Rady a tipy

Triky pro malé byty aneb jak nafouknout malý byt

Od   | 

K zařízení malého bytu je třeba znát alespoň několik základních triků, které stísněný prostor zvětší a díky kterým bude vypadat vzdušně a uspořádaně. 

Vsaďte na barvy

Máte-li malý byt, rozhodně to neznamená, že by měl být pouze bílý, aby se opticky zvětšil. Naopak se nebojte použit i barvy. Prostor by měl pomocí barev vyniknout a působit prosvětleně. Zvolit můžete téměř každou barvu, ovšem ve světlém, pastelovém odstínu. Skvěle se hodí krémová, světle modrá či zelená. Naopak se vyhněte tmavým odstínům a motivům, které výsledný dojem zkazí.  Vhodné je použití bílého nábytku, či dekor světlého dřeva. Dobře si promyslete, kterou základní barvu do bytu zvolíte a k ní pak hledejte kontrastní nebo doplňkový odstín. Vodítkem bude spektrum barev, na kterém názorně odstíny uvidíte. Platí pravidlo, že protilehlé barvy vytvářejí kontrast, barvy blízko sebe pak harmonii.

Světlé, pastelové barvy malý byt rozzáří a zároveň opticky nestísní. Zdroj: Ikea

Využijte úložné prostory na maximum

Protože v malém bytě bojujeme s každým centimetrem, je ideální úložné prostory využít na maximum. K tomu dopomohou i skříně od země až ke stropu, přičemž nezapomínejte na to, že v horní části by měly být uloženy sezónní věci, které nepotřebujeme každý den,  a dole na dosah naopak věci každodenní potřeby. Na zeď namontujte prostorné police, nebo interiér odlehčete pomocí nábytku, zavěšeného nad zemí. Velmi důležité je také nábytek ladit do jednoho stylu a barev, aby každý kus nebyl naprosto jiný. Vsaďte spíše na rovné a jemné linie, které v malém prostoru nebudou vyčnívat. 

malý byt

Může se hodit i pódium, které využijete i pro ukládání

Praktické vybavení

Při výběru vybavení do malého bytu je velmi důležité se zaměřit na sebemenší multifunkčnost. Pořizujete-li sedačku, zvolte rozkládací variantu pro případnou návštěvu, nebo i pro účel nahrazení klasické postele. Při výběru konferenčního, či nočního stolku vsaďte na provedení se zabudovaným úložným prostorem, postačí i malá zásuvka. I takto malá místa se budou rozhodně hodit. Totéž platí pro vybavení v kuchyni, nebo v koupelně. Pračku kupujte rovnou se sušičkou, nebo zvolte takovou, na kterou sušičku můžete ještě umístit. 

Ze sedačky lze hravě vytvořit lůžko pro občasné, i denní přespávání. Zdroj: Clei

Podlaha ve stejném stylu

V případě malého bytu vsaďte na podlahu v jednotné barvě, díky které sjednotíte prostor. Obecně se doporučují světlé odstíny, které prostor opticky zvětší. Vybírejte podlahoviny s vysokou zátěží, protože ať chcete nebo ne, malý prostor je samozřejmě i více namáhán, a tak se hodí, když krytina vydrží delší dobu. Je-li dlažba chladná, zvolte dřevo, laminát nebo vinyl a doplňte je kusovým kobercem.

podlahová krytina z měkčeného vinylu s bronzovým odstínem.

Podlahu zvolte v celém bytě stejnou. Tím interiér sjednotíte. Zdroj: Forbo

Světla a zrcadla udělají divy

V malém bytě je hra světel a zrcadel třeba. Nebojte se decentními lampičkami prosvětlit i ten nejtemnější kout. Kromě hlavního osvětlení je třeba po bytě rozmístit i bodová světla, která mohou být například v podobě LED pásek v nábytku, či dekoračních svítidel rozmístěných po celém prostoru. Malý byt také opticky zvětší stylové zrcadlo, které je ideální umístit naproti oknu. Díky tomuto triku dostanete do prostoru maximum denního světla. Nebojte se například do ložnice nebo předsíně zvolit celou skleněnou stěnu, která bytu vdechne naprosto jiný vzhled.

Vestavěné skříně opatřete zrcadly. Zdroj: Casamoderna

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login