existuje. Které nejdéle kvetoucí trvalky si můžete na jaře, tedy v době, která právě začíná, vysadit?

Jak je sázet

S výsadbou sazenic trvalek začínáme na jaře již v březnu, podle počasí. Záhon zryjeme, odstraníme plevel.  Naneseme trochu rašeliny či kompostu a promísíme s vrchní vrstvou. Sazenice nesázíme příliš hluboko, spodní listy už by měly mít bezpečně nad zemí. Nakonec důkladně zalijeme. Neuděláme chybu, budeme-li trvalky alespoň zpočátku, než jejich kořeny dosáhnou hlouběji, pravidelně rozumně přihnojovat třeba kompostem, chránit před velkým slunečním úpalem a zalévat. Později, když se „chytí“, rozrostou a zodolní, už nebudou tolik péče potřebovat; vyjma samozřejmě zálivky v suchém létě.

Oblíbená léčivka

Třapatka nachová neboli Echinacea je stále oblíbenější pro svoji nenáročnost, léčivost, krásnou vůni, prospěšnost pro hmyz a zejména pro dlouhou dobu kvetení, od června až do září. Některé kultivary dokonce vydrží kvést až do října.  Dobrá zpráva také je, že poměrně dobře snáší sucho.

Echinacea, zdroj: Pixabay

Rozzáří záhon

Třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida) kvete od června celé léto, mnohdy až do zámrazu, a vykvete i začátečníkům. Také se rychle rozrůstá, drží si však přitom vcelku kompaktní tvar, takže „nezamoří“ celý záhon.  I tak jí však nechte dostatek prostoru. 

Třapatka zářivá upoutá pozornost, zdroj: Pixabay

Jedovatý, ale krásný

Skutečně velmi dekorativní trvalkou jsou oblíbené zápleváky. Záplevák Moerheim Beauty má květy zářivě červeno oranžové. Pokud květině dopřejete stanoviště s trochou živin, které není přehnaně suché, bude setrvale kvést od června až do podzimu. Jedná se o středně vysokou trvalku. Zvažte pěstování záplekávů, máte-li malé děti; jsou jedovaté.

Záplevák „Moerheim Beauty“, zdroj: Pixabay

Těšily již naše babičky

Floxy jsou velmi rozmanité květiny, které mají velkou tradici na našich záhonech,  a mohou vám kvést prakticky od dubna do zimy- i když ne stále ty stejné. Abyste si jejich barevné a vonné květy užili opravdu po celou sezonu, zkombinujte nízké odrůdy plamenek, například Phlox subulata, která kvete už od dubna až do května a vytváří nádherné barevní koberce, s nějakou vyšší odrůdou, například nádhernou Plaménku latnatou „Early Cerise“, která vystřídá nízké odrůdy v červnu a pokvete celé léto. Zavděčíte se jim běžnou zahradní půdou a rozptýleným sluncem; nesmíte je nechat zcela vyschnout.

Plamenka, zdroj: Pixabay

Šanty pro krásu i pro kočku

Šanta modrá vám nádherně olemuje záhony, rychle se rozroste a pokvete vám od května přes celé léto, a pokud jí seříznete, vykvete znovu a vydrží až do podzimu. Má ráda slunce a propustnou půdu. Ve stínu by se hezky nezbarvila.

Šanta kočičí potěší naše chlupaté mazlíčky, kočky se v ní vydrží válet hodiny. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login