Koupelny

Triky, jak vytvořit v malé koupelně dostatek místa pro osobní hygienu i prostor pro ukládání

Od   | 

Při řešení malé koupelny existuje několik osvědčených fíglů, které vám pomohou z miniaturního prostoru vykřesat velmi komfortní a pěkný prostor pro osobní hygienu i pro chvíle relaxace.

Otevírání sprchového koutu zvolte směrem dovnitř, kdy můžete dveře ponechat po vysprchování na stěnách. Koupelna pak nabude i většího optického dojmu, zdroj: Hüppe

Vana, nebo sprcha?

Nejdříve si doma stanovte priority, zda budete v koupelně chtít vanu, nebo sprchový kout. Mladší rodiny většinou preferují vanu, protože děti se rády cachtají ve vaně a nudná hygiena se jim tak mění v prima hru. Starší osoby už zase hledí spíše na bezpečnost a pohodlí, a tak raději vybírají sprchový kout, z nějž se oproti vaně lépe vylézá. Samozřejmě se nemusíte vzdávat ani jednoho, protože se nabízí i jedna šikovná varianta v podobě vany se sprchovou zástěnou. Pro starší osoby se z hlediska bezpečnosti úplně nehodí, ale jinak je to ideální řešení pro ty, kteří využívají v jedné domácnosti vanu i sprchu.

Tvarovaná vana poskytující dostatečný komfort. Díky zúžené části por nohy se vejde i do malé koupelny.

Tvarovaná vana poskytující dostatečný komfort. Díky zúžené části pro nohy se vejde i do malé koupelny.

Souznící pár

Zvolíte-li vanu, vybírejte ideálně takovou, která je asymetrická a nabízí se v setu s umyvadlem. Taková vana je v místech nohou zúžená a nad toto zúžení lze instalovat umyvadlo, které by také mohlo být z hlediska potřebných centimetrů speciálně tvarované. Umyvadlo tak využívá volný prostor, kde máte ve vaně nohy, ale nijak vás při koupání neomezuje a poskytne dostatečně pohodlnou zónu k mytí. Někteří výrobci, kteří se problémem malých koupelen zabývají, mají k tomuto účelu speciální řady, kde se řeší kromě úsporné ergonomie i pěkný design sanitární keramiky.

Sestava vany a umyvadla navržená přímo do nevelkých panelákových koupelen. Zdroj: Ravak

Spojit, nebo oddělit?

Cenné centimetry prostoru získáte i spojením koupelny s toaletou. Žije-li ale v bytě s malou koupelnou více lidí než tři, raději toto řešení opusťte, protože by značně narušilo chod domácnosti, zejména v ranní špičce. Pokud ale nejste tento případ, zbourejte příčku a místnosti spojte. Sice vám zmizí jedna zeď, na kterou byste mohli zavěsit třeba poličky, ale zase získáte vzdušnější a světlejší prostor, který nebude působit stísněně. Centimetry doženete třeba tím, že si koupíte klozet s menší hloubkou. Pokud potřebujete v okolí klozetu navodit aspoň malý pocit intimity, instalujte vedle něj třeba nízkou skleněnou zástěnou nebo vyzděte nízkou polopřímku.

V nepočetných rodinách se doporučuje spojit toaletu s koupelnou

Nemáte prostor na bidet?

Do malých koupelen se jen stěží vejde samostatný bidet. Jeho plnohodnotným zástupcem může být sprška, instalovaná v těsné blízkosti toalety. Další možností je sedátko s integrovanou bidetovou sprškou, které ovšem musí být kompatibilní s keramikou, v opačném případě nebude pohodlné zařízení používat. V posledních letech se do popředí zájmu dostává toaleta s integrovanou bidetovou sprškou, která kromě této základní funkce poskytuje další možnosti, jako například odtah zápachu z mísy, vyhřívané sedátko, lady spršku ad. To vše ovládáno podle typu mechanicky nebo elektronicky.

Také nábytek šetří místo

I do miniaturní koupelny byste se měli pokusit umístit alespoň nějaký nábytek, neboť vám nabídne cenné úložné prostory na kosmetiku a hygienické potřeby. Využijte třeba prostor nad umyvadlem a zavěste tam skříňku, jejíž dvířka tvoří zrcadlo. Oblíbeným kusem nábytku do koupelny je štíhlá vysoká skříňka s poličkami, která může vyplnit třeba prostor za dveřmi. Tím, že je úzká a vysoká nezabere příliš místa a svůj účel splní. Vejde-li se umyvadlová skříňka, bude to skvělé, protože získáte poměrně velkorysé místo pro ukládání věcí, potřebných v koupelně. 

Velké uplatnění nacházejí vysoké úzké skříňky. Zdroj: Jika

Optické hrátky

Někdy nepotřebujeme ani „kopat“, abychom získali větší prostor. Tentokrát ale nepůjde o centimetry, ale o optiku. Lidské oko lze velmi jednoduše ošálit, a koupelnu tak “na oko“ zvětšit, a to třeba tím, že na zdi a podlahu použijeme velkoformátový obklad a dlažbu. Minimum spár také prostor sjednotí. Co se týká pokládky, tak se doporučuje horizontální orientace, které místnost opticky rozšíří. Barvy byste měli volit světlejší, aby koupelna nepůsobila ponuře a stísněně. Jednoduchým a skvěle fungujícím trikem je velké zrcadlo a dobré osvětlení. 

 

Fotogalerie:

 

Kde najdete skvělé zařízení do koupelny?

You must be logged in to post a comment Login