Rady a tipy

Tři pokojové rostliny, které čistí vzduch: Odstraňte škodlivé látky z domácího klima přirozenou cestou

Od   | 

Rostliny na čištění vzduchu jsou přírodní zázraky. Některé pokojové rostliny mají dokonce schopnost čistit toxiny ze vzduchu v domácnosti. Výzkumy uvádějí, že vzduch v interiéru může být mnohdy více znečištěný nežli venkovní vzduch, což znamená, že tyto rostliny nyní potřebujeme více než kdy jindy. Rostliny přirozeně odstraňují toxiny ze vzduchu, inspirují kreativitu a soustředění, zvyšují duševní zdraví, slouží jako přirozené zvlhčovače vzduchu, a přinášejí pocit klidu a pohody do domova.

Vyberte si takové druhy rostlin, které vzduch čistí. Zdroj: Pixabay

Život v bytových domech může mít nezamýšlené vedlejší účinky. Jedním z těchto vedlejších účinků je menší proudění vzduchu. Jeho nedostatek umožňuje nahromadění znečištěného vzduchu v interiéru a způsobit zdravotní problémy, jako je například astma.

Jaké škodlivé látky nás mohou ohrožovat v interiéru?

Různé rostliny jsou lepší v boji s odlišnými typy znečištění vnitřního ovzduší, takže nejlepším řešením je pěstovat různorodé druhy těchto rostlin, aby mohly spolupracovat v boji proti všem typům toxinů. V interiéru lze najít celou řadu typů škodlivých látek.

 

Látky, kterým nevadí slunce ani déšť

 

Benzen se běžně vyskytuje v lacích, gumě, barvách, plastech, inkoustech, olejích a v prostředcích na povrchovou úpravu podlah. Amoniak je nejčastěji obsažený v čisticích prostředcích. Trichloretylen se vyskytuje v tiskařských barvách, lacích a lepidlech. Formaldehyd lze nalézt dokonce v papírových utěrkách, ubrouskách, tabákovém kouři, plynových vařičích, kobercích a lepicích pojivech v podlahových krytin. Toluen se vyskytuje v odstraňovačích skvrn, olejích, barvách, ředidlech barev, čističi štětců, laků na nehty a inkoustech. Odstraňte tyto škodlivé látky z domácího ovzduší přirozenou cestou pomocí pokojových rostlin.

Odstraňte škodlivé látky z domácího ovzduší přirozenou cestou, a to pomocí pokojových rostlin. Zdroj: Pixabay

Pokojové rostliny nenáročné na péči

Pokud jste naprostým začátečníkem v péči o pokojové rostliny, nemějte obavy. Někde se začít musí. Ideální je vzít to od toho nejjednoduššího k tomu nejsložitějšímu. Začněte pěstovat rostliny, které hodně vydrží a nepotřebují zvláštní péči. Celá řada z nich je nenáročná na péči. Postačí jim pouze pravidelná zálivka a dostatek denního světla. Ovšem tyto druhy rostlin vám odpustí i případné chyby jako nedostatečná zálivka či jejich případné přelití.

Jednou z nich je šplhavnice (Epipremnum), která zahrnuje přibližně 20 druhů. Tato listová liána může být zavěšena ve vzduchu nebo postavena na polici. Popínavé listy mohou růst směrem dolů nebo je můžete nechat vést po opěře do výšky. Daří se jí i v těch nejtěžších podmínkách a velice dobře snáší sucho i vlhkost. Je to jedna z nejsnáze udržitelných rostlin. Stačí ji pouze chránit před letním přímým sluncem. Šplhavnice je schopná filtrovat toxiny, především toluen, formaldehyd, xylen, trichlorethylen a benzen.

Šplhovnice je vděčná, nepotřebuje speciální péči. Zdroj: Pixabay

Tchýnin jazyk (Sansevieria) je oblíbenou nenáročnou rostlinou. Snese světlá místa, ale i tmavší kouty v interiéru. Tchýnini jazyky mají opět mnoho kultivarů. Jsou robustní a majestátní, ale jelikož rostou do výšky, nezabírají mnoho místa, pokud jde o šířku. Tato rostlina na čištění vzduchu je běžně označována jako tchýnin jazyk, a to kvůli ostrosti jejích rostoucích zelených listů. Tchýnin jazyk dokáže filtrovat především benzen, formaldehyd a xylen.

Tchýnin jazyk je nenáročnou a majestátní rostlinou. Zdroj: Pixabay

Do třetice nenáročných pokojových rostlin, které čistí vzduch, lze zařadit i zelenec (Chlorophytum). Je to vděčná pokojová rostlina, která je bezpečná i do interiéru, kde jsou děti či domácí mazlíčci. Ať ji umístíte na skříň, zavěsíte na zeď, nebo postavíte na okenní parapet, všude obrazí dlouhými trávovými listy. Rostlina má nadstandartní filtrující schopnosti. Dokáže z ovzduší odstranit kysličník uhelnatý, benzen, styren, formaldehyd, xylen a toluen.

Zelenec je rostlina umístěná jako první zprava na fotografii. Zdroj: Pixabay

 

Jak se na jaro připravit v zahradě?


You must be logged in to post a comment Login