Dětské pokoje

Tři děti v jednom pokoji? V dobře promyšleném prostoru nic nemožného

Od   | 

Tři děti a jeden volný pokoj, to je doslova boj o centimetry. Naštěstí každý problém se dá vyřešit. Vezměte si tužku, papír a začněte plánovat. Je důležité, aby děti měly nejen svou postel, ale i svůj osobní prostor. 

Vymyslet a zařídit pokoj, kam se pohodlně vejdou tři děti, je trošku oříšek a bude to chtít nějaké plánování a vymýšlení. Důležitý je dostatek volné plochy pro zařizování. Pokoj by měl mít minimálně dvanáct metrů čtverečních. V menší místnosti by děti byly už opravdu hodně stísněné.

Preferujte funkčnost před designem

Je jasné, že chcete, aby se dětem v pokoji líbilo a měly ho hezký. Pokud však nedisponujete přílišným místem, musíte v první řadě myslet na funkčnost místnosti. Barvy, doplňky a materiály přijdou na řadu až poté. Při plánování dětského pokojíčku berte ohled na věk dětí. Předškoláci potřebují dostatečnou plochu na hraní, děti školou povinné už musí mít správný pracovní stůl s kvalitní židlí, stále ale ještě potřebují i místo na hraní a samozřejmě také na spaní a ukládání věcí. Zásadní je vyřešit pomyslné i faktické rozdělení dětského pokoje na jednotlivé zóny, kde si děti nepolezou navzájem do zelí a naopak. Pokud budou chtít být spolu, neměl by to být problém. Velkou roli hraje i věkový rozdíl a pohlaví. 

Vychytávky do dětského pokoje

Jaké vychytávky do pokojíčku, kde budou mít svůj ráj tři dětičky, můžete vyzkoušet? Mnoho místa ušetříte tak, že nepořídíte tři stoly, ale jeden opravdu veliký. V případě postelí budou nejlepší variantou patrové postele. Vyrábí se takové, které disponují přistýlkou i úložným prostorem. Nebo pořiďte tři patrové postele a prostor pod nimi využijte pro uskladnění hraček, komody s věcmi nebo třeba pro výsuvný stůl. Některé mají jako svou součást i vestavnou skříň pro uložení oblečení a poličky na různé maličkosti.

 

Pokud o patrové posteli uvažujete, myslete na to, že spodní lůžko palandy by mělo být ve výšce asi 40 cm a horní pak minimálně 155 cm od země, ale zase ne úplně nalepené u stropu.

 

Zajímavou alternativou je rostoucí nábytek, který snadno rozmístíte a podle situace vždy upravíte a obměníte. Rostoucí stůl může sloužit dítěti od pěti let až po maturitu, protože výšku pracovní plochy lze posouvat podle toho, jak dítě roste. Stejně tak pracovní židle může mít možnost nastavení výšky sedáku i zadního opěradla.

 

 

Děti se velmi rády jen tak válí po zemi. S tím souvisí i výběr vhodné podlahové krytiny. Pro malé děti není příliš vhodná dlažba, která je tvrdá a studená. Ideální jdou přírodní materiály, jako je dřevo nebo linoleum a doplnit je kusovým kobercem.

Rozdělte opticky pokoj

Pokojík můžete i rozdělit. Stavebně to asi nepůjde, mnohem jednodušší je dělení pouze optické. To se dá provést například pomocí nízkých skříněk, knihovny či závěsu, který ladí s vybavením místnosti. Děti vám budou jistě rády asistovat. Pokoj se rozčleňuje vždy tak, aby každý ze sourozenců měl dostatek denního světla a přístup k oknu.

 

Tip pro vás: Bojácným dětem do pokojíku můžete pořídit květináče (nebo jiné doplňky) s ukrytým LED diodovým světlem. Přes den budou zajímavou dekorací a v noci pomohou zahnat strach.

 

Zařizujte společně s dětmi

Nechte děti, aby vám při zařizování pokoje pomohly. Mají dokonalý cit pro barvy a imaginaci. Vy je musíte jen nasměrovat k tomu, na co by neměly zapomenout. Nadchněte je pro barevné úložné boxy, vyberte cool bezpečnou lampu na psací stůl a vyzkoušejte sedací vaky pro denní relaxaci.

Fotogalerie:

Jak má vypadat správné pracoviště pro děti?


You must be logged in to post a comment Login